مجله

سبزه عدس در تنگ شیشه ای

کاشت سبزه داخل تنگ ماهی و در آب با انواع دانه ها + آموزش تصویری

کاشت سبزه داخل تنگ ماهی و در آب با انواع دانه ها و آموزش تصویری کاشت سبزه داخل تنگ ماهی و در آب با گندم و عدس و خاکشیر و گندم وذرت و نکات مهم را بخوانید

کاشت سبزه داخل تنگ ماهی و در آب با انواع دانه ها + آموزش تصویری

کاشت سبزه داخل تنگ ماهی و تنگ های شیشه ای و ظروف بلور به تازگی مد شده و انصافا بسیار شیک و با کلاس و شکیل است و زیبایی سفره هفت را دو چندان می کند

روش کاشت سبزه در تنگ ماهی

این ایده جالب و جذاب این روزها نظر خانم های با سلیقه را به خود جلب کرده و با توجه به زیبایی خاصی به سفره هفت سین میدهد، کاری جدید و جالب و بسیار راحت و بی دردسر استاگر علاقه مند هستید که امسال سفره ای متفاوت و با کلاس و با سلیقه برای استقبال از نوروز ۹۹ برای تزیین سبزه عید نوروز بچینید حتما این روش را امتحان کنید در آموزش کاشت سبزه در تنگ با ما در مجله حرف تازه همراه باشید

اگر از کاشت سبزه گندم در ظروف معمولی خسته شده اید می توانید این روش را امتحان کنیدبرای این کار لوازم زیر را آماده کنید و دست بکار شوید

کاشت سبزه داخل تنگ

آموزش کاشت سبزه داخل تنگ ماهی

• ابتدا دانه های گندم یا هر دانه ای که دلخواهتان است را یک شب در آب خیس کنید.• سپس داخل یک دستمال نخی بریزید روزی یک مرتبه گندمها را کاملا خیس کنید،• بعد از ۲ الی ۳ روز گندمها ریشه وجوانه میکنند• دو سوم ظرف را با سنگ پرکنید. شکل و رنگ سنگ ها سلیقه ای است می توانید از سنگ های تزیینی هم استفاده کنید.• دستمال کاغذی را روی سنگ ها قرار دهید• گندمهای اماده شده را چند لایه روی سنگریزه ها پهن کنید• سبزه ها را اب افشان کرده و یک نایلون که دو جای ان را سوراخ کرده اید روی سطح کار قرار دهید• روز بعد نایلون را بر دارید• این سبزه چون داخل تنگ است احتیاج به ابیاری زیادی ندارد روزی دوبار در حد اب افشان کافی است• دقت کنید جای این سبزه باید خنک باشد وگر نه کپک میزند• داخل شیشه به اندازه ای آب بریزید که دستمال خیس شود.• دقت کنید این میزان آب تا سبز شدن جوانه ها حفظ شده و دستمال نمدار بماند.• بعد از گذشت چند روز گندمها جوانه می زنند و طی ۷ تا ۱۰ روز سبزه شما آمده خواهد بود.• زمانی که گندمها رشد کردند لازم نیست شیشه را از آب پر کنید.• همین که دستمال نمدار بماند و خشک نباشد کافیست.

نحوه کاشت سبزه داخل تنگ ماهی

توجه: کف تنگ را می توانید خاک برگ بریزید.

شکل و تصویر دو نمونه دیگر کاشت سبزه در تنگناگفته نماند که شما می توانید برای زیبایی بیشتر، سبزه را در تنگ به صورت خوابیده بکارید.

روش کاشت سبزه داخل تنگ ماهی بصورت خوابیده

این سبزه به ۱۰ روز زمان نیاز دارد تا رشد کند

نحوه کاشت سبزه داخل تنگ ماهی

برای کاشت سبزه ذرت باید پانزده روز قبل از عید دست به کار شوید.

۱٫ ابتدا برای چهار روز ذرت را خیس کنید۲٫ هر روز آب آن را عوض کنید۳٫ جای ظرف را عوض نکنید تا جوانه بزند۴٫ سپس ذرت‌ها را داخل دستمالی نخی ریخته و مرتب با آب اسپری کنید.۵٫ روی ذرت‌ها را با دستمال بپوشانید تا مرطوب بماند و ذرت‌ها جوانه بزنند.۶٫ وقتی ذرت‌ها سبز شدند، یک سبد را داخل تنگ گذاشته و ذرت‌ها را داخل سبد بریزید.۷٫ تنگ را پر از آب کرده به صورتیکه ذرت‌ها داخل آب باشند.۸٫ بعد از از ده روز دانه‌ها ریشه داده و سبز می‌شود.۹٫ می‌توانید داخل تنگ ماهی انداخته و برای عید یک سبزه ذرت زیبا با تنگ ماهی داشته باشید.

روش کاشت سبزه داخل آب

• با دانه ذرت که با آن پفیلا درست میکنید نمی‌شود سبزه ذرت تهیه کرد چون خشک است و جوانه نمی‌زند.• باید از دانه ذرت تازه استفاده کنید.• مقدار دانه‌ها نباید خیلی زیاد باشد چون اگه تراکم زیاد باشد، لایه‌های زیرین نمی‌توانند رشد کنند و می پوسند.• اگر مقدار دانه‌ها کم باشد سبزه کم پشتی دارید.• پس اندازه رو نسبت به ظرف نه زیاد و نه کم بگیرید.• آبیاری زیاد هم باعث زود خراب‌ شدن سبزه می‌شود.

برای کاشت سبزه در تنگی ماهی بذر های مختلفی مانند عدس, شاهی, لوبیا,… و همینطور از انواع بذر های لعابدار مثل خاکشیر می توان استفاده کرد.

آموزش کاشت سبزه داخل تنگ ماهی و داخل آب

نکات مهم اگر از بذر‌های لعابدار مانند خاکشیر, شاهی, و خرفه, می‌خواهید استفاده کنید بهتر است یک تکه ماکت تهیه و بذر را روی آن بمالید و سپس در انتهای تنگ قرار دهید.نکته قابل توجه در پرورش سبزه در تنگ ماهی میزان آبیاری است.چرا که در صورتی که در آب یاری سبزه‌ها افراط شود، سبزه‌ها خراب شده و می‌گندند.پس بهتر است به میزان کافی آبدهی شوند و همچنین باید آب اضافی را از آن خارج نمایید.زمان سبز شدن سبزه‌ها بسته به نوع بذر حدود ۵ روز به طول می‌انجامد و همچنین حدود یک هفته زمان لازم است تا سبزه کامل شود.دقت کنید جای این ظرف سبزه‌ها باید خنک باشد در غیر این صورت کپک می‌زند.

آموزش کامل درست کردن سبزه عید با عدس

سبزه عید با عدس و روش درست كردن سبزه عيد نوروز با عدس و طرز صحیح کاشت سبزه عيد با عدس و نکات مهم درباره تهیه سبزه عدس در نمناک.

آموزش کامل درست کردن سبزه عید با عدس

کم کم که به روزهای پایانی سال نزدیک میشویم همه کدبانوهای با سلیقه به فکر تدارک کارهای سال نو می افتند یکی از هیجان انگیزترین تدارکات کاشتن سبزه عید است که جزو اصلی ترین گزینه های سفره هفت سین محسوب می شود. تنوع زیادی در سبزه های هفت سین وجود دارد که سبزه گندم و عدس محبوب ترین آنها است در این بخش از نمناک قصد داریم آموزش کامل و مرحله به مرحله کاشت سبزه با استفاده از عدس را در اختیار شما کاربران خوش ذوق قرار دهیم امید است این آموزش کاربردی برای تک تک شما عزیزان مفید واقع شود.

چنانچه تصمیم دارید سبزه هفت سین را با عدس سبز کنید می توانید از ظروف مختلف برای سبز کردن آن استفاده نمایید ولی بهترین گزینه برای سبز کردن سبزه عید ظروف چینی و سفالی می باشند. البته باید بگوییم که انتخاب ظرف کاملا به سلیقه شما برمی گردد و می توانید با توجه به چیدمان سفره هفت سین خود اقدام به انتخاب ظرف مورد نظر خود نیز بکنید. برای کاشتن سبزه عید با عدس دو تا سه هفته پیش از جشن نوروز عدس را تهیه کرده و اقدامات لازم را جهت کاشت شروع کنید تا به موقع سبز شود.

سبزه عید

برای کاشت سبزه عید با عدس مراحل زیر را بایستی پیش بگیرید تا نتیجه کار یک سبزه پرپشت و زیبا از آب درآید.

در ابتدای کار پس از اینکه عدس مورد نیاز را تهیه کردید تقریباً 16 الی 18 روز پیش از فرا رسیدن سال نو عدس ها را داخل ظرفی ریخته و کمی آب روی آن بریزید و ظرف را در دمای معمولی فضای اتاق قرار دهید. در این مرحله به خاطر اینکه آب جذب عدس ها می شود بنابراین بایستی میزان آب را زود به زود چک کنید و درصورت اینکه ملاحظه کردید آب آن خشک شده است مقداری آب ولرم به آن بیفزایید.

پس از اینکه چند روز سپری شد تغییراتی در شکل ظاهری عددها ملاحظه می کنید در این حالت وقت آن است که عدس ها را لایه پارچه نمدار بگذارید دقت کنید که در این مرحله جوانه زدن عدس ها کامل می شود پس نباید بگذارید عدس ها بی آب و خشک شوند برای جلوگیری از این کار می توانید با استفاده از اسپری دستمال را هر روز نمدار کنید.

سبزه با عدس

هنگامی که مطمئن شدید که عدسها جوانه زدند بهترین کار این است که آنها را به ظرف اصلی انتقال دهید و پس از اینکه جوانه ها به اندازه کافی رشد کرده و سبز شدند، دستمال را از روی آن بردارید ولی همچنان دست از آبکشی و آبیاری عدس ها با اسپری برندارید بهتر است سبزه در محیطی همچون کنار پنجره قرار بگیرد که هوایی معتدل دارد.

باید بدانید چنانچه سبزه ها با نور طبیعی رشد کرده باشند سرسبزی بیشتری خواهند داشت بنابراین گاهی اوقات بهتر است اقدام به چرخاندن ظرف سبزه بکنید تا سبزه عدس به صورت کج رشد نکند.

تا عید نوروز همینطور به شکل مستمر روزانه اقدام به آبیاری سبزه تان بکنید تا زمان تحویل سال زیباترین سبزه را در سفره هفت سین تان بگذارید.

سبزه عید با عدس

– برای جلوگیری از خرابی و پوسیدگی عدس ها بهتر است هر روز آب آن را تعویض بکنید.

– هر نوع بذری که می خواهید با آن سبزه بکارید حتماً از تازه و سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.

– آبی که در درست کردن سبزه عدس استفاده می کنید بهتر است ولرم باشد.

– دقت کنید که به صورت نازک اقدام به ریختن عدسها داخل ظرف نکنید بهتر آن است که نحوه قرار گیری عدس ها داخل ظرف به صورت ضخیم و گنبدی شکل باشد تا زیبایی بیشتری داشته باشد.

– از قرار دادن سبزه عدس در محیطی که سرما و گرمای شدیدی دارد به شدت خودداری کنید و بدانید که بهترین دما برای رشد آن دمای معتدل است.

– چنانچه قصد دارید سبزه عدس را در داخل خاک بکارید حدود ده روز پیش از عید عدس ها را روی خاک ریخته و با اسپری آبیاری کنید تا رشد کنند.

– هنگامی که رشد سبزه ها به حد دلخواه و معیار شما رسید می توانید شب ها در یک فضای خنکی از منزل خود قرار دهید تا بیش از اندازه رشد نکنند.

کلمات کلیدی

سبزه عید با عدس , سبزه با عدس , سبزه عید , سبزه جدید , کاشت سبزه عید , کاشت سبزه عید با عدس , نحوه کاشت سبزه عید , تهیه سبزه عدس

سبزه عدس در تنگ شیشه ای

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا