اخبار

جدیدترین اخبار کرونا در ایران

جدیدترین اخبار کرونا در ایران

گروه استان‌ها ـ درحالی روند نزولی همه‌گیری کرونا در برخی استان‌ها متوقف شده است مسئولان وزارت بهداشت نگرانی خود از احتمال بروز بحرانی تازه به نام پیک پنجم با ویروس‌های جهش یافته اعلام کرده‌اند.

جدیدترین اخبار کرونا در ایران

به‌گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم؛ بررسی دقیق آمارهای منتشر شده از روند همه‌گیری کرونا در سراسر کشور نشان می‌دهد در اغلب مناطق روند نزولی با سرعتی بسیار کند ادامه دارد؛ اما ظاهرا توقف این روند در تعدادی از استان‌ها این نگرانی را ایجاد کرده که احتمال بروز بحرانی تازه با انواع ویروس جهش یافته هندی و آفریقای جنوبی وجود دارد.

کارشناسان بهداشت و درمان در این زمینه تاکید دارند ورود و گسترش ویروس جهش یافته هندی در استان‌های جنوبی کشور هم اکنون مشکلات تازه‌ای را در منطقه ایجاد کرده که با توجه به قدرت سرایت و بیماری‌زایی آن درکنار عادی انگاری و کاهش مشارکت مردمی در رعایت پروتکل‌ها احتمال گسترش کانون‌های آلودگی در سایر نقاط نیز وجود دارد.

در این زمینه روند گسترش تعداد شهرستان‌های قرمز کرونایی در استان‌های بوشهر، سیستان و بلوچستان و هرمزگان نشان می‌دهد ورود ویروس جهش یافته در جنوب استان اصفهان، جنوب و جنوب غربی استان کرمان، جنوب استان یزد و جنوب استان فارس دور از انتظار نیست و تعطیلات اخیر هم احتمال بروز مشکلات را تقویت کرده است.

خطر پیک پنجم جدی است

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این زمینه اظهار داشت: بررسی‌های آماری نشان می‌دهد اگرچه روند نزولی همه‌‌گیری کرونا در اغلب نقاط کشور ادامه دارد اما متاسفانه در برخی نقاط شاهد توقف این روند بوده‌ایم که این اتفاق را می‌توان زنگ خطری جدی برای کشور دانست.

سیما لاری همچنین تصریح کرد: کند بودن روند نزولی پیک‌ چهارم و ادامه دار شدن آن شرایط شکننده‌ای را در این زمینه ایجاد کرده که درصورت بی‌توجهی به آن مشکلاتی به مراتب بیشتر از گذشته به کشورمان تحمیل می‌شود.

لاری در ادامه افزود: در هفته دوم خرداد ماه شاهد کاهش 3.6 درصدی در تعداد موارد بستری کووید 19، کاهش 7 درصدی در موارد فوتی و کاهش 2.7 درصدی در تعداد مراجعه‌های سرپایی مثبت کرونا نسبت به هفته قبل‌تر بودیم.

وی با اشاره به ورود ویروس جهش یافته هندی و آفریقای جنوبی به کشور تاکید کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد برخی شهرستان‌های قرمز با انتشار ویروس کرونا جهش یافته هندی و آفریقای جنوبی مواجه هستیم که مطمئنا در صورت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی شاهد تکرار تجربه روزهای سخت گذشته خواهیم بود.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره تغییر ایجاد شده در استان‌ها طی دوره یاد شده نیز تصریح کرد: بیشترین میزان بروز موارد مثبت بستری کرونا در هفته گذشته به ترتیب در استان‌های چهارمحال و بختیاری، ایلام، خوزستان و هرمزگان و همچنین بیشترین میزان بروز موارد مرگ و میر ناشی از بیماری کووید19 در استان‌های البرز، قزوین، چهار محال و بختیاری و آذربایجان شرقی گزارش شده است.

لاری همچنین با اشاره به اهمیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی گفت: طبق آخرین بررسی‌های صورت پذیرفته میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور حدود 70 درصد است که با حد مطلوب فاصله زیادی دارد.

معاون وزیر بهداشت افزود: این در حالی است که میزان عمل به توصیه‌های بهداشتی در برخی استان‌ها مانند سیستان و بلوچستان، ایلام، همدان، کردستان و آذربایجان غربی به مراتب پایین‌تر از میزان متوسط کشور است.

به آمارها خوشبین‌نباشیم

در همین حال کارشناسان بهداشت و درمان با درنظر گرفتن ابراز نگرانی معاون وزیر بهداشت از توقف روند نزولی کرونا در برخی استان‌ها معتقدند توجه به آمارها و نمودارها اگرچه می‌تواند در زمینه مدیریت بحران کمک بسیار قابل توجهی داشته باشد اما نباید فراموش کنیم نباید به این آمارها دلخوش باشیم چون آتش زیر خاکستر کرونا در استان‌های جنوبی کشورمان رفته رفته دوباره درحال شعله‌ور شدن است و شاهد مثال آن هم افزایش تعداد شهرستان‌های قرمز کرونایی عمدتا در این مناطق بوده است.

به گفته این گروه قرمز شدن یک شهرستان در استان خوزستان تاکیدی براین واقعیت است که نوار جنوبی کشور درشرف تغییرات معناداری است که باید آنها را جدی گرفته و برای جلوگیری از بروز مشکلات بیشتر در سراسر ایران این منطقه را به شدت تحت نظر غربالگری قرار داده و روند واکسیناسیون را بسیار جدی دنبال کنیم که البته درخواست تعطیلی سه روز در استان هرمزگان به ستاد ملی مقابله با کرونا داده شده است.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

ظرفیت بیمارستان‌های هرمزگان درحال تکمیل شدن است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بندرعباس، اوضاع کرونایی در استان هرمزگان همچنان در حالت حاد و بحرانی قرار دارد و تخت‌های بیمارستانی به حد اشباع رسیده و ظرفیت‌ها تا حدود زیادی تکمیل شده است. 

در این استان شرایط بسیار ناپایدار است و روند صعودی بیماری نگرانی‌های زیادی را در خصوص رقم خوردن روزهای سیاه به وجود آورده است. مسئولان استانی که از کنترل رفت و آمد و مسافرت‌ها در تعطیلات اخیر عاجز ماندند حالا به دنبال تعطیلی سه روزه استان برای کنترل بیماری هستند که عملاً نمی‌تواند کاربرد خاصی برای کاهش بیماری داشته باشد و حتی ممکن است گردش ویروس را نیز بیشتر از قبل کند. 

در همین زمینه دکتر فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: تعداد نمونه‌گیری از ابتدای اپیدمی تاکنون جمعاً 279932 بوده و روزانه بالغ بر 1500 تست در این استان از افراد مشکوک گرفته می‌شود که اکثر تست‌ها مثبت هستند.

وی افزود: روند بستری بیماران در بیمارستان‌ها کاملاً صعودی است و در حال حاضر 560 نفر با تشخیص کووید 19 در بیمارستان‌های استان بستری هستند. 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: در حال حاضر 81 بیمار کرونایی در بخش آی‌سی‌یو تحت مراقبت ویژه پزشکی قرار دارند که متأسفانه وضعیت 17 بیمار وخیم است و شرایط نامساعدی دارند. 

وی تصریح کرد: روند افزایش بیماران قرنطینه در منزل نیز همچنان صعودی است و مطابق آخرین آمار در حال حاضر 8829 بیمار در قرنطینه خانگی به سر می‌برند. 

نوروزیان با تأکید بر اینکه کرونا همچنان در هرمزگان قربانی می‌گیرد گفت: متأسفانه در شبانه‌روز گذشته کرونا جان 2 هرمزگانی دیگر شامل یک مرد 69 ساله از بندرلنگه و یک زن 38 ساله از پارسیان را گرفت و شمار جان باختگان کرونایی در این استان به 1304 نفر رسید. 

آمارهای کرونا در گلستان دوباره صعودی شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  گرگان ، از نیمه‌های اردیبهشت ماه روند کاهشی شیوع کرونا هرچند همراه با نوسان در استان گلستان آغاز شد و پس از چند هفته سخت و بستری بیش از 700 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان، آرامش نسبی به گلستان بازگشت.

اما با توجه به چرخش و گسترش انواع جهش یافته ویروس کرونا از جمله کرونای هندی و آفریقای جنوبی در برخی استان‌ها به ویژه در جنوب و شرق کشور، این نگرانی وجود داشته و دارد که پس از ویروس انگلیسی، موج دیگر بیماری را با نوع جهش یافته دیگری از ویروس کرونا تجربه کنیم.

برای همین مسئولان بهداشتی و درمانی در کنار واکسیناسیون که البته آن هم به کندی در حال انجام است، بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی تأکید کرده‌اند. تعطیلات نیمه خرداد و عدم رعایت محدودیت‌های سفر از سوی برخی شهروندان، جدی نگرفتن پروتکل‌های بهداشتی و بازگشت به زندگی عادی از سوی بسیاری از مردم، به یک نگرانی بزرگ برای اوج گیری دوباره کرونا تبدیل شده بود.

حالا اما آمارهای شیوع و بستری بیماران کرونایی در استان گلستان نشان می‌دهد که این نگرانی‌ها چندان هم بی پایه و اساس نبوده است. طبق آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی گلستان تعداد بیماران کرونایی بستری در مراکز درمانی استان در تعطیلاتی که پشت سرگذاشتیم با افزایش همراه بوده است.

برهمین اساس در حال حاضر 249 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند که از این تعداد 53 نفر آنان در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شده‌اند و 27 نفر هم به دستگاه ونتیلاتور متصل هستند. این در حالی است که تعداد بیماران بستری در گلستان به حدود 200 نفر و بیماران بدحال نیز به نزدیک به 30 نفر رسیده بود.

براساس آخرین رنگ بندی کرونایی دو شهرستان از جمله گرگان در وضعیت نارنجی و 12 شهرستان دیگر در شرایط زرد کرونایی قرار دارند.

روند واکسیناسیون بالای 70 ساله‌ها در حال انجام است و تا کنون 62 هزار و 600 نفر در گلستان علیه کرونا واکسینه شدند و واکسیناسیون دیگر گروه‌های سنی اولویت‌دار نیز طبق سند ملی و اعلام وزارت بهداشت انجام خواهد شد.

افزایش محسوس بیماران کرونایی در کاشان و آران و بیدگل

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  کاشان ، ویروس کرونا در منطقه کاشان همچنان جولان می‌دهد به نحوی که به نظر می‌رسد بر اساس آمار و ارقام منطقه کاشان از نظر وضعیت کرونایی کاشان از وضعیت قرمز و پیک چهارم کرونا عبور کرده و وجود تعداد پایین بیماران بستری شده و مبتلایان گواه این مطلب است.

مهدی دلاوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، با بیان اینکه طی 24 ساعت گذشته 15 بیمار جدید حاد تنفسی در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری شدند، اظهار داشت: از این تعداد 11 بیمار در بیمارستان شهید بهشتی کاشان و چهار بیمار نیز در بیمارستان سیدالشهداء آران و بیدگل بستری شد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان  با بیان اینکه بیماران بستری شده در کاشان حداقل دو و حداکثر 80 سال سن دارند، افزود: در شهرستان آران و بیدگل نیز حداقل 56 و حداکثر 90 سال سن دارند که در بیمارستان سیدالشهداء بستری شده است.

دلاوری با بیان اینکه تاکنون 90 بیمار حاد تنفسی در دو مرکز درمانی شهید بهشتی کاشان و سیدالشهداء آران و بیدگل بستری هستند، ابراز داشت: از این تعداد 72 بیمار در شهرستان کاشان و 18 بیمار نیز در شهرستان آران و بیدگل بستری تند.

وی از بستری 15 بیمار حاد تنفسی در بخش مراقبت‌های ویژه در دو مرکز درمانی شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: طی 24 ساعت گذشته یک بیمار آقا 62 ساله در شهرستان کاشان و آران و بیدگل بر اثر کرونا جان خود را از دست دااده است.

دلاوری با بیان اینکه تعداد موارد مثبت جدید کرونا طی 24 ساعت گذشته در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل به 27 مورد می‌رسد، تصریح کرد: تعداد مراجعان به کلینیک‌های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان طی 24 ساعت گذشته تعداد قابل توجهی بیمار به کلینیک حاد تنفسی مراجعه کرده و 848 نفر نیز در بخش بستری موقت پذیرش شدند که این موضوع بسیار نگران‌کننده است.

وضعیت بیشتر شهرستان‌های اردبیل پایدار شد

شهرام حبیب‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در   اردبیل   اظهار داشت:  خوشبختانه در حال حاضر به غیر از شهرستان‌های اردبیل و خلخال بقیه شهرستان‌های استان در وضعیت کم‌خطر قرار گرفته‌اند.

وی با اشاره به شرایط شکننده کرونا در سطح استان نیز  بیان کرد: در حال حاضر 26 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اردبیل بستری شده‌اند که به تفکیک 16 نفر در اردبیل، یک نفر در پارس‌آباد، 5 نفر در مشگین‌شهر، 2 نفر در گرمی و 2 نفر در خلخال بستری هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل ادامه داد: در حال حاضر شمار کل بیماران بستری مبتلا به کرونا در استان اردبیل 184 نفر است که از این تعداد 38 بیمار بدحال در بخش ICU تحت مراقبت ویژه قرار دارند.

حبیب‌زاده اظهار کرد: استفاده از ماسک در دورهمی‌ها و نیز جلوگیری از برگزاری تجمعات اولویت‌ اساسی است و به همین منظور از هم‌استانی‌ها انتظار می‌رود با مشارکت همه‌جانبه از شیوع بیشتر بیماری جلوگیری به عمل آورند.

بستری 6بیمار جدید مبتلا به کرونا در سمنان

نوید دانائی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سمنان پیرامون آخرین آمار شیوع بیماری کرونا اظهار داشت: از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا تاکنون27 هزار و 428 مورد مثبت بیماری کرونا بر اساس معیارهای تشخیصی آزمایشگاهی پی.سی.آر در مجموعه زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی سمنان شناسایی شده اند.

وی تصریح کرد: در 24ساعت گذشته (از شانزدهم الی هفدهم خرداد ماه سال جاری) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 6بیمار مثبت جدید مبتلا به کرونا در شهرستان تابعه دانشگاه و در مراکز درمانی بستری شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان بیان کرد: بدین ترتیب مجموع بیماران بستری شده در بیمارستان های زیر پوشش دانشگاه از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا تاکنون به 6 هزار و 484 نفر رسیده است و 20 هزار و 944 بیمار نیز به صورت سرپایی شناسایی شدند.

دانایی ادامه داد: کل موارد بهبودی و ترخیص بیماران مبتلا به کرونا از ابتدای بروز و شیوع بیماری در بیمارستان های زیر پوشش دانشگاه به پنج هزار و 555 نفر رسید

44 هزار نفر بوشهری به بیماری کرونا مبتلا شده است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، سعید کشمیری با اشاره به اینکه روند ابتلا به کرونا در استان بوشهر سیر نزولی دارد اظهار داشت: به سبب وضعیت قرمز استان هرمزگان و همسایگی آن با استان بوشهر باید تمام تمهیدات لازم در پیشگیری از انتقال بیماری کرونا مورد توجه قرار بگیرد چراکه سهل‌انگاری زمینه ورود به پیک پنجم کرونا را فراهم می‌کند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر تعداد بیماران بستری در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر را 273 نفر دانست و بیان کرد: روز گذشته 68 بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شدند که از این تعداد ابتلای 35 مورد به کرونا مثبت، قطعی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیان اینکه روز گذشته 47 بیمار بستری در بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر با حال عمومی خوب ترخیص شدند گفت: از این تعداد بیمار بستری در مراکز درمانی استان بوشهر 38 نفر از آنها مثبت قطعی بودند که حال آنان بهبود یافت.

وی با بیان اینکه هم اکنون 28 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه می‌باشند افزود: از این مجموع موارد بستری در بخش‌های ویژه کرونایی، 19 نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

کشمیری از ثبت 2 مورد فوتی خانم و آقا ناشی از ابتلا به کرونا با سابقه بیماری خبر داد و تصریح کرد: یک‌هزار و 182 نفر از ابتدای شیوع کرونا در استان بوشهر به علت ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند.

دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر خاطر نشان کرد: از آغاز شیوع کرونا تاکنون 44 هزار و 500 نفر در استان بوشهر به این ویروس مبتلا شده‌اند.

کرونا همچنان قربانی می‌گیرد؛ 5 فوتی جدید کرونا در استان کرمان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، طبق آخرین آمار رنگ بندی کرونایی اعلام شده در حال حاضر از 23 شهرستان استان کرمان، 13 شهرستان بافت، بردسیر، سیرجان، شهربابک، جیرفت، رفسنجان، رودبار جنوب، زرند، کرمان، کهنوج، فاریاب و منوجان در وضعیت نارنجی و 10 شهرستان‌ها در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا اظهار داشت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 401 مورد است.

وی با بیان اینکه از این تعداد 243 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: 10 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 98 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 10 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 40 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه با بستری 53 بیمار قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 21هزار و 440 مورد رسیده است.

وی به فوت 5 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 2 هزار و 949 نفر رسیده است.

کاهش 50 درصدی موارد ابتلا در استان آذربایجان شرقی

عباسعلی درستی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با تشریح آخرین وضعیت کرونا در آذربایجان شرقی اظهار داشت: تعداد بستری‌ها، فوتی‌ها و مبتلایان کرونا در استان، خوشبختانه روند کاهشی خوبی به خود گرفته است. 

وی با بیان اینکه امیدوارم که روند کاهشی ابتلا به کرونا در استان تداوم یابد، افزود: محدودیت تردد در تعطیلات اخیر می‌تواند در کنترل رشد بیماری مؤثر باشد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت واکسیناسیون در استان آذربایجان شرقی گفت: علی‌رغم اینکه در تعطیلات محدودیت تامین واکسن داشتیم، پس از تعطیلات سرعت واکسیناسیون بیماران خاص و سالمندان افزایش یابد.

درستی درباره آخرین آمار  گفت: تعداد بستری‌ها همچنان در حدود 900 نفر است که در تعطیلات ترخیص کمتر شد و آمار می‌توانست کمتر از این باشد.

وی ادامه داد: موارد جدید بستری روند کاهشی دارد اما روند کاهش فوتی با سرعت کمتری تداوم دارد.

این مقام مسئول بهداشتی تصریح کرد: تعداد موارد جدید، بیش از 50 درصد نسبت به ایام اوج بیماری کاهش یافته است.

101 مورد جدید مبتلا به کرونا ویروس  در ایلام

محمد کریمیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام؛ از 101 مورد ابتلای جدید و یک مورد فوت ناشی از کرونا در ایلام خبر داد.  رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام از افزایش شمار مبتلایان به کرونا در استان به تعداد 37132 نفر خبر داد و گفت:  طی 24 ساعت گذشته تعداد 101 مورد مثبت جدید بیماری کرونا در استان شناسایی شده است. وی خاطرنشان کرد: متاسفانه در 24 ساعت گذشته 1 مورد فوتی ناشی از بیماری کرونا در استان داشتیم و مجموع فوت شدگان ناشی از کرونا تا این لحظه 762 نفر  است.بیش از 42 هزارنفر در استان خراسان جنوبی واکسن کرونا زدند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  بیرجند ، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار کرد: در ادامه روند واکسیناسیون در خراسان جنوبی در شبانه روز گذشته 7 دز واکسن نوبت اول و 22 دز نوبت دوم به افراد گروه‌های هدف تزریق شد.

کامبیز مهدی زاده ادامه داد: در این راستا در مجموع دریافت کنندگان نوبت اول واکسن کرونا در استان به 42 هزار و 494 نفر و مجموع دریافت کنندگان دو نوبت اول و دوم به 4 هزار و 743 نفر رسید.

وی با بیان اینکه در شبانه روز گذشته مورد جدیدی از فوت ناشی از کرونا در خراسان جنوبی ثبت نشد، بیان کرد: تعداد فوتی‌های ناشی از این بیماری در خراسان جنوبی همچنان 900 نفر است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: در 24 ساعت گذشته 66 آزمایش تشخیص کرونا در خراسان جنوبی انجام شد که مجموعا 17 بیمار جدید شامل 3 بستری و 14 سرپایی شناسایی شدند که از این تعداد 11 مورد از بیرجند قاین و درمیان هرکدام 2 مورد و شهرستان‌های سربیشه و زیرکوه نیز هرکدام یک مورد بوده است.

مهدی زاده با اشاره به اینکه در حال حاضر 167 بیمار با علائم تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند که 66 نفر کرونا مثبتند، افزود: از این تعداد 17 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال 3 نفر نامساعد است.

وی یادآور شد: از ابتدای شیوع کرونا تا امروز 20 هزار و 303 بیمار کرونا مثبت بهبود یافتند یا در حال حاضر در قرنطینه خانگی به سر می‌برند و تا روز گذشته 58 هزار و 953 آزمایش مولکولی تشخیص کرونا در خراسان جنوبی گرفته شده که منجر به شناسایی 21 هزار و 269 بیمار شده است.

شمار جان‌باختگان کرونا در استان فارس کاهش یافت

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  شیراز ،  براساس آخرین اطلاعات ثبت شده در نرم‌افزار ماسک 17 شهرستان استان فارس در وضعیت زرد و مابقی در وضعیت نارنجی هستند با این حال همسایگی با استان‌های بوشهر و هرمزگان و وجود شهرهای قرمز در این دو استان لزوم رعایت و دقت بیشتر را در این استان ایجاب می‌کند.

براساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع بیماری کرونا تاکنون 918 هزار و 678 تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده 264 هزار و 622 بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است. 

همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون 105 هزار و 862 مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد 15 هزار و 947 بیمار مثبت شناسایی شده است و در مجموع از ابتدا تاکنون، 280 هزار و 569 بیمار مبتلا به کووید 19 در استان فارس شناسایی شده است.

در حال حاضر هزار و 90 نفر در بیمارستان‌های استان فارس بستری هستند که از این تعداد، 170 بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

شمار جان باختگان در استان فارس نیز با کاهش چشمگیر تک رقمی شده به گونه‌ای که در 24 ساعت گذشته 6 نفر بر اثر کرونا جان خود را از دست داده‌اند و براساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز مجموع جان‌باختگان ناشی از کووید 19 به چهار هزار و 625 نفر رسیده است. 

 بی‌تفاوتی کردستانی‌ها نسبت به کرونا؛ شمارفوتی‌ها به 1343 نفر رسید 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  سنندج ، آخرین وضعیت کرونا در استان کردستان همچنان حاکی از نگرانی‌ از گسترش ویروس کرونا و افزایش شمار بیماران و فوتی‌ها مبتلا به این ویروس است.

گرچه هم‌اکنون روند کرونا در استان کردستان نسبت به روزهای گذشته نزولی شده اما همچنان روزانه تعدادی از هم‌استانی‌هایمان به این بیماری مبتلا شده و جان خود را از دست می‌دهند، به طوری‌که در روز گذشته 32 بیمار جدید شناسایی و 2 نفر دیگر فوت کردند تا شمار بستری‌شدگان به 307 نفر و فوتی‌ها به 1343 نفر برسد.

از سویی دیگر براساس گفته مسئولان، روزانه 800 تست کرونا در استان کردستان انجام و تاکنون 52 درصد سالمندان بالای 80سال واکسینه شده‌اند؛ 122هزار سالمند بالای 65 سال نیز در استان حضور داشته که قرار است تا اواخر ماه جاری و اوایل تیرماه واکسینه شوند.

براساس  بررسی‌های انجام شده و مشاهدات عینی این‌روزها میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم بسیار کم شده و در صورت تداوم این وضعیت و عادی‌انگاری مردم پیک پنجم کرونا در کمین کردستانی‌ها خواهد بود.

آمارهای کرونایی در آذربایجان‌غربی کاهش یافت

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان‌غربی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: وضعیت رنگ‌بندی شهرها در استان هیچ‌گونه تغییری نداشته و 6 شهر زرد رنگ و 10 شهر دیگر نارنجی هستند اما تعداد مبتلایان در روزهای اخیر شاهد روند کاهشی بوده و در شبانه‌روز گذشته 335 نفر به این ویروس مبتلا شده‌اند تا تعداد کل مبتلایان به بیماری کرونا د آذربایجان‌غربی به 173 هزار 387 نفر برسد.

جواد آقازاده با تشریح وضعیت بیماران بستری در بیمارستان‌های استان اظهار داشت: خوشبختانه تعداد بستری‌ها رو به کاهش است و در حال حاضر 815 نفر تحت عنوان بستری سندرم حاد تنفسی، 368 نفر تحت عنوان بستری مشکوک و 165 نفر تحت عنوان بستری آی‌سی‌یو در بیمارستان‌های آذربایجان‌غربی تحت مداوا هستند.

وی افزود: خوشبختانه با افول پیک چهارم، میزان بستری‌های روزانه هم در استان و به طبع آن ارومیه کاسته می‌شود به‌گونه‌ای که هم‌اکنون از اختلاف چندین برابری بستری‌های روزانه ارومیه با دیگر شهرها خبری نیست و در شبانه‌روز گذشته 48 بیمار در بیمارستان‌های مرکز استان بستری شده‌اند و پس از آن شهر خوی با 21 و میاندوآب با هفت بستری در رتبه‌های بعدی قرار دارند و تعداد بستری‌های روزانه دیگر شهرها به مراتب کمتر از این تعداد است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان‌غربی با ابراز خرسندی از کاهش فوتی‌های کرونایی در استان تصریح کرد: خوشبختانه با کاهش مبتلایان و بستری‌ها، تعداد فوتی‌ها هم رو به کاهش بوده و به عدد پنج نفر رسیده است که از این فوتی‌ها دو نفر اهل ارومیه و یک نفر هم اهل هرکدام از شهرهای میاندوآب، پیرانشهر و مهاباد بوده‌اند تا مجموع جان‌باختگان کرونا در آذربایجان‌غربی به چهار هزار و 640 نفر افزایش یابد.

آمار مبتلایان کرونایی قزوین به کمترین عدد در 3 ماه اخیر رسید

پیمان نامدار در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین درباره آخرین وضعیت مدیریت بیماری کرونا در استان اظهار داشت: در 24 ساعت اخیر فقط یک مورد فوتی کرونایی در استان به ثبت رسید که در مقایسه با روز گذشته 80 درصد کاهش داشته است و از 5 نفر در روز گذشته به یک نفر کاهش پیدا کرده است که البته با توجه به رشد آمار بیماران بدحال این رقم باز هم نوسان خواهد داشت. 

وی کاهش میزان ابتلای کرونایی به زیر عدد 100 را مهمترین دستاورد شبکه بهداشت و درمان استان در سال 1400 دانست و اضافه کرد: خوشبختانه در 24 ساعت اخیر فقط 64 بیمار کرونایی جدید در استان قزوین شناسایی شدند که کمترین آمار ظرف 3 ماه و 10 روز است و اگر همین روند ادامه داشته باشد.

سخنگوی ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای استان قزوین همچنین از کاهش 10 درصدی میزان بستری‌های روزانه در شبانه‌روز اخیر خبر داد و گفت:‌ در حال حاضر 47 بیمار کرونایی با علائم حاد تنفسی در سطح بیمارستان‌های استان بستری شده‌اند که اگر این آمار را با زمانی که روزانه 200 بستری جدید داشتیم، مقایسه کنیم به کاهش 70 تا 75 درصدی میزان بستری‌ها نسبت به زمان اوج شیوع کرونای انگلیسی پی می‌بریم. 

نامدار یادآور شد: با این همه آمار بیماران بدحال کرونایی زیر دستگاه کمک‌تنفسی دوباره افزایش محسوسی یافت و از 26 به 32 بیمار رسیده است که امیدواریم این بیماران در نهایت بهبود بیابند و باز هم شاهد افزایش مرگ‌ومیر کرونایی در روزهای آینده نباشیم.

وی با بیان اینکه در طول 3 روز اخیر تعداد مجموع بستری‌های کرونایی ما روند افزایشی به خود گرفته است، گفت: در طول 72 ساعت اخیر میزان کل بستری‌های کرونایی ما از 234 به 256 نفر رسیده که البته فقط 8.5 درصد افزایش یافته؛ اما اگر جلوی این روند گرفته نشود، دوباره میزان بستری‌های ما از 300 نفر عبور می‌کند و ظرفیت تخت‌های بیمارستانی اشغال می‌شود.

159 مبتلای جدید به کرونا در سیستان و بلوچستان شناسایی شد

سیدمحمد هاشمی شهری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زاهدان اظهار داشت: بر اساس آمار آزمایشگاهی تا صبح امروز با شناسایی 159 مورد جدید ابتلا به کرونا ویروس در استان، شمار مبتلایان سیستان و بلوچستان به 39 هزار و 303 نفر رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: تاکنون در مجموع یک هزار و 367 نفر از مردم استانی که به کرونا مبتلا بوده‌اند با وجود دریافت خدمات درمانی استاندارد در مراکز بهداشتی و درمانی سطح استان جان خود را از دست داده‌اند.

وی با ابراز تاسف از آمار رو به رشد شیوع کرونا در سطح استان، خاطرنشان کرد: در حال حاضر 256 بیمار حاد تنفسی و 119 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند که بیشترین تعداد در میان سه محدوده دانشگاه‌های علوم پزشکی زاهدان، زابل و ایرانشهر مربوط به محدوده تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان است.

درحال تکمیل… .

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

انتهای پیام /ی

منبع خبر

جدیدترین اخبار کرونا در ایران
www.tasnimnews.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا