مجله

راهنمای خرید تابلو فرش دستباف ایرانی

نکات خرید تابلو فرش تزييني دستباف

تابلو فرش دستباف مجموعه فرش و گلیم نقشه تابلو فرش دستباف,عکس تابلو فرش دستباف تابلو فرش دستبافابلو فرش به فرش‌هايي گفته مي‌شود که معمولاً جن

نکات خرید تابلو فرش تزييني دستباف

ابلو فرش به فرش‌هايي گفته مي‌شود که معمولاً جنبه تزييني دارند. اين فرش‌ها همانند تابلو قاب شده و بر روي ديوار نصب مي گردد. بیشتر اين نوع فرش‌ها در اندازه‌های بين  ۳۵ *۵۰ سانت تا ۳ * ۲ متر بافته مي‌شود.

خاستگاه اين نوع فرش‌ها آذربايجان ايران و شهر کوچک سه هزار ساله‌ای بنام سردرود هست که به‌عنوان پايتخت تابلوفرش دنیا لقب گرفته‌هست. اخيراً در طراحي اين نوع فرش‌ها تحول بزرگي انجام گرفته‌ و آن طراحي نقشه‌ها با کامپيوتر هست.

نکات خرید تابلو فرش تزييني دستباف

نقشه تابلو فرش

نکات ضرروي در خريد تابلوفرش موارد بشرح ذيل ارائه مي گردد:

1. اولين قسمتي که بايد به آن توجه کنيد پشت تابلو فرش مي باشد، پشت فرش به شما نشان مي دهد که گره هايي که زده شده چقدر درشت يا ريز هست. اگر کمي به پشت فرش توجه کنيد مي توانيد دقيق بودن شانه هايي که بافنده زده را ببينيد.

وقتي به پشت فرش نگاه کنيد مي توانيد به بعضي کجي های فرش پي ببريد توجه کنيد قاب کجي های فرش را نپوشاند و اگر فرش به صورت بدون قاب به شما عرضه شود با گذاشتن دو طرف فرش روي هم کجي های آن رو ببينيد.

2. با نگاه کردن به چله تابلو فرش مي توانيد نوع آن رو تشخيص بدهيد که ابريشم يا نخ هست و وقتي که دقيق به تابلو نگاه کنيد خامه آن رو بهتر مي توانيد بسنجيد، چله و پرز هايي که مي درخشند ابريشم میباشند.فرش و تابلو فرش های ابريشمي گرانتر بوده و زيباتر بنظر مي رسند.

3. خيلي از اوقات امضاء يا نام فلان استاد بافنده زير تابلو بافته مي شود، حقيقت اين هست که در بحث رفو و مرمت فرش و ساير فنون نظير آن اين امکان وجود دارد. که روي فرشي که هيچ امضاء يا نوشته ای نيست، امضاء يا نوشته قرار داد. شما بايد خيلي حرفه ای باشيد که متوجه اين امر شويد.

توصيه مي کنيم در اين مواقع از فروشگاه هائي خريد کنيد که به انها اعتماد داريد يا از خود آن بافنده، فرش يا تابلو فرش را بخريد.

4. برجسته بودن فرش: خيلي پيش آمده که مشتري ها مي پرسند که چطوري وقتي تابلو رو مي بافتند برجسته شده؟بايد بگوييم که اصلا و ابداً در هنگام بافت اين اتفاق نمي افتد اين مسئله بعد از بافت توسط پرداختچي اتفاق مي افتد.

پرداخت يک هنر محسوب مي شود. چه بسا فرشهايي زيبايي بافته شده که در اختيار پرداختچي بدون مهارت قرار گرفته و کل زحمت بافنده رو از بين برده و چه بسيار پرداختچي های ماهري میباشند که عيوب فرش رو از طريق پرداخت مي گيرند.

5. گزینه از روي سليقه و آزادي عمل: تصميم خريد فرش و تابلوفرش را حتي‌المقدور در مواقعي كه بازار ساكت‌تر هست عملي كنيد و با بازديد از چند تجارتخانه معتبر و ملاحظه امكانات و تسهيلاتي كه براي شما فراهم مي‌كنند فرش مورد نظر خود را از ميان آلبوم فرش‌های آنان گزینه كنيد.

نظرات مشورتي فروشندگان خبره فرش را قبول كنيد ولي هيچگاه به طور مطلق تسليم سليقه و نظر انها نشويد.

فرشي را انتخاب كنيد كه مناسب با احتياج شما و مطابق با بودجه شما و باب سليقه شما باشد. در موقع خريد بدون روي دربايستي و ملاحظه‌كاري از فروشنده بخواهيد تا تمام فرش‌هايي كه در فرم و اندازه دلخواه شما هست نشان بدهد و يا اصطلاحاً ورق بزند تا از ميان آن ها بتوانيد چند تخته فرش يا تابلو فرش را كه بيشتر به سليقه و نظر شما نزديك هست گزینه كنيد.

سعي كنيد از مؤسساتي فرش خريداري كنيد كه آزادي عمل و نيز امتحان فرش‌های گزینه شده را براي شما بدون هيچگونه الزام خريداري فراهم كند و فرش‌های محبوب شما را به خانه بياورند. 

نکات خرید تابلو فرش تزييني دستباف

<p “>آموزش بافت تابلو فرش 

نکات خرید تابلو فرش تزييني دستباف

نقشه تابلو فرش دستباف

نکات خرید تابلو فرش تزييني دستباف

تصویر تابلو فرش دستباف

نکات خرید تابلو فرش تزييني دستباف

انواع تابلو فرش

نکات خرید تابلو فرش تزييني دستباف

تابلو فرش دستباف

راهنمای خرید تابلو فرش دستباف ایرانی

خرید تابلو فرش در زیبایی خانه یا محل کار شما یک تغییر بی‌نظیر ایجاد می‌کند. اما برای خرید این تابلو لازم است نکاتی را بدانید. با ما همراه باشید.

راهنمای خرید تابلو فرش دستباف ایرانی

تابلو فرش، فرش‌های تزیینی هستند که مانند تابلو قاب شده و روی دیوار نصب می‌شوند. اصالت تابلو فرش به شهر سردرود بر می‌گردد که عنوان پایتخت تابلو فرش جهان را از آن خود کرده است. از ویژگی‌های تابلو فرش های سردرودی می‌توان به رنگ‌های شگفت‌انگیز و بی‌نظیر و منظم اشاره کرد. این روزها تابلو فرش‌ها جزئی از تزئینات مجلل خانه‌ها محسوب می‌شود؛ اما مسئله اینجاست که کیفیت و قیمت تابلو فرش ماشینی و دستبافت بسیار متنوع است و اغلب اوقات دلیل سردرگمی خریداران می‌شود. اگر قصد خرید تابلو فرش دستباف یا ماشینی دارید این مطلب آدرس مگ را تا انتها بخوانید.

تابلو فرش، دستباف‌های نفیسی هستند که با الهام از تصاویر و آثار نقاشان ایرانی، اروپائی و آمریکائی بافته می‌شوند. تابلو فرش به فرش‌هایی اطلاق می‌شود که جنبه تزئینی دارند و به عنوان کف‌پوش استفاده نمی‌شوند. طرح و نقوشی که در تابلو فرش‌ها استفاده می‌شوند با نقوشی که در فرش‌های معمولی به کار می‌روند متفاوت هستند. این تابلو فرش‌های هنری و خوش رنگ‌و رو از صنایع دستی تبریز، کاشان و سردرود محسوب می‌شوند.

تابلو فرش های دستباف اصیل، نمونه‌ای از هنر فاخر ایرانی هستند که از دیرباز تاکنون جزو اشیای لوکس و تجملی بوده‌اند؛ زیرا مانند فرش دستبافت ارزش افزوده پیدا می‌کنند و به راحتی به پول نقد تبدیل می‌شوند. میانگین قیمت آن‌ها از قالی پایین‌تر است. به همین دلیل گزینه مناسبی برای هدیه دادن به شمار آیند.

راهنمای خرید تابلو فرش دستباف ایرانی

یکی از نکاتی که برای خرید تابلو فرش باید در نظر بگیرید نوع نخ برای بافت آن است. تابلو فرش اکثرا از جنس ابریشم هستند اما گاهی از پشم‌های باکیفیت نیز در بافت آن‌ها استفاده می‌شود.

نخ ابریشم مصنوعی یا طبیعی: فرش‌های بافته شده از ابریشم طبیعی (از پیله های ابریشم تهیه می‌شود) بسیار زیبا، لطیف، ظریف و چشم نواز هستند و کالایی گران‌بها و لوکس محسوب می‌شوند.

نخ کرک: فرش‌هایی که با کرک (پشم‌های نرم روی بدن چهارپایان) بافته و قاب می‌شوند نیز غالبا گران قیمت هستند.

خرید تابلو فرش

نخ پشمی (از پشم گوسفندان تهیه می‌شود و بر اساس نژاد گوسفند، درجه مرغوبیت متفاوتی دارد): یکی از پرکاربردترین مواد اولیه در بافت انواع فرش و تابلو‌فرش است. نخ‌های پشمی کیفیت‌های مختلفی دارند و فرش‌هایی با درجه کیفی و زیبایی متفاوتی از آن‌ها تولید می‌شود.

نخ پنبه: نخ پنبه نیز پرمصرف است و غالبا در تار و پود فرش‌های ایرانی استفاده می‌شود.

نخ آکریلیک: قیمت این نخ‌ها به نسبت نخ‌های طبیعی ارزان‌تر است و فرش‌هایی با قیمت‌های مناسب‌تر از آن‌ها تهیه می‌شود.

تابلو فرش دستبافت و ماشینی معمولا در سایزهای ۵۰×۳۵، ۶۰×۴۰، ۷۰×۵۰، ۱۰۰×۷۰، ۱۲۰×۸۰، ۱۵۰×۱۰۰ و ۳۰۰×۲۰۰ سانتی‌متر در بازار به فروش می‌رسد البته امکان سفارش در سایز خاص هم وجود دارد.

خرید تابلو فرش را می‌توانید در طرح‌های مختلفی مثل تابلو فرش دستباف مینیاتور، منظره (جنگل، رودخانه، کوه، دریا)، نقش‌های گل (سبدها و دسته‌های گل)، طرح حیوانات مختلف، پرتره و چهره‌های مشهور تاریخ، نقاشی‌های معروف نقاشان جهان، آیات قرآن و احادیث مثل وان‌یکاد یا اسامی متبرکه انتخاب کنید.

خرید تابلو فرش

بعضی از تابلو فرش‌ها با طرح‌هایی مانند، خفته در باغ، کوچ عشایر، مهمانی پاپ، باغ ونیزی، پیانو زن، شاعر جوان، ملک سلیمان، ضامن آهو و وان‌یکاد از پر فروش‌ترین و زیباترین تابلو فرش‌های در بازار ایران هستند.

البته امروزه امکان بافت تابلو فرش با طرح‌های دلخواه هم فراهم شده است. انواعی مثل تصاویر عروسی یا عکس بچه‌ها.

راهنمای خرید تابلو فرش دستباف ایرانی

قیمت خرید تابلو فرش دستباف نسبت به انواع ماشینی بیشتر است که البته این گرانی همیشه دلیل بر بالاتر بودن کیفیت نیست. تابلو فرش هم مانند فرش نوع و کیفیت مواد اولیه تاثیر مستقیم و زیادی بر کیفیت نهایی محصول می‌گذارد.

 برای تشخیص طبیعی بودن ابریشم تابلو فرش یکی از گره‌های ابریشم تابلو درآورده و بسوزانید اگر به صورت گلوله‌ای سیاه در آمد و بوی سوختن مو به مشامتان رسید یعنی ابریشم طبیعی است ولی اگر گچی و نرم شد و بوی سوختن کاغذ ایجاد کرد یعنی مصنوعی است.

می‌توانید کف دست خود را بر روی تابلو فرش بکشید، اگر گرما را احساس کردید ابریشم کار شده در فرش طبیعی است در غیر این صورت به اصل بودن ابریشم شک کنید

راهنمای خرید تابلو فرش دستباف ایرانی

راهنمای خرید تابلو فرش دستباف ایرانی

خرید ا

نکات خرید تابلو فرش تزييني دستباف

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا