مجله

جراحی بینی در لرستان

.

عمل بینی چیست

عمل بینی چیست

اگر از شکل ظاهری بینی خود ناراضی هستید یا تنفس برای شما دشوار است، مطمئنا بارها به جراحی بینی فکر کرده‌اید. در حالت کلی اغلب متخصصین عمل بینی را به معنی تغییر ظاهری شکل آن و ایجاد اصلاحات برای تسهیل فرایند تنفس می‌دانند.

جراحی زیبایی بینی یا تغییر شکل بینی، به عنوان رایج‌ترین عمل جراحی زیبایی در کشور شناخته می‌شود که حتی با افزایش نرخ تورم و هزینه‌های پزشکی باز هم سیر صعودی خود را طی می‌کند. عامل مهم در تعیین نتیجه عمل، مهارت پزشک و فرم بینی متقاضی است.

می‌توان بینی را به چهار حالت گوشتی، استخوانی، نیمه گوشتی و نیمه استخوانی تقسیم کرد. جراحی بینی نیز به عمل طبیعی، فانتزی، نیمه فانتزی، عمل بینی‌های گوشتی و استخوانی و جراحی ترمیمی تقسیم می‌شود.

برای آشنایی با هر یک از این موارد، مزایا، عوارض احتمالی و هزینه عمل بینی تا انتها با ما همراه باشید.

فرم بینی تاثیر زیادی در زیبایی چهره و اعتمادبه‌نفس افراد دارد. کوچک کردن اندازه بینی با توجه به صورت فرد، تغییر اندازه و موقعیت سوراخ‌های بینی، کاهش یا افزایش عرض، رفع قوز، برجستگی یا فرورفتگی در ناحیه پل بینی اصلی‌ترین تغییرات ناشی از عمل زیبایی بینی هستند. مهم‌ترین نکته در مورد ظاهر بینی این است که قومیت یا نژاد افراد می‌تواند تاثیر فراوانی در ظاهر آن داشته باشد.

در برخی موارد، ممکن است جراحی بینی برای تغییر ناحیه نوک بینی یا کوچک کردن پره‌ها به‌کار رود. در چنین حالتی می‌توان مشکلاتی مانند عدم تقارن سوراخ بینی یا بزرگ بودن آن را برطرف کرد. انحراف در تیغه میانی یکی از شایع‌ترین مشکلات است و تنفس را برای فرد دشوار می‌کند.

جراح می‌تواند با اصلاح انحراف این تیغه مشکلات تنفسی فرد را کاملا برطرف کند. بینی برخی افراد به دلیل ابتلا به بیماری‌های خاص، زمینه وراثت، سوانح یا تصادف آسیب جدی دیده است، جراحی زیبایی کمک بزرگی برای حل این مشکلات محسوب می‌شود.

جراحی زیبایی بینی می تواند مشکلات زیادی را در مورد بینی از جمله اندازه بینی (در رابطه با صورت)، عرض بینی، اندازه و موقعیت سوراخ‌های بینی، و مشخصات ظاهری بینی (با کوچک کردن قوزهای قابل مشاهده، برجستگی ها یا فرورفتگی های روی سطح پل) برطرف سازد.

برخی از جراحان پلاستیک با گذراندن دوره‌های قومیت‌شناسی و کسب تخصص در این زمینه، قادرند فرم ظاهری بینی افراد از قومیت ها و نژادهای مختلفی را که به دنبال تغییر ظاهر بینی خود هستند، تغییر دهند.

جراحی بینی همچنین می‌تواند حالت نوک بینی را تغییر شکل دهد، ظاهر سوراخ‌های بزرگ بینی را کوچک کند و عدم تقارن بینی را اصلاح کند. از نظر عملکردی، این سبک از جراحی می‌تواند برخی مشکلات تنفسی از جمله مشکلات ناشی از انحراف تیغه بینی را نیز اصلاح کند. جراحی زیبایی همچنین برای برطرف ساختن نقص‌های مادرزادی و بینی‌هایی که در تصادفات و سانحه‌های رانندگی یا ورزش آسیب دیده‌اند نیز گزینه‌ مناسبی است.

جراحی بینی

یکی از سوالاتی که اغلب متقاضیان با آن مواجه می شوند این است که آیا کاندید مناسبی برای این عمل هستند؟ یا اینکه کاندید مناسب چه ویژگی‌هایی دارد؟ درحقیقت بیش از 80 درصد افرادی که مشکلات ظاهری یا ساختاری در بینی دارند، کاندید مناسبی برای این عمل محسوب می‌شوند.

حالتی که عمل زیبایی بینی را کمی دشوار می‌کند عمل بینی‌های گوشتی و بدون استخوان است. در چنین حالتی، پزشک باید عمل پیوند غضروف را انجام دهد. اگر پزشک مهارت کافی در این نوع جراحی نداشته باشد، به احتمال زیاد نتیجه عمل قابل‌قبول نخواهد بود.

متخصصین معتقدند جراحی‌های زیبایی روی بینی‌های غضروفی یا استخوانی راحت‌تر است. در حالت کلی افرادی که با یکی از مشکلات زیر مواجه‌اند، می‌توانند برای عمل زیبایی بینی اقدام کنند.

 در صورتی که دارای بینی‌های غضروفی هستید خیلی راحت می‌توانید بینی خود را به دست ماهرترین جراحان کشور بسپارید. برخی از دلایل متداول برای انجام جراحی زیبایی بینی به شرح زیر می‌باشد:

کاندید مناسب جراحی بینی

برای اینکه عمل بینی با نتیجه مناسب و ایده‌آل همراه باشد، برخورداری از برخی ویژگی‌ها اهمیت بالایی دارد. در مرحله اول فرد باید از نظر جسمی و روانی در سلامت کامل باشد. چنین فردی نباید به بیماری‌هایی مبتلا باشد که روند بهبودی را طولانی می‌کند. برای اطمینان از این مورد، انجام آزمایشات پزشکی قبل از جراحی الزامی است.

فرد باید اطلاعات کافی در مورد سابقه پزشکی و داروهای مصرفی خود به پزشک بدهد. زیرا در بعضی موارد بین عمل بینی و درمان برخی بیماری‌ها تداخل به وجود می‌آید. بنابراین، درمان قطعی چنین بیماری‌هایی قبل از جراحی زیبایی بینی الزامی است.

ویژگی دیگری که متقاضی باید از آن برخوردار باشد ،عدم ابتلا به وسواس فکری است. چنین افرادی حتی پس از کسب نتیجه ایده‌آل از عمل رضایت ندارند. عمل زیبایی حتما باید به دلیل وجود مشکلات ساختاری آناتومیکال انجام شود. مهم‌تر از همه، متقاضی باید انتظارات واقع‌بینانه از نتیجه جراحی بینی و تغییرات ظاهری پس از آن داشته باشد.

عامل دیگری که اغلب متخصصین بر آن تاکید می‌کنند، سن متقاضی است. افرادی که در محدوده سنی کمتر از 18 سال قرار دارند به دلیل عدم اتمام فرایند رشد، کاندید مناسب جراحی نیستند. پزشکان توصیه می‌کنند متقاضیان تا اتمام دوره رشد خود صبور باشند و پس از آن بینی خود را به دست جراحی مجرب بسپارند.

جراحی زیبایی بینی یک عمل کاملا اختیاری است. با این حال، پزشکان اجازه این عمل را به برخی متقاضیان نمی‌دهند. یا بهتر بگوییم این دسته از افراد اگر متقاضیان عمل باشند، باید مسئولیت عواقب احتمالی آن را به گردن بگیرند. مهم‌ترین موارد عبارتند از:

بینی طبیعی

دلایل مختلفی برای جراحی بینی وجود دارد. پس امکان استفاده از روش‌های مختلف برای حل مشکل هر یک از متقاضیان وجود دارد. در حالت کلی می‌توان عمل زیبایی بینی را به سه دستی رینوپلاستی، سپتوپلاستی و آلار پلاستی تقسیم کرد. در ادامه هر یک از آنها را توضیح می‌دهیم.

ریشه این کلمه یونانی بوده و به معنی ایجاد تغییرات ساختاری در بینی است. این عمل  به ایجاد فرم و ظاهر دلخواه در بینی منجر می‌شود. در این عمل، بینی متقاضی از قسمت پایین شکافته شده و تغییرات لازم برای اصلاح مشکلات ظاهری و ساختاری انجام می‌شود.

در این جراحی می توان استخوان، غضروف، پره‌ها و شکل بینی را تغییر داد. رینوپلاستی به بهبود فرایند تنفس در افرادی که با مشکلات تنفسی یا پولیپ درگیر هستند، کمک بزرگی می‌کند. برای حل مشکل این دسته از افراد سعی می‌شود غضروف و استخوان تقسیم‌کننده داخل بینی صاف شود. اصلاح دیواره‌های بینی یکی دیگر از فعالیت‌های انجام شده در این عمل برای اصلاح مشکلات تنفسی و زیبایی ظاهری بینی است.

این روش جراحی بینی با توجه به نیاز و مشکلات فرد ممکن است با استفاده از داروهای بی هوشی یا بی‌حسی موضعی انجام شود. عمده‌ترین مشکلاتی که در این عمل برطرف خواهد شد عبارتند از :

رینوپلاستی در کلینیک خانه سفید تهران

این عمل هیچ نوع محدودیت جنسیتی ندارد و تمام افراد بالای 18 سال می‌توانند این عمل را انجام دهند.

پاسخ به این سوال تقریبا ساده است. زیرا زمانی که از جراحی بینی صحبت می‌کنیم یک حالت کلی بیان می‌شود که فرایند گسترده‌ای شامل حل تمام مشکلات ظاهری، ساختاری و تنفسی ناشی از بینی را دربر می‌گیرد.

اما رینوپلاستی یکی از زیرمجموعه‌های عمل زیبایی بینی محسوب می‌شود. با استفاده از این عمل می‌توان تغییرات ساختاری را بدون بروز مشکلات تنفسی انجام داد. در رینوپلاستی امکان کوچک یا بزرگ کردن اندازه بینی برای متقاضی وجود دارد.

در این روش جراحی زیبایی بینی پس از اتمام عمل، بینی با استفاده از گچ و آتل بسته می‌شود. این امر به کنترل تورم بینی پس از عمل کمک می‌کند و مراقبت‌های بعد از عمل ساده‌تر خواهد بود. در اغلب موارد پس از اتمام دوره یک هفته‌ای آتل بینی باز می‌شود.

نمونه عمل رینوپلاستی

مزایای اصلی رینوپلاستی عبارتند از:

در صورتی که جراحی بینی توسط جراح غیرمجرب یا در مراکز فاقد مجوز انجام شود، احتمال بروز مشکلات زیر افزایش می‌یابد.

عمل بینی گوشتی

سپتوپلاستی مدلی از جراحی زیبایی بینی است که برای اصلاح انحراف تیغه میانی بینی به‌کار می‌رود. این عمل بینی از طریق صاف کردن انحراف سپتوم، به تسهیل فرآیند عبور هوا و تنفس کمک می‌کند. سپتوم در حقیقت دیواری غضروفی و استخوانی است که در میان دو سوراخ بینی قرار دارد. انحراف تیغه ناشی از منحرف شدن سپتوم به یک طرف است که مشکلات تنفسی برای فرد ایجاد می‌کند.

انحراف تیغه میانی بینی ممکن است از از بدو تولد یا در اثر بروز سوانح به وجود آید. مجرای بینی افراد مبتلا به انحراف سپتوم در مقایسه با سایر افراد کوچک‌تر است. همین امر سبب دشواری تنفس می‌شود. علائم دیگری مانند درد در صورت یا خونریزی‌های مکرر از بینی نیز می‌تواند نشانه‌های انحراف سپتوم باشد.

متخصصین توصیه می‌کنند افرادی که در سنین بالای ۱۶ سال هستند و به یک یا چند مورد از علائم زیر دچار هستند، کاندید مناسبی برای عمل انحراف تیغه میانی خواهند بود.

جراحی بینی به روش سپتوپلاستی با توجه به شرایط متقاضی و سختی کار بین 30 تا 90 دقیقه طول خواهد کشید. این جراحی می‌تواند با بی‌حسی موضعی یا بی هوشی عمومی انجام شود. این امر به تشخیص جراح وابسته است.

جراح با ایجاد برشی در یک طرف بینی به تیغه دسترسی پیدا کرده و غشای مخاطی پوشش‌دهنده تیغه را بالا می‌برد. سپس، تیغه انحرافی به محل مناسب منتقل می‌شود. هرگونه مانع اضافی مانند غضروف یا استخوان که سبب انحراف تیغه شده است، باید برداشته شود.

پس از انجام تمام موارد غشا دوباره به جای اول بازگردانده خواهد شد. در بعضی موارد برای نگه داشتن تیغه و غضروف از بخیه استفاده می‌شود. اما در اغلب جراحی‌ها استفاده از تامپون جایگزین مناسبی برای بخیه است.

معاینه قبل از سپتوپلاستی

حدود 85 درصد از افراد پس از سپتوپلاستی، برطرف شدن انسداد بینی را حس می‌کنند. احساس خواب آلودگی تا چند ساعت بعد از عمل کاملا طبیعی است. برخی افراد به دلیل تاثیر داروهای بی هوشی با حالت تهوع یا درد روبرو می‌شوند. سعی کنید این عوارض را به پزشک یا پرستار اطلاع دهید تا درمان‌های لازم صورت گیرد.

در اغلب موارد دو سوراخ بینی با استفاده از تامپون مسدود خواهد شد. پس تنفس دهانی تنها راه خواهد بود. تامپون برای جلوگیری از خونریزی استفاده شده و هنگام ترخیص از بینی خارج خواهد شد.

برای کسب نتیجه ایده‌آل از جراحی بینی رعایت موارد زیر اهمیت دارد :

این جراحی بسیار کم خطر است. با این حال، آگاهی از عوارض احتمالی آن الزامی است.

جراحی سپتوپلاستی

انجام عمل بینی به روش آلارپلاستی برای افرادی مناسب است که سوراخ بینی آنها در بخش قدامی بزرگ است و در حین تنفس اندازه آنها بیشتر می‌شود. این عمل از طریق کاهش اندازه سوراخ‌های بینی سبب افزایش تقارن این عضو در صورت می‌شود.

در این عمل، کمی از پوست پره بینی در قسمت دیواره خارجی آن برداشته می‌شود. این عمل به باریک‌تر شدن بینی کمک می‌کند. ممکن است افرادی که بینی گوشتی دارند به انجام این عمل نیازمند باشند. در حقیقت آلارپلاستی بخشی از عمل رینوپلاستی محسوب می‌شود.

روش‌های زیادی برای کاهش پایه آلار و کوچک کردن پره‌های بینی به‌کار می‌رود. اما سه مورد از رایج ترین تکنیک‌ها عبارتند از:

معاینه قبل از آلارپلاستی

در بینی‌های طبیعی سوراخ ها باید کاملا متقارن و یک اندازه باشند. اگر یکی از سوراخ‌ها بزرگ‌تر یا کوچک‌تر از سوراخ دیگر باشد، می‌توان برای رفع مشکل آلارپلاستی انجام داد.

افرادی که سوراخ‌های بینی بزرگی دارند و در حین تنفس بینی آنها بزرگ‌تر دیده می‌شود، افرادی که علاقه دارند نتایج جراحی قبلی خود را اصلاح کنند و افرادی که در اثر سانحه یا فعالیت‌های ورزشی از ناحیه صورت دچار آسیب جدی شده‌اند، برای حل مشکل خود می‌توانند از آلارپلاستی کمک بگیرند.

اما بهترین کاندیدهای این عمل عبارتند از:

جالب است بدانید انجام این عمل و مراقبت‌های قبل از آن کاملا مشابه رینوپلاستی است. تفاوت اصلی این دو عمل در میزان تهاجمی بودن آنها است. آلارپلاستی در مقایسه با رینوپلاستی کم تهاجمی‌تر محسوب می‌شود. مراحل مختلف آلارپلاستی شامل موارد زیر است:

دوره بهبودی این عمل در مقایسه با سایر جراحی‌های زیبایی بینی کوتاه‌تر است. بینی در فاصله کوتاهی بعد از عمل قرمز و متورم می‌شود. این تورم بعد از 1 تا 2 هفته برطرف خواهد شد. یک هفته پس از جراحی بینی می‌توانید برای کشیدن بخیه‌ها به مطب پزشک مراجعه کنید. بهبودی کامل و رفع تمام علائم نیز بین یک تا سه ماه طول خواهد کشید.

این جراحی بسیار کم‌خطر است، اما مانند سایر عمل‌ها در موارد نادر احتمال بروز برخی مشکلات وجود دارد. اگر فرایند عمل به دست جراحی ماهر سپرده شود، عوارض به صفر خواهد رسید. مهم‌ترین عوارض آلارپلاستی عبارتند از:

قبل و بعد از جراحی بینی

اگر جراحی زیبایی بینی انجام داده‌اید اما از نتیجه عمل راضی نیستید، انجام جراحی ترمیمی الزامی خواهد بود. جراحی ترمیمی بینی نوعی جراحی اصلاحی است که با هدف درمان یا زیبایی انجام می‌شود.

اگرچه مشکلات ممکن است جزئی باشند و به راحتی اصلاح شوند، اما اغلب مشکلات عمده و پیچیده‌ای هستند، که به دلیل ضعیف شدن بافت بینی بخاطر جراحی قبلی ممکن است فرایند عمل ثانویه را برای جراح دشوارتر کند. جراحی زیبایی بینی تجدید نظر می تواند به صورت باز یا بسته انجام شود.

گاهی در برخی سوانح یا سوختگی بخشی از بافت بینی از بین می‌رود. در چنین مواردی اصلاح و بازسازی بافت تخریب شده ضروری خواهد بود. حالت دیگر جراحی ترمیمی برای اصلاح مشکلات ناشی از عمل زیبایی بینی انجام می‌شود که معمولا به عمل ثانویه یا روتوش بینی شهرت دارد.

اگر فرد پس از انجام عمل اولیه احساس کند که مشکلات تنفسی او برطرف نشده انجام عمل ثانویه ضرورت پیدا می کند. مهمترین مواردی که جراحی ترمیمی را به یک ضرورت اساسی تبدیل می‌کند عبارتند از:

یکی از مشکلات شایع که در اثر بی‌تجربگی و عدم مهارت جراح ایجاد می‌شود، باقی ماندن قوز روی پل بینی بعد از جراحی بینی است. فراموش نکنید که قوز با ورم ناشی از جراحی بینی تفاوت دارد. پس صبر کنید تا تورم کاهش پیدا کرده و فرم نهایی بینی قابل‌تشخیص شود.

برخی متقاضیان پس از انجام عمل بینی با مشکلاتی مانند از دست دادن حس بویایی و تنفس آزاردهنده مواجه می‌شوند. این عارضه در اثر آسیب به عصب بویایی حین عمل رخ می‌دهد. باید بدانید درمان این عارضه حتی پس از عمل ترمیمی نیز امکان‌‌پذیر نیست. سعی کنید در انتخاب جراح با دقت عمل کنید.

دفرمه شدن بینی نیز به دلیل عدم مهارت جراح رخ می‌دهد و اعتمادبه‌نفس فرد برای حضور در اجتماع را از بین می‌ببرد. از سوی دیگر، اگر جراح برای بینی‌های گوشتی از تکنیک مناسب استفاده نکند، به‌مرور زمان بینی فرم و حالت خود را از دست می‌دهد. در این حالت چاره‌ای به‌جز جراحی ترمیمی باقی نمی‌ماند.

این عارضه معمولا در بینی‌های گوشتی اتفاق می ‌افتد. دلیل اصلی نیز عدم مهارت جراح در تقویت غضروف بینی است.

نمونه عمل بینی

اغلب افراد علاقه دارند بینی آنها شباهت زیادی به بینی سوپراستارهای سینما، خوانندگان یا مدل‌ها داشته باشد. برخی از آنها نیز بینی‌های عروسکی یا نیمه عروسکی را انتخاب می‌کنند. فراموش نکنید بینی زیبا باید تمام اجزای صورت شما تناسب داشته باشد. پس از اتمام جراحی بینی ممکن است بینی شما به‌تنهایی بسیار زیبا باشد اما هیچ هماهنگی با سایر اجزای صورت شما نداشته باشد.

اگر به دلیل انتخاب نامناسب یا عدم آشنایی جراح به تکنیک‌های زیبایی شناختی چهره با مشکل عدم تناسب بینی و سایر اجزای صورت مواجه شده‌اید، عمل ثانویه می‌تواند کلید حل مشکل شما باشد.

دغدغه اصلی افراد قبل از عمل عدم تقارن سوراخ‌های بینی است. عدم تقارن نسبی سوراخ‌ها تقریبا عادی است. تنها یک جراح بسیار حرفه‌ای می‌تواند سوراخ‌ها را کاملا متقارن کند. اما اگر عدم تقارن سوراخ‌ها بسیار واضح است، جراحی ثانویه الزامی خواهد بود.

در برخی موارد علیرغم جراحی هیچ تغییری در اندازه بینی ایجاد نمی‌شود. در موارد دیگر نیز بینی بسیار کوچک شده و تناسب اجزای صورت را از بین می‌برد. در هر دو حالت تنها راه برای رفع مشکل، انجام جراحی ترمیمی است.

در برخی موارد نادر بعد از رینوپلاستی نوک بینی کج به نظر می‌رسد. در روزها یا ماه‌های اول بعد از عمل این انحراف می‌تواند ناشی از تورم باشد. اما اگر پس از اتمام دوران نقاهت انحراف وجود داشت، باید جراحی ثانویه انجام شود.

بی‌تجربگی و عدم مهارت جراح ممکن است سبب بروز عارضه فیبروز یا گوشت اضافی در محل جراحی شود. برای اصلاح این عارضه جراحی ترمیمی بهترین گزینه خواهد بود.

جراحی بینی ترمیمی

یکی از مزیت‌های اصلی این عمل امکان استفاده از تکنیک‌های مختلف برای اجرای آن است. در نتیجه، پزشک می‌تواند با توجه به نیاز شما روش مناسب را انتخاب کند.

جراحی بینی به دو روش باز و بسته انجام می‌شود. در جلسه مشاوره پزشک اطلاعات کافی در مورد هر دو تکنیک را به متقاضی می‌دهد. سپس برای انتخاب مناسب‌ترین روش با او مشورت می‌کند. نوع بینی عامل اصلی در انتخاب تکنیک جراحی است. تکنیک‌های عمل بینی عبارتند از :

در این روش که بیش از ۹۰ درصد جراحی‌های بینی را شامل می‌شود، پوست بینی از تیغه وسط آن که کلولا نام دارد برش داده شده و پوست و بافت نرم از ساختارهای زیرین بینی که غضروف نام دارند برداشته می‌شوند تا جراح بتواند آناتومی بینی را ببیند. جراح پس از آن که ساختار بینی را به خوبی بررسی کرد، فرایند تراشیدن غضروف و فرم دادن به آن را مطابق به سلیقه متقاضی آغاز و پس از آن پوست را به جای قبلی خود بازمی‌گرداند و آن را بخیه می‌زند.

در جراحی به روش باز، پزشک به تمام بخش‌های داخلی بینی دسترسی دارد و برای اعمال تغییرات از آزادی عملی بیشتری برخوردار است و رایج‌ترین روش جراحی زیبایی بینی محسوب می‌شود. استفاده از این تکنیک برای اصلاح بینی‌های گوشتی، دارای قوز یا حل مشکل انحراف بینی بهترین گزینه است. مدت زمان انجام این عمل در مقایسه با سایر روش‌ها طولانی‌تر است.

نمونه جراحی بینی

روش بسته که کمتر از آن استفاده می‌شود برای تغییرهای جزئی و غیرمهم به کار برده می‌شود. در این روش شکاف‌ها و برش‌ها در قسمت‌های داخل بینی و حفره‌های داخلی صورت می‌گیرد تا قوز و انحرافات برطرف شوند.

روش بسته هرگز برای تغییر نوک بینی مناسب نیست و جراح برای این کار نیازمند شکافتن پوست روی پل بینی است. تنها مزیتی که این روش دارد عدم برش و شکافت پوست بینی است. با این حال، کمتر جراحی از این روش برای عمل زیبایی استفاده می‌کند چراکه دسترسی او به ساختار و بافت های بینی به ویژه نوک آن کاملا محدود است.

افرادی که تمایل دارند تغییرات بسیار جزئی در ظاهر بینی خود ایجاد کنند، بهترین گزینه برای استفاده از تکنیک بسته در جراحی بینی هستند. مزیت اصلی آن نیز کاهش درد، تورم و مشکلات بعد از عمل است. افرادی که علاقه ندارند جای بخیه حتی برای مدتی کوتاه روی پوست آنها باقی بماند، می‌توانند رینوپلاستی به روش بسته را انتخاب کنند.

مزایای جراحی بسته

نمونه سپتوپلاستی

انتخاب تکنیک و نوع جراحی به فرم بینی فرد وابسته است. برای مثال، اگر بینی فردی استخوانی باشد نمی‌توان برای اصلاح فرم آن از تکنیک‌های مناسب برای بینی‌های گوشتی استفاده کرد. در حالت کلی بینی‌ها به سه نوع گوشتی، استخوانی یا ترکیبی از بینی‌های گوشتی و استخوانی تقسیم می‌شوند.

تفاوت اساسی در ساختار بینی‌های استخوانی و گوشتی سبب تغییر در نحوه عمل آنها می‌شود. اصلی‌ترین تفاوت بینی استخوانی و گوشتی در ضخامت بافت غضروفی آنهاست. میزان تغییرات بعد از عمل در بینی‌های استخوانی بیشتر خواهد بود. اما احتمال تغییر در بینی‌های گوشتی به‌مرور زمان کمتر است.

فراموش نکنید که جراحی بینی‌های گوشتی به‌مراتب سخت‌تر و پیچیده‌تر از بینی های استخوانی است. فرم ظاهری بینی‌های گوشتی موجب شده که نتوان آن را به مدل‌های مختلف عمل کرد. اما امکان جراحی بینی‌های استخوانی به فرم طبیعی، فانتزی و نیمه فانتزی وجود دارد.

نوک بینی‌های گوشتی معمولا بسیار براق و چرب به نظر می‌رسد. ضخامت بالای این مدل بینی سبب شده که استخوان آن قابل‌مشاهده نباشد. در جراحی بینی‌های گوشتی ابتدا باید مرحله تقویت غضروف انجام شود.

قبل و بعد از جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی فرایند چند مرحله‌ای است که به منظور ایجاد تغییرات ساختاری یا ظاهری انجام می‌شود. مراحل اصلی آن عبارتند از:

مهم‌ترین مرحله انتخاب یک جراح خوب و باتجربه است. زیرا رابطه‌ای مستقیم بین نتیجه عمل و مهارت جراح وجود دارد. می‌توانید از طریق دوستان، آشنایان یا مشاهده نمونه‌کارها اطلاعات خوبی درباره میزان مهارت جراح به دست آورید. پس از آن برای ویزیت اولیه به مطب دکتر بروید. سعی کنید انتظار خود را از عمل کاملا شفاف برای دکتر بیان کنید. تنها در این صورت است که جراح می‌تواند شما را راهنمایی کند.

قبل و بعد از جراحی بینی

بیشتر جراحی‌های زیبایی بینی تحت بیهوشی در بیمارستان یا کلینیک خصوصی انجام می‌شود. زمان دقیق انجام این عمل به نوع جراحی زیبایی بینی بستگی دارد. به عنوان مثال، جراحی بینی به روش باز به طور معمول به یک تا سه ساعت زمان نیاز دارد، در حالی که جراحی زیبایی بینی تجدید نظر (ترمیمی) می‌تواند بسیار بیشتر طول بکشد. جراحی بینی پر کننده نیز فقط ۱۵ دقیقه طول می‌کشد.

انجام عمل جراحی بینی

قبل از انجام عمل باید آزمایشات را به‌دقت انجام دهید. هدف اصلی این آزمایشات بررسی وضعیت خون بیمار و اقدامات لازم برای انعقاد خون پس از عمل است. آزمایشات تشخیص بارداری آزمایشات PT و PTT برای بررسی روند انعقاد خون، تست قند خون، آزمایش بررسی سطح هموگلوبین خون و تست برای بیماری ایدز مهمترین آزمایشات قبل از جراحی بینی محسوب می‌شوند.

در مرحله بعد انجام سی تی اسکن دقیق برای تعیین وضعیت بینی فرد الزامی است. تنها در این صورت است که پزشک از گرفتگی و انحراف بینی مطلع می‌شود. انجام نوار قلب برای انداز‌گیری سیگنا‌ل‌های الکتریکی کنترل‌کننده ریتم قلب و تشخیص بیماری‌هایی مانند آریتمی برای جلوگیری از مشکلات احتمالی در حین عمل اهمیت بالایی دارد. عکسبرداری از قفسه سینه به پزشک در بررسی وضعیت ریه متقاضی کمک می‌کند. عدم انجام این مورد می‌تواند وضعیت تنفسی فرد در حین جراحی را با اختلال مواجه کند.

دو تا سه هفته قبل از عمل از مصرف هر نوع ماده مخدر، دخانیات و مشروبات خودداری کنید. مصرف داروهای رقیق‌کننده خون را قطع کنید. مصرف مایعات را افزایش دهید. فراموش نکنید اگر قبل از رینوپلاستی به سرماخوردگی مبتلا شدید، باید جراحی را تا زمان اطمینان از بهبودی کامل به تاخیر بیندازید.

دوران نقاهت رینوپلاستی مانند هر عمل دیگر مستلزم رعایت برخی نکات است. تنها در صورت رعایت این موارد است که می‌توان امیدوار بود نتیجه عمل ایده‌آل باشد. جراحی بینی در کمتر از دو ساعت انجام می شود، اما دوران نقاهت نسبتا طولانی دارد.

رابطه‌ای مستقیم بین نوع عمل و شرایط جسمی متقاضی با طول دوره نقاهت وجود دارد. در حالت کلی دوران نقاهت این عمل را حدود 5 روز و مدت زمان قرار دادن پانسمان روی بینی نیز بین 7 تا 10 روز خواهد بود. مهم‌ترین مواردی که در دوران نقاهت باید به آن توجه کنید عبارتند از:

عمل بینی فانتزی

احتمالاً بعد از دیدن بینی جدید خود در آینه بسیار مضطرب شوید، زیرا چهره شما پر از کبودی و التهاب است و زیر چشم‌های شما سیاه شده است. اما، بهتر است خونسردی خود را حفظ کنید و صبور باشید. نتایج اولیه هرگز فوری نیستند و ممکن است یک سال طول بکشد تا بینی شما فرم نهایی خود را بدست آورد.

ممکن است به دلیل تورم یا وجود استامپ‌ بینی (در صورت استفاده) در ۲۴ ساعت اول نتوانید از طریق بینی نفس بکشید. همچنین، احتمال بروز برخی از ناراحتی‌ها وجود دارد که به طور معمول با داروهای مسکن قابل کنترل است. بیشتر افرادی که تحت جراحی زیبایی بینی قرار می‌گیرند، می‌توانند پس از ۴۸ ساعت داروی مسکن را قطع کنند.

برخی از افراد ممکن است بعد از عمل جراحی ناراحتی معده داشته باشند که در این حالت مصرف داروهای ضد تهوع بسیار مفید خواهد بود.

احتمال دارد در طی روزهای اول خونریزی محدودی داشته باشید. همچنین ممکن است جراح به شما بگوید برای کاهش تورم و از بین رفتن کبودی‌ها، سر خود را بالا نگه دارید و در ۲۴ ساعت اول از کمپرس سرد استفاده کنید. سعی کنید تا می‌توانید از عطسه کردن خودداری کنید، و در صورتی که نوانستید جلوی آن را بگیرید سعی کنید از عمق گلو این کار را کنید تا هیچ فشاری متوجه بینی شما نشود.

از طرفی، باید همیشه مراقب ضربه خوردن به بینی خود باشید. بسیاری از جراحان بر این باورند تا ۶ الی ۱۲ ماه نباید هیچ ضربه‌ای به بینی شما وارد شود.

بعد از گذشت هفت روز، گچ یا آتل از روی بینی شما برداشته می‌شود. پس از برداشتن گچ نیز بینی شما هنوز متورم است، اما بعد از دو هفته مقدار زیادی از تورم آن کاهش می‌یابد. در این مرحله، کلیه اجسامی که در بینی‌ اعم از آتل ها و سایر پانسمان‌های بعد از جراحی قرار گرفته‌اند توسط جراح برداشته می‌شوند.

برای محافظت از بینی و همچنین کمک به نگه داشتن شکل جدید آن در طی روند بهبود، ممکن است یک آتل در قسمت خارجی بینی شما قرار گیرد. جراح همچنین ممکن است آتل نرم تری را در داخل بینی شما قرار دهد تا از ایجاد زخم جلوگیری کند.

با گذشت یک ماه از عمل، تقریباً ۸۵ درصداز تورم بینی شما کاهش یافته است. تورم باقیمانده نیز تا یک سال احتمال دارد باقی بماند که این یک امر کاملا طبیعی است و در اغلب جراحی‌های بینی دیده می‌شود. به همین دلیل، باید حداقل یک سال صبر کنید تا نتایج نهایی را مشاهده کنید.

بعد از عمل جراحی بینی

نمونه عمل بینی

پیشرفت‌های علم پزشکی سبب شده که عوارض احتمالی رینوپلاستی کاهش چشمگیری داشته باشد. با این حال، عوامل متعددی روی بروز این عوارض تاثیر دارد؛ اما دو مورد از رایج ترین آنها انتخاب جراح تازه‌کار یا کلینیک‌های غیرمجاز برای عمل بینی است. دومین عامل عدم رعایت مراقبت‌های قبل و بعد از جراحی بینی است. حتی اگر پزشک مهارت و تجربه کافی داشته باشد اما شما به توصیه‌های او عمل نکنید، انتظار کسب نتیجه عالی از عمل غیرممکن خواهد بود.

یکسال بعد از عمل بینی

علاوه بر مواردی که در قسمت قبل بیان کردیم، برخی موارد نیز به‌عنوان عوارض خطرناک جراحی بینی شناخته می‌شوند. تفاوت اصلی این نوع عوارض با موارد قبل این است که بروز آنها نگران‌کننده است و در صورت تداوم باید به پزشک خود مراجعه کنید.

مهم‌ترین عوارض جراحی بینی عبارتند از :

یکی از فاکتورهای بسیار مهم که در عمل زیبایی بینی باید به آن توجه شود، نژاد، رنگ پوست، فرهنگ و تمامی نکاتی است که در ظاهر فرد تاثیر می‌گذارد. متاسفانه اغلب جراحان توجهی به این نکته مهم نکرده و به همین سبب اکثر بینی‌های عمل شده آنها یک شکل از آب در می‌آیند.

جراحی زیبایی بینی صرفا در تغییر ظاهری و بالا بردن نوک بینی خلاصه نمی‌شود، بلکه سایر فاکتورها نظیر پهن بودن، سازگاری اندازه آن با فرم چهره و … نیز باید در اولویت کار جراح قرار گیرد.

جراحی زیبایی بینی قومیتی یک تخصص خاص است که در سال‌های اخیر به طور فزاینده‌ای مورد توجه آمریکایی‌های آفریقایی تبار، آسیایی آمریکایی و اسپانیایی تبار قرار گرفته است. این یک روش منحصر به فرد با ملاحظات خاص‌ و برخی احتیاط‌های ویژه است که باید قبل از جراحی اهمیت آن توسط جراح درک شود.

ریحانا، خوانند معروف آمریکایی آفریقایی تبار و همچنین نیکی میناژ از خواننده‌های پرآوازه آسیایی تبار جزو افرادی هستند که از روش Ethnic rhinoplasty برای تغییر حالت بینی خود استفاده کرده‌اند.

جراحی بینی ریحانا

نمی‌توان مبلغی ثابتی برای تعیین هزینه عمل بینی تعیین کرد. زیرا عوامل مختلفی در برآورد هزینه نهایی تاثیر دارند. در حالت کلی هزینه‌های رینوپلاستی را به سه دسته تقسم می‌شود. این موارد عبارتند از هزینه‌های قبل، حین و بعد از انجام عمل.

در جراحی بینی، تخصص و تجربه حرف اول را می‌زند. عمل بینی، روی عضوی انجام می‌شود که بیشترین تاثیر را در زیبایی چهره ی افراد دارد. بنابراین درست انجام دادن این عمل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. علاوه بر آن بینی با داشتن ترکیبی از استخوان، غضروف و پوست و غدد چربی عضو پیچیده ای است و از این رو انجام عمل جراحی روی این عضو دارای حساسیت بالایی است. 

در صورتی که بینی توسط فردی کم تجربه یا نابلد عمل شود، ممکن است باعث ایجاد ناهنجاری ها یا مشکلات تنفسی شود یا اینکه فرم دلخواه داوطلب شکل نگیرد. برخی از این جراحان کم تجربه هزینه ی پایینی را برای کار خود پیشنهاد می‌کنند اما خطراتی که ممکن است بر اثر عمل بینی توسط فرم کم تجربه ایجاد شود بسیار بیشتر از آن است که ارزش هزینه ی دریافتی پایین را داشته باشد.

مهم‌ترین عوامل موثر بر افزایش یا کاهش هزینه نهایی رینوپلاستی عبارت است از:

هزینه جراحی بینی در کلینیک خانه سفید تهران بین ۱۵ تا ۲۵ میلیون تومان متغییر می باشد.

جهت دریافت مشاوره و رزرو وقت جراحی با مشاورین کلینیک خانه سفید در تماس باشید :

یکسال بعد از جراحی بینی

جراحی بینی جزو عمل‌های تهاجمی است که نتیجه آن کاملا مشخص بوده و افراد به راحتی می‌توانند با دیدن شکل ظاهری بیننی بعد از عمل به مهارت پزشک پی ببرند. البته، در برخی موارد به دلیل نامناسب بودن کلیت بینی، ماهرترین جراحان نیز قادر به عمل‌های موفق نمی‌شوند که همین مسئله می‌تواند بر روی رزومه آنها تاثیر منفی بگذارد.

به همین دلیل است که اغلب جراحان صاحب نام از پذیرفتن بیماران با فرم بینی‌های نامناسب خودداری می‌کنند. به طور کلی راه‌های شناخت یک جراح خوب به شرح زیر است:

 بر اساس نظر اغلب متخصصین اتمام دوره رشد یعنی بالای 18 سال مناسب‌ترین سن برای عمل بینی محسوب می‌شود.

با روش های نوین مانند فیلر بینی می توان تا حدودی این مشکل را برطرف کرد، اما بهترین راهکار برای حل دائمی مشکل جراحی بینی می باشد.

حبوبات، مواد حاوی ویتامین ث، چای سبز، ژلاتین، انار، تخم مرغ، پنیر، آجیل و برنج قهوه ای بهترین مواد برای ترمیم غضروف هستند.

استفاده از داروهای بی هوشی می‌تواند بر سلامت جنین تاثیر منفی داشته باشد. توصیه می‌شود این عمل بینی قبل یا بعد از دوران بارداری انجام شود.

جراحی بینی بعد از شش ماه

باید تا اتمام دوران نقاهت از انجام هر نوع فعالیت سنگین خودداری کنید. برای حمام باید 72 ساعت بعد از عمل صبر کنید. رابطه جنسی به دو هفته تا یک ماه بعد عمل موکول شود. استفاده از مایعات و غذاهای نرم در برنامه غذایی قرار بگیرد.

امکان استفاده از عینک روی گج بینی وجود دارد. بهتر است از عینک‌های سبک و بدون فریم استفاده کنید.

این نوع جراحی معمولا از طریق برش کوچکی در ناحیه کلوملا انجام می‌شود. برش در ناحیه کلوملا کنار زدن پوست بینی را راحت‌تر می‌کند. تمام تغییرات انجام شده روی اسکلت بینی در چنین روشی در دید مستقیم جراح قرار دارد. بنابراین با نتیجه بهتری همراه خواهد بود.

جراحی بینی به روش باز غالبا برای ایجاد تغییرات اساسی در ساختار بینی به‌کار می‌رود. اصلاح نافرمی‌های ناشی از کام شکاف‌دار و مشکلات ناشی از جراحی‌های غیرحرفه‌ای از طریق تکنیک جراحی باز قابل‌حل است.

برش‌های ایجاد شده در این روش کاملا درون بینی هستند. هیچ برشی از بیرون بینی قابل‌مشاهده نیست. در تکنیک بسته، کل عمل از طریق سوراخ‌ها انجام می‌شود.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران / 5. تعداد رای ها

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است …

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید

از اینکه این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، شرمساریم.

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت ارتقا این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

مشاوره تخصصی تلفنی و آنلاین با مشاورین خانه سفید

عمل بینی خطر مرگ دارد ؟

سلام و وقت بخیر

بله در صورت انتخاب مرکز نامناسب و پزشک بی تجربه احتمال مرگ هم وجود دارد.

روزتون بخیر.من ورزش حرفه ای بسکتبال کار میکنم. چقدر بعد عمل بینی می تونم دوباره میتونم ورزش کنم؟

سلام و عرض ادب

تا ۶ ماه نباید ورزش سنگینی مثل بسکتبال را انجام بدید. همچنین باید مراقب باشید که تا ۱۲ ماه ضربه‌ای به بینی حین تمرین وارد نشود.

من 29 سالمه و دوماه بعد نوبت عمل دارم. درسته که باید مصرف سیگاررو چند روز قبل عمل قطع کنم؟؟؟

سلام و وقت بخیر

دخانیات و نیکوتین هم موجب تنگ شدن رگهای خونی می‌شود و همچنین موجب اختلال گردش خون شده، بنابراین حداقل ۲ هفته قبل از عمل بینی از استفاده آن‌ها باید اجتناب کنید.

سلام.خسته نباشید.من شیش ماه پیش برای یکدست کردن غوز بینیم ژل تزریق کردم ولی میخوام عمل کنم دیگه. میتونم وقت بگیرم برای عمل؟

سلام و وقت بخیر

بله می تونید برای معاینه تشریف بیارید، ولی با توجه به ژلی که تزریق کردید، تا یکسال پس از تزریق امکان عمل وجود نداره.

من طبق دستور پزشک آسپرین مصرف میکنم و به زودی نوبت عمل بینی دارم.شنیدم باید مصرفشو برای عمل قطع کنم. از چند روز قبل عمل نباید این قرص رو بخورم ؟

سلام و وقت بخیر

دو هفته قبل از عمل نباید از آسپرین استفاده کنید.

سلام.با توجه به شرایط کرونا، بعد عمل بینی چند روز در بیمارستان بستری می شویم؟

سلام و وقت بخیر

همان روز از بیمارستان مرخص می شوید.

سلام.خسته نباشید.من ماه بعد نوبت عمل بینی دارم و با توجه به غضروفی بودن احتمال کبودی زیادی داره..چی کار میتونم بکنم که کبودی ها زود خوب بشه؟

سلام و عرض ادب

– گذاشتن متناوب یک کیسه یخ روی گونه‌ها برای چهل و هشت ساعت اول بعد از عمل، – بالانگهداشتن سر نسبت به سطح بدن در زمان استراحت و خواب، – مصرف آناناس تازه برای تسریع در جذب کبودی و تورم پس از عمل بدلیل غنی بودن آن ازماده بروملین و ویتامین C.

سلام آقای دکتر. من میخوام بینیم رو عمل کنم و شهرستانم. قبل از اینکه بیام برای معاینه یه سوال داشتم. بدن من برای هر زخمی گوشت اضافه میاره.. حالا با این اوصاف میتونم عمل بینی انجام بدم؟

سلام و وقت بخیر

با وجود این شرایط و علائمی که فرمودین عمل بینی رو براتون توصیه نمیکنیم.

میشه لطفا یکم در مورد تورم و کبودی های دور چشم توضیح بدین؟ چقدر طول میکشه خوب بشه؟

سلام و عرض ادب

تورم و کبودی موقت دور چشم‌ها و بینی در روز اول بعد از عمل کم کم زیاد می‌شود و در روز ۲ تا ۳ به حداکثرمقدارش می‌رسد. اکثر تورم وکبودی‌ها در۲ تا ۳ هفته برطرف خواهند شد. مقداری تورم تا ماه‌ها باقی خواهد ماند که به تدریج از شدت آن کاسته می‌شود. البته در بعضی از بیماران به علت ضخیم بودن قسمت استخوانی بینی، ممکن است کبودی دور چشم بیشتر مشخص شود و گاهی قسمتی از سفیدی چشم نیز دچار خونمردگی می‌شود. با این حال به طور کل این موارد تاثیری در نتیجه نهایی عمل جراحی نداشته و موقت هستند.

سلام من ۶ ماه دیگه میرم تو ۱۶ سال . از دماغم راضی نیستم و میخوام طبیعی عمل کنم آیا امکانش هست؟

سلام و وقت بخیر

توصیه ما انجام عمل بعد از ۱۸ سالگی است اما نظر قطعی پزشک بعد از معاینه دقیق داده می شود.

سلام .اگه کسی ازفیلر استفاده کرده باشه میتونه عمل کنه؟

سلام و وقت بخیر

اگر منظور شما فیلر بینی است، باید حداقل یکسال از تزریق فیلر گذشته باشد.

من از عوارض بیهوشی و خطر مرگ در عمل زیبایی بینی میترسم و این باعث تردیدم میشه

سلام و وقت بخیر

انتخاب مرکز معتبر و پزشک با مهارت بالا موجب میشه استرس شما قبل از عمل کم بشه. در مورد پزشک و مرکزی که قرار است جراحی بینی شما را انجام دهد تحقیق کامل انجام دهید.

سلام وقت بخیر ….تا چه مدت بعد عمل بینی باید استراحت مطلق داشته باشیم؟

سلام و وقت بخیر

حداقل تا ۴۸ باید استراحت مطلق داشته باشید.

سلام خسته نباشید. ببخشید من هفته آینده وقت عمل دارم. یادم رفت بپرسم چقدر بعد از عمل میتونم برای بارداری اقدام کنم..ممنون میشم پاسخ بدید.

سلام و وقت بخیر

این مورد وابسته به بدن شما و مدت ریکاوری کامل شما بین ۵ تا ۶ ماه متفاوت خواهد بود.

خسته نباشید..بنده حرفای ضد و نقیض زیادی شنیده ام..بالاخره عمل باز بینی بهتر است یا عمل بسته بینی??

سلام و وقت بخیر

عمل باز بینی بهتر است،به دلیل اینکه جراح در این مورد میدان دید کامل و دقیق تری دارد و تسلط بیشتر و عمل بدون خطایی انجام خواهد داد.

سلام عرض می کنم خدمت شما. آقای دکتر من سه ماهه که دخترمو به دنیا آوردم ..البته سزارین بوده عملم. میتونم همین روزا برای عمل بینی اقدام کنم؟

سلام و وقت بخیر

عمل بینی حداقل شش ماه پس از زایمان باید انجام شود. بنابراین تا سه ماه دیگر ممنوعیت جراحی رینوپلاستی برای شما وجود دارد.

وقتتان بخیر.دختر من چند سال پیش عمل بینی انجام داده است اما همچنان از مدل آن راضی نیست و البته سوراخ های بینی هم متقارن نیستند.کلینیک شما عمل ترمیمی بینی انجام میدهد؟؟؟

سلام و وقت بخیر

برای انجام جراحی ترمیمی باید توسط پزشک کلینیک به صورت حضوری معاینه شوند تا تشخیص داده شود آیا می امکان جراحی مجدد بینی وجود دارد یا خیر.

سلام عرض می کنم…خسته نباشید..معمولا چند روز بعد از عمل بینی، آتل و گچ را از روی بینی باز می کنند؟

سلام و وقت بخیر

بین ۷ تا ۱۰ روز بعد از عمل برداشته می شود.

سلام و وقت بخیر، برای عمل بینی میتونم عکس بینی ای که میخوام شبیهش بشه رو نشونتون بدم تا مثل اون بشه دماغم دقیقا؟

سلام عزیزم

ابتدا با مشخص بشه که فرم صورت شما به چه شکل است (گرد، مربعی، بیضی) و نوع بینی شما گوشتی است یا استخوانی. جراح می بایست با در نظر گرفتن این موارد بدون آسیب به ساختار بینی و تنفسی شما بینی را عمل کند، اما توصیه می کنیم اصرار به عمل بینی دقیقا مشابه عکس سابریتی ها را نداشته باشید.

با عرض سلام و خسته نباشید. خواهر من میخواد بینیشو عمل کنه ولی فقط میخواد سوراخای بینیش کوچیک بشه و نمیخواد کل بینی عمل بشه.‌..امکانش هست?!

سلام و وقت بخیر

بله در جدیدترین متدهای عمل به نام آلارپلاستی، می توان تنها سوراخ های بینی را تغییر داد و سایر قسمت ها بدون تغییر باقی می مانند.

سلام آقای دکتر خسته نباشید. بنده می خواهم عمل برداشتن غوز بینی را انجام دهم. امکان این عمل به روش جراحی بسته مقدور است؟!

سلام و وقت بخیر

برای برداشتن غوز بینی نیاز به دسترسی کامل به بینی است. بنابراین تنها به روش جراحی باز می توان غوز بینی را برداشت.

سلام..روز بخیر..من برای عمل پلیپ بینی میخواستم اقدام کنم.میخوام بدونم آیا میشه همزمات عمل زیبایی هم انجام داد همزمان

سلام و وقت بخیر

در موارد جراحی درمانی بینی مانند برطرف کردن مشکلات انحراف، پولیپ و موارد مشابه، می توان جراحی زیبایی هم به طور همزمان انجام داد.

سلام. من عینک استفاده میکنم و شماره چشمم هم بالاست. بعد از عمل بینی میتونم عینک بزنم؟

سلام و عرض ادب

خیر. تا دو ماه نباید از عینک طبی یا آفتابی استفاده شود. می توانید لنز را جایگزین کنید.

سلام آقای دکتر میشه با عمل بینی همزمان افتادگی پلک انجام شود

سلام و وقت بخیر

بهتر است جراحی های زیبایی را همزمان انجام ندهید. خیر امکان انجام همزمان در کلینیک خانه سفید وجود ندارد.

سلام.وقتتون بخیر..میخواستم بپرسم حداقل سن برای عمل بینی پسرا چند ساله؟

سلام و وقت بخیر

صفحات رشد بینی در دختران تا ۱۵ سالگی و در پسران در ۱۷ سالگی بسته می‌شود، به همین دلیل حداقل سن مجاز عمل جراحی بینی در دختران حدود ۱۶ سال و در پسران ۱۸ است.

با سلام میشه بفرمایید بعد از عمل بینی میتونیم با هواپیمام مسافرت کنم یا خیر؟ من چیزای مختلفی درباره ی مسافرت با هواپیما بعد از عمل بینی شنیدم ممنون میشم پاسخ بدید.

سلام و وقت بخیر

اگر بعد از عمل براحتی بتونین نفس بکشین مشکلی جهت مسافرت هوایی ندارید.

سلام من پنج ماهی میشه دماغم عمل کردم از بعد عمل تا الان روی لپام جوشای بزرگ میزنه نمیدونم چیکار کنم

سلام و وقت بخیر

ممکنه در اثر تزریق کورتن باشه. به هر حال این مورد باید توسط پزشک متخصص بصورت حضوری بررسی شود.

سلام تو ۱۸ سالگی میتونم جراحی بینی انجام بدم ؟ سوال دومم این هست که بینیم از ۴ جا شکسته و انحراف هم داره میتونم هم زیبایی انجام بدم هم با هم عمل کنم ممنون میشم بنده رو راهنمایی کنید.

سلام و عرض ادب

بعد از ۱۸ سالگی امکان عمل وجود داره. عمل انحراف و زیبایی را باهم میتونین انجام بدین. فقط باید توسط پزشک متخصص ویزیت بشید/.

خونریزی بعد جراحی چقدر طول میکشه ؟ اصلا خونریزی طبیعیه ؟ خسته شدم.

سلام و وقت بخیر

خونریزی بعد از هر جراحی طبیعی است. اما خونریزی بیش از حد رو باید حتما به پزشک خودتون اطلاع بدین. معمولا مصرف داروهای تجویز شده بعد از جراحی از خونریزی جلوگیری می کند.

من سال 92 جراحی کردم بعد از دوسال ورمی روی استخوان بینیم درست شد که دکترم گفت کیسته. یبار دیگه برای درآوردن این کیست جراحی شدم اما بعد یکسال دوباره کیست تشکیل شد. الان سه چهار ساله بخاطره نداشتن شرایط جراحی هر چند ماه میرم جراح با سرنگ کیست رو خالی میکنه. خواهش می کنم یه راه حل بهم بدین.

سلام و وقت بخیر

یکی از عوارض نادر جراحی ایجاد کیست هست که با جراحی مجدد در مرکز معتبر و با تجربه و یا تخلیه بوسیله سرنگ قابل درمان است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه *

جراحی بینی در لرستان

جراحی بینی در لرستان باید توسط جراح بینی باتجربه و متبحر انجام شود تا نتیجه مطلوب کسب کنید. انواع جراحی بینی در غرب کشور توسط دکتر فاطمه مختاری فر انجام می شود.

جراحی بینی در لرستان

عمل بینی از رایج ترین جراحی زیبایی در ایران است که هر ساله بسیاری از افراد هم در داخل کشور و هم در خارج از کشور برای انجام آن اقدام می کنند. این جراحی امروزه در میان زنان و هم در میان مردان طرفداران زیادی دارد. اما برای افرادی که قصد انجام این جراحی را دارند یا کسانی که این عمل زیبایی را انجام داده اند همیشه سوالات بسیاری وجود دارد؛ جراحی بینی چگونه انجام می شود؟ اقدامات قبل و بعد جراحی بینی چیست؟ چطور می توانم یک جراح گوش و حلق و بینی خوب انتخاب کنم؟ بهترین جراح بینی لرستان چه کسی است؟ 

این ها تنها بخش کوچکی از سوالاتی می باشد که فرد قبل از عمل بینی در ذهن خود به دنبال جواب آن است. جراحی بینی باید توسط جراح بینی باتجربه و متبحر انجام شود تا با برطرف کردن ایرادات ظاهری بینی در عین ایجاد تناسب با دیگر اجزای صورت، عملکرد تنفسی بینی را نیز حفظ نماید.در این مقاله سعی بر این شده تا به طور دقیق به بررسی مسائل مربوط به  عمل بینی یا رینوپلاستی بپردازیم.

به طور کلی ظاهر و آناتومی بینی از 5 قسمت تشکیل شده است که هر بخش نیز ساختار ویژه ای دارد و وظیفه ی خاصی را بر عهده دارند.

ریشه بینی: بالا ترین قسمت که در زیر پیشانی قرار دارد، ریشه بینی است.

ستونک بینی: پایین ترین بخش بینی یعنی قسمت تحتانی زیر بینی ، ستونک بینی نام دارد.

پشت بینی: به ناحیه بین ریشه‌ی بینی و ستونک بینی، پشت بینی گفته می شود.

پره های بینی: پره ها بینی بخش بیرونی بینی را تشکیل می دهند و زیر آن ها غضروف های جانبی مربوط به همان بخش وجود دارد.

قسمت استخوانی: در بخش بالایی بینی استخوان بینی قرار دارد که به استخوان‌های فک بالا و فرونتال متصل شده است.

قسمت غضروفی: بخش پایینی بینی شامل قسمت های غضروفی می شود که شامل دو غضروف کناری، دو غضروف پره بینی و یک غضروف تیغه‌ی بینی می‌ شود.

معمولا پوستی که بر ناحیه استخوانی بینی قرار دارد نازک تر است و پوستی که بر روی بخش غضروفی قرار دارد مقداری ضخیم تر و گاهی دارای غدد چربی است.

باید بدانید که ساختار خارجی بینی هرمی شکل است. در کناره ها ی ستونک بینی ، سوراخ‌ ها ی بینی قرار دارند، این سوراخ ها از داخل توسط تیغه‌ی بینی و از خارج توسط پره‌های بینی احاطه شده‌ اند. هوا از این سوراخ ها ی بینی عبور می کند و گرم و مرطوب می شود و بعد از آن از طریق حلق وارد نای و دستگاه تنفسی می شود.

اکثر افراد تصور می کنند که جراحی زیبایی بینی امری مدرن می باشد، ‌بر اساس شواهد قدیمی، جراحی بینی ریشه 400 ساله دارد!این شواهد از یك كتاب قدیمی به نام (( جراحی نقص‌ها از طریق كاشتن))كه در سال 1597 نوشته شده است بدست آمده است. این كتاب به شرح و تفسیر جراحی صورت افرادی كه در جنگ زخمی شده بودند می‌پردازد و تصاویری از نمودارهای پروسه جراحی در آن وجود دارد كه طی آن بینی بیمار به یك فلاپ پوست از بالای بازوی وی پیوند خورده بود.

اصطلاح پلاستیك از كلمه یونانی «پلاستیكوس» به معنی شكل دادن است. پزشكان معتقدند حدود 600 سال قبل از میلاد مسیح یك جراح یونانی به نام «هنیه» بینی یكی از بیماران خود را با استفاده از گوشت گونه او تحت عمل جراحی قرار داد. همچنین یك هزار سال پس از میلاد مسیح(ع)، جراحان از پوست پیشانی برای جراحی های بینی و دیگر اعضای بدن استفاده می كرده اند.

اما نخستین شواهد جراحی«بازسازی» پلاستیك در متون سانسكریت 2600 سال قبل یافت شده است. در هند باستان بسیاری از تبهكاران اعضای بدن قربانیان خود را قطع می كردند. بنابراین طبیعی است كه نیاز زیادی به جراحی ترمیمی در آن زمان وجود داشت؛ نیازی كه منجر به ایجاد اشكال ابتدایی جراحی پلاستیك شد .

اولین کسی که در عصر مدرن تحت عمل جراحی بینی قرار گرفت ویلیام اسپرکلی، افسر جنگلبانان در شروود انگلستان بود. وی در سال 1917 در حین جنگ جهانی اول در اثر شلیک گلوله  بینی خود را از دست داد. دکتر هارولد جیلیس جراح ارتش انگلستان و از پایه گذاران جراحی مدرن پلاستیک در جهان وی را تحت ترمیم با فلاپ پیشانی قرار داد، تکنیکی که هم اکنون نیز عیناً توسط جراحان گوش و حلق و بینی استفاده می شود. بعد از چند ماه بینی وی کاملاً ترمیم شد. این اولین جراحی مدرن ثبت شده بینی در عصر مدرن است. در زیر عکسهای قبل و بعد عمل بینی وی دیده می شود.

در ایران پایه گذار عمل جراحی بینی دکتر محمد اصانلو بوده است.

رینوپلاستی اساساً یک عمل جراحی برای تغییر ساختاری بینی است، که می‌تواند برای بهبود عملکرد و مشکلات مادرزادی یا زیبایی بینی انجام شود. رینوپلاستی برای بهبود عملکرد بینی که به آن ترمیم مجرای بینی هم گفته می‌شود، عبارت است از صاف کردن غضروف و استخوان تقسیم کننده داخل بینی (تیغه) جهت بهبود تنفس و رفع گرفتگی بینی و همچنین صاف کردن دیواره‌های کناری بینی.

رینوپلاستی زیبایی هم عبارت است از تغییر ساختمان بیرونی بینی برای بهبود تعادل و ظاهر چهره فرد.

در مواردی که یک بیمار برای اولین بار از عمل جراحی برای تغییر ساختار بینی‌ اش استفاده می‌کند (رینوپلاستی اولیه) احتمال موفقیت‌آمیز بودن عمل بیشتر است.

زمانی می‌توان از یک رینوپلاستی ثانویه یا جراحی بینی ترمیمی استفاده کرد که برای اصلاح ظاهر بینی یا بهبود بیشتر تنفس به یک عمل جراحی اضافی نیاز باشد.

همان طور که گفته شد جراحی بینی عمدتا با دو هدف درمانی و زیبایی انجام می شود. اهداف درمانی معمولا به مشکلات تنفسی، انحراف بینی، گرفتگی بینی، آپنه خواب و … مربوط می شود. هدف از جراحی زیبایی نیز همانطور که مشخص است به بهبود ظاهر افراد و ایجاد تناسب بین اجزای صورت آن ها کمک می کند.

بینی ها را از لحاظ فرم اولیه می توان به دو نوع گوشتی و استخوانی تبدیل کرد که هر یک از آن ها ویژگی های خاص خود را دارند. با انتخاب هر یک از گزینه های زیر، می توانید در مورد آن ها اطلاعات بیشتری کسب کنید.

اگر بینی پوست ضخیم، غضروفی ضعیف و غدد چربی بسیاری داشته باشد بینی به اصطلاح گوشتی محسوب می گردد و افراد با این خصوصیات برای انجام عمل بینی گوشتی اقدام می کنند که پس از این جراحی  ، بینی تغییر سایز داده می شود و  با چهره متناسب خواهد شد.

بینی با خصوصیاتی چون پوستی نازک، غضروفی محکم و معمولا قوزی بر روی پل بینی، بینی استخوانی به شمار می رود که افراد با این ویژگی ها برای انجام جراحي بيني استخواني اقدام می کنند که طی این جراحی زیبایی قوز بینی حذف می شود و نوک بینی کمی سربالا می شود.

روش های جراحی بینی به صورت باز و بسته می باشد .

یکی از اولین دغدغه های مراجعه کنندگان به پزشکان برای عمل بینی این است که آیا بینی من گوشتی است یا استخوانی؟ آیا جراحی بینی استخوانی نتیجه بهتری در پی دارد؟ آیا در علم پزشکی چیزی به نام بینی گوشتی و استخوانی وجود دارد؟ بینی همه افراد از نظر ساختمانی به دو دسته بینی گوشتی و بینی استخوانی تقسیم می شود. باید بگویم که گوشتی و استخوانی یک اصطلاح است که بین مردم به غلط جا افتاده و در علم پزشکی هیچ جایگاهی ندارد. ما در این مقاله به انواع ویژگی های بینی گوشتی و استخوانی را مطرح خواهیم کرد و خواهیم گفت که این دو چه تفاوت هایی دارند .

آیا شما نیاز به عمل بینی دارید؟

1 / 4

آیا از ظاهر بینی خود ناراضی هستید؟

2 / 4

آیا انحراف بینی دارید؟

3 / 4

آیا هنگام خوابیدن خر پف می کنید ؟

4 / 4

آیا سوراخ های بینی شما نامتقارن است ؟

امتیاز شما

میانگین امتیازها 37%

شروع مجدد

مدل های مختلفی برای جراحی بینی وجود دارد که با توجه به شرایط مراجعه کننده عمل می شود که عبارتند از :

عمل بینی های استخوانی به منظور برطرف کردن ایرادات ساختار غضروفی استخوانی بینی انجام می شود.

پوست نازک، انعطاف پذیر و غضروف و استخوان قوی نشانه های استخوانی بودن بینی است. این بینی به دلیل داشتن پوست نازک نتیجه بهتری بعد از جراحی می گیرد. معمولا در عمل بینی استخوانی پزشک با کمک ابزارهای مخصوص به برداشتن برآمدگی روی بینی و همچنین سوهان کشیدن آن می‌پردازد و نتیجه ای عالی را رغم میزند.

عمل جراحی بینی گوشتی جزو پیچیده ترین جراحی های بینی می باشد چرا که دارای بافت و غضروف ضعیفی است و برای موفقیت آمیز بودن عمل بینی گوشتی احتیاج به تقویت و گرافت گذاری دارد.

بینی گوشتی پوستی چرب، نسبتاً ضخیم با سوراخ های ریز و غضروف و استخوانی ضعیف دارد. این بینی معمولاً نوک پهن و افتاده ای دارد که این امر بیشتر به دلیل ضخامت بالای پوست بینی است. همیشه افرادی که بینی های گوشتی داشته اند نگران تغییر شکل بینی و بازگشت به فرم اولیه هستند. آیا واقعا ممکن است که بینی دوباره به حالت قبل برگردد؟ امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و استفاده از جدیدترین تکنیک ها این امکان به حداقل می‌رسد.

به طور کلی می‌توان گفت تفاوت بین بینی استخوانی و بینی گوشتی ضخامت پوستی است که بر روی بینی کشیده شده است و به اصلاح عامیانه بینی های گوشتی بزرگ تر و پر تر دیده می شوند.

عمل ترمیم بینی (Revision Rhinoplasty) نوعی جراحی اصلاحی بینی است که ممکن است هم با هدف درمان و هم زیبایی انجام شود. گاهی برخی از افراد به دلیل آسیب دیدن بخشی از بافت بینی، مانند سوختگی، به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه می کنند تا جراح به اصلاح و بازسازی بافت بینی بپردازد. این نوع عمل ترمیم درمانی بینی است. اما نوع دوم که اکثر افراد با آن آشنایی دارند، ترمیم با هدف زیبایی است. این نوع عمل که به نام رتوش بینی و عمل ثانویه بینی هم شناخته می شود، به این دلیل انجام می شود که فرد یک بار عمل بینی را انجام داده است اما به دلایل مختلف از نتیجه آن راضی نیست و مجدداً تصمیم به عمل می گیرد. این جراحی کمک می کند تا بیمار به هدف خود برای داشتن بینی بدون نقص برسد

در صورتی که طی جراحي اولیه بینی، ایرادات بینی به طور کامل برطرف نشود یا حتی طی جراحي یا بعد از آن به دلیل رعایت نکردن مراقبتها توسط بیمار نقص جدیدی ایجاد شده باشد،می توان بعد از زمان مشخصی که جراح بینی تعیین می کند برای ترمیم بینی اقدام نمود.

زمانی بینی طبیعی است که اندازه و شکل آن با سایر اعضای صورت فرد همخوانی و تناسب داشته باشد و بعد از جراحی اطرافیان به راحتی ودر یک نگاه متوجه بینی عمل کرده نشوند.

مدل بینی طبیعی یا نچرال این روز ها طرفداران بسیاری دارد زیرا این مدل هم ظاهری زیبا به چهره می بخشد و هم از نظر تنفسی عملکرد صحیحی دارد. این مدل تیغه صافی دارد و زاویه بین نوک بینی با لب بالایی بین 90 تا 95 درجه است. اندازه سوراخ و تیغه در این مدل بینی استاندارد است. این مدل هم برای خانم ها و هم برای آقایان مدلی ایده آل محسوب می شود. معمولاً افرادی که می خواهند چهره طبیعی داشته باشند برای عمل بینی طبیعی  اقدام می‌ کند.

عمل بینی فانتزی نوعی جراحی زیبایی بینی است که در آن بینی کوچک و سربالا است و پل بینی دارای قوس بیشتری باشد.

برخی از افراد که برای جراحی زیبایی بینی اقدام می نمایند، تقاضای جراحی زیبایی بینی فانتزی یا عروسکی را دارند و انتظار آنها داشتن بینی کوچک و قوس دار و نوک تیز می باشد.

بینی عروسکی که با نام بینی فانتزی هم شناخته می شود یکی دیگر از انواع بینی است که طرفداران خاص خود را دارد. این مدل در گذشته طرفداران زیادی داشت اما امروزه متخصصان خوب بر این باورند که این مدل از نظر علمی عملکرد مناسبی ندارد. تیغه بسیار ظریف، قوس غیر استاندارد روی تیغه، کوچک بودن بیش از حد سوراخ های بینی و بالا بودن غیر استاندارد نوک بینی باعث می شود که این نوع بینی عملکرد ضعیفی از نظر تنفسی داشته باشد.

قابل ذکر است که لزوما کوچک تر کردن یا سربالاتر کردن بینی دلیل بر زیبایی نخواهد بود و بینی باید با سایر اجزای صورت در تناسب باشد؛از طرفی نمی توان همه انواع بینی ها را فانتزی عمل کرد بلکه بینی باید دارای پوست و غضروف مناسبی باشد، بینی های استخوانی به دلیل داشتن این ویژگی و داشتن امکان مانور در ساختار بینی برای این نوع عمل مناسب هستند.

از نظر ساختمانی تفاوتهای بین بینی‌ خانمها و آقایان وجود دارد. آقایان دارای بینی‌ بزرگتر و محکم تر با پوست ضخیم تر  و استخوان و غضروف قویتری می باشند، بنابراین نتیجه جراحی در آنان متفاوت است.

قبل از جراحی بینی مراقبت هایی لازم است که فرد متقاضی جراحی باید به آن ها توجه کند تا جراحی ایمن و دوره بهبودی بهتری داشته باشد.برای مراقبت های قبل از جراحی بینی به نکات زیر توجه فرمایید:

شاید جالب است بدانید که همه افراد کاندید مناسبی برای جراحی بینی نیستند! اگر جزو افراد زیر هستید به شما پیشنهاد می شود که عمل بینی را انجام ندهید و یا اینکه با پزشک خود مشورت کنید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید:

رینوپلاستی نیز همانند سایر جراحی ها همچون اتوپلاستی، پروتز چانه و… مزایا و معایبی دارد. عوارض جراحی بینی بسیار کم است اما لازم است شما قبل از انجام آن از این عوارض اطلاع داشته باشید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید. بهتر است در جلسات مشاوره در مورد این عوارض با پزشک خود صحبت کنید. معمولاً مهارت جراح باعث به حداقل رسیدن عوارض خواهد شد، تعدادی از این عوارض عبارتند از:

نکات مهمی وجود دارند که باید بعد از عمل بینی به آن ها توجه داشته باشید زیرا این موارد تاثیر بسزایی در نتیجه عمل دارد. در ذیل به نکات مهمی اشاره می کنیم . این نکات را به دقت مطالعه کنید و به ذهن بسپارید.

مصرف دارو

بعد از جراحی دارو ها یی مانند پماد، مسکن و آنتی بیوتیک برای شما توسط پزشک تجویز می شود. داروهای تجویز شده به خصوص آنتی بیوتیک ها را در زمان معین مصرف کنید. از مصرف دارو ها به صورت خودسرانه خودداری کنید زیرا ورود این مواد شیمیایی به بدن خطرناک است، همچنین تا مدتی پس از جراحی مصرف آسپرین را متوقف کنید. ممکن است برای بهبود سریع تر بخیه ها نیز لازم باشد از پماد و کرم استفاده کنید.

چسب زدن به بینی

در روند جراحی بینی پزشک پوست را از لایه زیرین جدا می کند و پس از انجام تغییرات به صورت مجدد پوست به سطح بینی میچسبد. برای آن که فاصله ای بین پوست بینی و اسکلت بینی ایجاد نشود لازم است تا چندین ماه از چسب بینی استفاده شود. چسب زدن نیز می تواند باعث کاهش ورم بینی شود. لازم است برای عوض کردن چسب بینی به مطب مراجعه کرده و یا توسط منشی یا پزشک به شما آموزش داشته شود تا این کار را در منزل انجام دهید.

استحمام پس از جراحی

از آن جایی که تا یک هفته پس از جراحی بینی بر روی آن گچ بینی قرار دارد و به هیچ عنوان نباید خیس شود، به همین دلیل حمام رفتن در این مدت توصیه نمی شود. بهتر است روز قبل جراحی به حمام بروید تا مدتی به حمام نیاز نداشته باشید. اگر در این مدت تصمیم داشتید به حمام بروید بهتر است از آب داغ استفاده نکنید، مراقب باشید گچ بینی خیس نشود و هیچ ضربه ای به بینی وارد نشود و در صورت امکان از دوش دستی برای مو و بدنتان استفاده کنید به طوری که سر را به عقب خم کنید تا صورت خیس نشود. به طور کلی از آب زدن به صورت خودداری کنید و برای تمیز کردن صورت تان از دستمال مرطوب استفاده کنید.

تغذیه بعد از عمل بینی

غذاهای سفت و جویدنی بعد عمل ممنوع است. غذا باید به صورت نرم و آبکی و ولرم باشد. جویدن غذا باعث می شود که به عضلات صورت و بینی فشار وارد شود به همین دلیل خوردن خوراکی هایی مانند ساندویچ و ته دیگ که نیاز به باز کردن دهان و جویدن زیاد دارد توصیه نمی شود. لازم است تا مدتی نیز از خوردن بعضی خوراکی ها پیشگیری کنید. برای مثال: آب میوه های اسیدی، غذاهای ادویه دار، ترشیجات و هر آنچه که باعث تحریک معده و دستگاه گوارشی می شود و یا باعث یبوست می شوند.

استفاده از عینک طبی و آفتابی

در روز های اول بعد از عمل بینی که همچنان آتل یا اسپیلنت روی بینی قرار دارد عینک زدن مشکلی ایجاد نمی کند ولی بعد از یک هفته که گچ بینی برداشته می شود تا مدتی نباید از عینک طبی و آفتابی استفاده شود. در صورت ضرورت شما باید عینک را به پیشانی خود بچسبانید تا فشاری بر روی بینی وارد نشود زیرا ممکن است با ایجاد فشار بر روی بینی فرم بینی تغییر کرده و حالت بدی پیدا کند.

پرهیز از استعمال دخانیات

تا مدتی از استعمال دخانیات و همچنین مصرف مشروبات الکلی بپرهیزید زیرا این موارد باعث اختلال در دیواره عروق خونی می شود و گردش خون به مشکل برمیخورد. عملکرد بهتر در سیستم خون رسانی باعث ترمیم و بازسازی سریعتر بینی و در نتیجه بهتر شدن نتیجه خواهد شد.

رفع کبودی بعد از عمل بینی

کبودی و ورم بعد از عمل طبیعی است و روز بعد از عمل شروع به بیشتر شدن می کند. اما از روز سوم به مرور کاهش می یابد. نوشیدن مایعات را افزایش دهید. آب و آبمیوه های طبیعی به خصوص آب کرفس، آناناس و هلو به کاهش ورم و کبودی کمک می کند؛ برای کاهش ورم و کبودی حتماً تا 48 ساعت از کمپرس یخ استفاده کنید. یخ را به مدت 15 دقیقه روی کبودی ها قرار دهید و سپس 5 دقیقه استراحت دهید و مجدداً به مدت 15 دقیقه قرار دهید؛ تا دوران نقاهت بعد از عمل خوبی داشته باشید.

یکی از مهم ترین اقداماتی که از سوی فرد قبل از جراحی باید صورت بگیرد، جست و جو و تحقیق در مورد جراح بینی است. مهارت و تخصص پزشک در نتیجه جراحی نقش بسیار مهمی دارد. اگر جراح در کار خود مهارت کافی نداشته باشد، مشکلاتی پیش خواهد آمد که گاه حتی با انجام ترمیم بینی هم جبران ناپذیر است. مشکلاتی که ممکن است نتیجه انتخاب نادرست باشند عبارت اند از:

چنین مشکلاتی باعث می شود که فرد بعد از عمل احساس نا خوشایندی داشته باشد و اعتماد به نفس خود را از دست بدهد. از طرفی جراحی ترمیمی بینی مشکلات و سختی های خاص خود را دارد و با هر بار عمل بینی آسیب بیشتری به بافت ها می رسد. در نتیجه، بهترین راه انتخاب یک متخصص گوش و حلق و بینی در همان ابتدا است تا از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری شود.

مشاوره قبل از جراحی

بعد از اینکه بیمار تصمیم به عمل جراحی گرفت باید عکس پیش از عمل گرفته تا طرح نهایی طبق خواسته بیمار مشخص شود. بعد از انجام صحبت های لازمه روز عمل جراحی بینی مشخص و در بیمارستان بستری می شود .

عمل جراحی حت بیهوشی عمومی انجام می گیرد و اگر با خواست بیمار با حسی موضعی انجام گیرد .تمام بیماران باید روز عمل آزمایش های خونی که جراح تجویز نموه است را همراه خود داشته باشند.

چنانچه بیمار مشکلات قبلی بینی و سینوسها را داشته باشد . سی تی اسکن بینی و سینوس ها انجام گرفته و چنانچه نیاز باشد همزمان با عمل جراحی زیبایی بینی درمان خواهد شد .البته علاوه بر تکنیک های عمل های زیبایی و بینی نقش خود جراح بینی هم اهمیت فوق العاده ای دارد.

دارا بودن دانش و تخصص

بسیاری از جراحان بینی دارای تخصص های غیر مرتبط به این عمل زیبایی هستند و با گذراندن دوره های متفرقه اقدام به جراحی بینی می نمایند. به همین دلیل توصیه می شود تا برای انجام جراحی بینی، به پزشکی مراجعه نمایید که علاوه بر تخصص، مدرک لازم برای این عمل زیبایی را نیز داشته باشد تا نتیجه ای مطلوب حاصل ،،شود.

تحقیق و بررسی

اینترنت: جستجو در اینترنت می تواند شما را با بهترین جراحان بینی در محدوده مورد نظرتان آشنا سازد. طی این نوع از تحقیقات می توانید تا حدودی با سطح تحصیلات پزشک، سوابق، تجارب موفق او و مواردی از این قبیل آشنا شوید.بررسی نمونه کارها: نمونه کارهای پزشک را می توان در صفحات مجازی او پیدا کرد. به این صورت که نمونه کارها و ویدئوهای جراحی منتشر شده از پزشک را مشاهده نموده و با سبک کاری ایشان آشنا می شوید. سپس می توانید سبک کاری او را با سلیقه و آنچه مد نظرتان است تطبیق دهید.مشورت با اطرافیان: در صورتی که در اطرافیان و دوستان خود فردی را می شناسید که جراحی بینی انجام داده است از او در مورد جراح بینی اش سوالات مهمی که در سر دارید را بپرسید. همچنین اگر پزشکی مد نظرتان است از افرادی که به هر نحوی ممکن است با او آشنا باشند، مشورت کنید. تجربه های مشابه و شناخت ابتدایی تا حد زیادی می تواند در تصمیم گیری به شما کمک کند.میزان رضایتمندی مراجعین: برای بررسی میزان رضایت مراجعین می توانید از فعالیت کاربران در اینترنت و صفحات مربوط به پزشک کمک بگیرید. هرچه این میزان رضایت بیشتر باشد، شما به انتخاب صحیح نزدیک تر می شوید.

دسترسی آسان

یکی از نکاتی که از سوی برخی افراد مورد توجه قرار می گیرد، در دسترس بودن پزشک است. این دسترسی می تواند از لحاظ موقعیت جغرافیایی باشد یا از لحاظ رسیدگی به مراجعین. برای برخی افراد مهم است که بتوانند به راحتی از پزشک مورد نظر برای مراجعه حضوری نوبت بگیرند. در حدی که اگر پزشکی در نزدیکی محل سکونت آن ها باشد اما به راحتی موفق به تعیین وقت ویزیت از او نشوند، صرف نظر کرده و جراح دیگری را انتخاب می کنند.

افرادی وجود دارند که برایشان مهم است مطب جراح در محدوده ای نزدیک به محل سکونت آن ها باشد. در مقابل برخی وجود دارند که موقعیت جغرافیایی پزشک برایشان اهمیتی ندارد و تنها سهولت دسترسی به آن کفایت می کند. به عنوان مثال امکان پارک ماشین به راحتی وجود داشته باشد و یا با وسایل نقلیه عمومی بتوان به آن مراجعه کرد. بنابراین می توان گفت نحوه دسترسی به پزشک و نوبت دهی امری سلیقه ای است که به عقیده هر فرد بستگی دارد.

اخلاق و برخورد صمیمی صادقانه

در کنار تمامی فاکتورهای تخصصی و پزشکی، اینکه جراح بتواند با روی باز با مراجعین خود برخورد کند، با آن ها بدخلقی نکند، با حوصله به تمامی سوالاتشان پاسخ دهد و گوش شنوایی برای درخواست هایشان داشته باشد، بسیار اهمیت دارد.

تعیین هزینه رینوپلاستی رایج در ایران بدون معاینه امکان پذیر نیست و به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد ازجمله تجربه و مهارت جراح، دستمزد هر جراح که با توجه به میزان تخصص او، سال هایی که در این حوزه فعالیت موفق داشته است و … می تواند متفاوت باشد.

مشکلات بینی فرداین که فرد قرار است تحت جراحی اولیه و یا ثانویه قرار بگیرید و همچنین نوع مشکل مانند پولیپ، بسته بودن راه های تنفسی و … در هزینه نهایی تفاوت ایجاد می کند. نوع بینی (گوشتی یا استخوانی بودن آن)همان طور که در قبل اشاره کردیم ممکن است با توجه به فرم بینی جراح تکنیکی خاص را استفاده کند.

همچنین هزینه مرکز جراحی یا کلینیک که با توجه به تجهیزات، ابزار و وسایلی که در اتاق عمل استفاده می کند و خدماتی که در اختیار بیمار قرار می دهد هزینه ای متفاوت دریافت خواهد کرد.

برخی از نمونه کارهای دکتر فاطمه مختاری فر بلافاصله پس از جراحی

برخی از نمونه کارهای دکتر فاطمه مختاری فر قبل و بعد از جراحی

بسیاری از افرادی که می خواهند عمل بینی انجام دهند نگران میزان مرخصی مورد نیاز برای این مدت هستند. در هفته اول بعد جراحی بینی باید به طور کامل استراحت نمایید. در نتیجه هفته اول باید از محل کار یا محل تحصیل خود مرخصی بگیرید. سپس می توانید بعد از باز کردن گچ بینی به محل کار خود بازگردید و بدون پایین گرفتن سر، کار را ادامه دهید.

رینوپلاستی اگر چه عمل تهاجمی و حساسی است اما در صورتی که نزد متخصص انجام شود و بیمار به درستی دارو های خود را مصرف کند، بعد از رینوپلاستی هیچ دردی را احساس نخواهد کرد. حین جراحی نیز فرد بیهوش یا بی حس است و هیچ دردی متوجه نخواهد شد.

جراحی بینی تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد و مدت زمان جراحی بیشتر از 2 ساعت به طول نمی انجامد. بر اساس شرایط بیمار، جراح ممکن است یک برش در زیر بینی و بین دو سوراخ بینی ایجاد کند ( که با نام تکنیک جراحی باز شناخته می شود) یا برشها را در طول خط سوراخ های بینی ایجاد می کند (که با نام تکنیک جراحی بسته شناخته می شود) جراح پس از آن غضروف بینی را برداشته یا دوباره تنظیم می کند یا در برخی موارد استخوان بینی را شکسته و بینی را دوباره شکل می دهد. پس از آن جراح محل برش ها را بخیه زده و با گاز استریل بینی را می بندد. معمولاً اسپلینت بینی نیز استفاده می شود.

معمولاً این جراحی برای افراد زیر 18 سال توصیه می شود که انجام نگیرد. مگر در برخی موارد بیمار به مشکلات تنفسی مبتلا باشد که نیاز است در سنین پایین تر این جراحی به منظور درمانی و همزمان زیبایی انجام گیرد. ولی رینوپلاستی برای افرادی که به طور کامل رشد نکرده اند، پیشنهاد نمی شود. هیچ محدودیت سنی دیگری وجود ندارد و افراد در سنین بالا در صورتی که از سلامتی کافی برخوردار باشند، می توانند این جراحی را انجام دهند.

اغلب جراحی های بینی که از داخل بینی انجام می شوند و به نوعی جراحی بینی بسته هستند، اسکار نمایانی ندارند. بر اساس اینکه چه نوع تکنیکی در جراحی بینی انجام گرفته است، اسکارها در نواحی مختلف بینی نمایان می شوند. معمولاً اسکار ناشی از جراحی بینی در اطراف مجاری بینی و زیر کلوملا است. ولی این اسکار ها واضح نیستند و با معاینه زشک نمایان می شوند.

یکی از مهم ترین اقداماتی که بعد عمل بینی باید انجام شود چسب زدن صحیح بینی است. این کار معمولاً در ماه اول توسط پزشک انجام می شود چرا که چسب در این مدت به فرم گرفتن بینی و کاهش ورم آن کمک بسزایی می کند. سپس فرد باید به مدت 3 ماه از چسب استفاده کند. حتماً نحوه درست چسب زدن را از جراح خود یاد بگیرید تا بینی فرم مناسب خود را حفظ کند.

شما باید بعد از گذشت یک هفته برای برداشتن گچ روی بینی و همچنین کشیدن بخیه ها به مطب پزشک مراجعه کرده بعد از آن هم ممکن است به دلایلی همچون عوض کردن چسب بینی و یا بررسی مجدد بینی لازم باشد دوباره به پزشک مراجعه کنید.

ممکن است در اطرافیان خود کسانی را دیده باشید که بعد از جراحی بینی صدایشان تغییر کرده و به اصطلاح تو دماغی شده، باید بدانید که اگر رینوپلاستی باعث مسدود شدن راه های تنفسی نشود، صدا فرد نیز تغییر نخواهد کرد

در روش باز از دو نوع بخیه استفاده می شود. بخیه های داخل بینی جذبی هستند و نیازی به کشیدن آن ها نیست و بخیه های روی کلوملا یا پره های بینی غیر جذبی هستند و معمولاً 5 تا 7 روز بعد از عمل پزشک آن ها را می کشد.

اگر پزشک تغییرات زیادی را در بینی ایجاد کند ممکن است فاصله بین لب و بینی زیاد شود و حلت چشم ها تغییر کند، در صورتی که تغییرات به اندازه و نرمال باشد تغییری ایجاد نخواهد شد.

 نتیجه گیری

جراحی بینی عمل بسیار مهمی است زیرا همانطور که اشاره شد، نتیجه آن تا پایان عمر و در مرکزی ترین بخش صورت همراه شما است که می تواند بر سایر اجزای چهره نیز تاثیر بگذارد. بنابراین برای پیشگیری از بروز عوارض احتمالی پس از جراحی بینی و عدم تطابق نتیجه عمل با آنچه مد نظرتان است، باید به خوبی تحقیق کنید و حتی وسواس به خرج دهید. در این راستا می توانید از راهکارهایی که در مطالب فوق گفته شد، استفاده کنید و نتیجه را ببینید.

بروجرد – خیابان شهدا – اول زیرگذر – جنب داروخانه دکتر حامدی – ساختمان پزشکان – طبقه ۳ – واحد۱۲

شماره تماس

۰۶۶۴۲۶۲۸۱۴۷ – ۰۹۰۵۷۵۶۹۹۳۳

ساعت کاری

شنبه تا چهارشنبه ساعات 4 بعد از ظهر الی 8 شب

فناوری های جدید در جراحی بینی، جراحی بینی را آسان تر می کند

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا