مجله

پلاک شدن تیبا

خبر مهم برای خریداران تیبا و تیبا2: مشکل شماره گذاری حل شد

گروه خودروسازی سایپا از حل مشکل شماره گذاری دو محصول خود (تیبا و تیبا2) خبر داده است.

خبر مهم برای خریداران تیبا و تیبا2: مشکل شماره گذاری حل شد

گروه خودروسازی سایپا از حل مشکل شماره گذاری دو محصول خود (تیبا و تیبا2) خبر داده است.

جی پلاس؛ مشکل شماره گذاری دو محصول گروه خودروسازی سایپا شامل تیبا و تیبا 2 حل شد.

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، یک مقام مسئول در سایپا از رفع مشکل شماره گذاری ۲ محصول این شرکت خبر داد.

خاکی جوان رئیس اطلاع رسانی گروه خودروسازی سایپا در خصوص آخرین وضعیت شماره  گذاری خودرو‌ تیبا گفت: با موافقت سازمان استاندارد هم اکنون شماره گذاری خودرو‌های تیبا، تیبا ۲ برطرف شده و به زودی پلاک گذاری این خودرو‌ها برطرف خواهد شد.

به گفته او، طبق جلسه نهایی که گروه خودروسازی سایپا با استاندارد و وزارت صمت برگزار کرد قرار بر این شد که تمامی خودرو‌های ثبت نامی قبل از تعهد مشکلشان برطرف و نهایت ظرف یکی دوهفته آینده به دست مشتریان برسد.

شماره گذاری اینترنتی خودرو 1401

آخرین اخبار هزینه شماره گذاری خودرو و شماره گذاری موتورسیکلت، مراحل شماره گذاری ماشین در سامانه سخا و مدارک لازم برای شماره گذاری اینترنتی خودرو

شماره گذاری اینترنتی خودرو 1401

شهریور 1401: سرهنگ محمدعلی زارع، معاون فنی و مهندسی پلیس راهور ناجا، اشاره کرد که حدود 40 هزار نفر به خرید خودروهای تیبا و ساینا اقدام کردند؛ اما بعد از فروخته شدن این خودروها، سازمان ملی استاندارد اعلام کرد که این دو برند قابل شماره‌گذاری نیستند.

بر اساس گفته‌های وی، اوایل خردادماه امسال نامه‌ای از سوی سازمان ملی استاندارد به پلیس راهور ارسال شد، مبنی بر این که خودرو تیبا مورد تایید نیست و نباید شماره‌گذاری شود. از زمان ارسال این نامه تاکنون شماره‌گذاری این خودرو متوقف شده است.

وی افزود اخیرا نامه‌ای از طریق وزارت صمت و سازمان ملی استاندارد به پلیس راهور ارسال شده تا خودروهای تیبا مجددا شماره‌گذاری شوند. اما این شماره‌گذاری تنها شامل خودروهایی‌ است که شماره شاسی آن‌ها توسط وزارت صمت و سازمان ملی استاندارد اعلام شده باشد. حدود 15 هزار خودرو دیگر شامل این شماره‌گذاری می‌شود، اما هنوز نامه‌ای در این خصوص ارسال نشده است. مقدمات شماره‌گذاری خودروهای تیبا آماده شده است و اگر شرکت خودروساز اطلاعات خودروها را ارسال کند و آماده بازدید برای شماره‌گذاری باشند، بلافاصله این روند آغاز خواهد شد.

آقای زارع گفت که بیش از هزار خودرو در نامه اولیه شرکت خودروساز معرفی شده است. ‌بنا بر اعلام شرکت خودروساز، ظرف مدت دو روز آینده مشخصات بقیه خودروها نیز ارسال خواهد شد. اگر قرار است خودرویی شماره‌گذاری نشود و تاییدیه‌های لازم را اخذ نکند، ‌سازمان‌های مربوطه باید از قبل اعلام کنند که این خودروها مورد تایید نیستند. نباید خودرو را فروخت و پس از دریافت وجه، مسئله تاییدیه نداشتن مطرح شود.

تیر 1401: سردار هادیانفر، رئیس پلیس راهور، در نشست خبری روز 21 تیرماه عنوان کرد که سازمان ملی استاندارد شماره‌گذاری خودرو تیبا و سمند را متوقف کرده است. پلیس تمایلی به شماره‌گذاری این خودروها ندارد، زیرا ناایمن هستند. در واقع سازمان استاندارد از پلیس خواسته که تیبا و سمند را شماره‌گذاری نکند.

وی همچنین با اشاره به این که خودروسازان به پلیس فشار می‌آوردند تا تعدادی از خودروهای زانتیا و مزدا که متعلق به سال 1400 هستند، برای سال 1401 شماره‌گذاری شوند، تاکید کرد که پلیس به هیچ عنوان این کار را انجام نمی‌دهد؛ چرا که هم غیرقانونی است و هم غیرشرعی. وی به خودروسازان پیشنهاد داد که تفاوت قیمت خودرو را به مردم پرداخت کنند تا برای سال 1401 شماره‌گذاری شوند. اگر چنین نباشد، خودروها برای همان سال 1400 شماره‌گذاری می‌شوند.

سردار هادیانفر در گفته‌های خود تاکید کرد که خودروهای آمریکایی به هیچ عنوان شماره‌گذاری نمی‌شوند؛ زیرا آمریکا دشمن کشور است. البته خودروهای لوکسی که باعث تفاخر در کشور شوند نیز نه شماره‌گذاری می‌‌شوند و نه گذر موقت دریافت می‌کنند. در واقع شماره‌گذاری نشدن خودروهای آمریکایی قانون نیست، بلکه نظر پلیس است و برای اجرای آن دستور وجود دارد. وی مثال زد که خودروهای لامبورگینی و مازراتی شماره‌گذاری نمی‌شوند؛ اما آ‌ن‌هایی که از قبل پلاک دریافت کرده‌اند، برای نقل و انتقال مشکلی ندارند.

خرداد 1401: سرهنگ علی محمدی، رئیس مرکز شماره‌گذاری و تعویض پلاک پلیس راهنمایی و رانندگی، درباره پلاک شدن خودرو سمند سورن پلاس گفت که مجوز‌های شماره‌گذاری برای این خودرو صادر شده و در حال حاضر شماره‌گذاری آن نیز انجام می‌شود. 

وی در خصوص شماره‌گذاری خودرو‌ها و موتورسیکلت‌های برقی عنوان کرد که همانند سایر وسایل نقلیه، این وسایل نیز در صورت داشتن مجوز و تائیدیه سازمان ملی استاندارد خودرو و سازمان حفاظت محیط‌ زیست، شماره‌گذاری می‌شوند. ایمنی و مقاومت آن‌ها بسیار مهم است که باید توسط سازمان ملی استاندارد بررسی شود.

طبق گفته‌های سرهنگ محمدی، هر مدل خودرو، شامل برقی، بنزینی، گازسوز و … در صورت تقاضا برای پلاک شدن، باید استاندارد‌های 85گانه را داشته باشد و سازمان استاندارد باید مستندات آن را برای پلیس ارسال کند. سپس موارد ذکر شده توسط معاونت فنی و مهندسی پلیس راهور  بررسی می‌شود و در صورتی که تمام تائیدیه‌ها اخذ شده باشد، خودرو شماره‌گذاری می‌شود. تاکنون سابقه درج پلاک و شماره‌گذاری وسایل نقلیه برقی وجود دارد و مواردی که تائیدیه‌های لازم محیط‌‌زیست و استاندارد را اخذ کرده بودند، شماره‌گذاری شدند.

خرداد 1401: سردار هادیانفر، رئیس پلیس راهور ناجا، درباره عدم تحویل خودروها بیان کرد که خودروسازان باید پاسخگو باشند‌. اکنون بیش از 70 هزار پلاک در انبار ایران‌خودرو و بیش از 60 هزار پلاک در انبار سایپا وجود دارد.

وی تاکید کرد خودرویی که در سال 1400 تولید شده باید با پلاک همان سال شماره‌گذاری شود. زیرا نمی‌توان خودرویی که یک سال در فضای باز، کارخانه و یا پارکینگ قرار داشته را با مدل سال 1401 پلاک کرد. اگر چنین اقدامی صورت گیرد، با توجه به این که در سند 1401 ثبت شده اما شماره شاسی سال 1401 دیگر M نبوده و N است، افسران راهنمایی و رانندگی نمی‌توانند خودرو را تشخیص دهند.

وی معتقد است که خودروسازان باید مبلغی را کم کرده و خودرو را با همان مدل سال 1400 تحویل دهند. در ضمن هیچ محدودیتی در تحویل پلاک وجود ندارد.

اسفند 1400: پلیس راهنمایی و رانندگی، نامه‌ای را به روسای پلیس راهور استان‌ها ارسال کرد و صدور پلاک 1401 را برای خودروهای تولید داخل، با رعایت شروطی، مجاز دانست. این شماره‌گذاری بر اساس درخواست خودروسازان و به شرط دریافت تاییده‌های لازم، قابل اجرا اعلام شده است.

طبق این نامه، شماره‌گذاری این خودروها صرفا با درج حرف N در کاراکتر دهم از سمت چپ شماره شناسایی وسیله نقلیه (VIN) در حک و پلاکت مشخصات و مطابقت مدل با حک شماره شاسی و درج مدل 1401 در سند فروش توسط کارخانه، امکان‌پذیر است.

لازم به ذکر است که شماره‌گذاری وسایل نقلیه تولید داخل با مدل 1401، از تاریخ 15 اسفندماه قابل اجراست و روسای شماره‌گذاری و مدیران فنی کارخانجات موظفند شرایط ذکر شده را کنترل نمایند.

آبان 1400: سرهنگ محمدی (رئیس مرکز شماره‌گذاری پلیس راهور) خبر داده که هزینه شماره‌گذاری خودروها براساس ارزش قیمتی آنها محاسبه می‌شود. بر همین اساس، خودروهای کمتر از 300 میلیون تومان، حدود 260 هزار تومان و خودروهای بالای 300 میلیون تومان نیز حدود 400 هزار تومان، هزینه شماره‌گذاری دارند. 

بنا به گفته‌های سرهنگ محمدی، ارزش خودروها توسط وزارت اقتصاد تعیین شده و بصورت سیستمی، در سامانه مرکزی شماره‌گذاری نیز بارگذاری می‌شود. بنابراین هزینه شماره‌گذاری هر خودرویی، به محض ارائه مدارک آن خودرو، قابل مشاهده خواهد بود.

شهریور 1400: درحال حاضر فقط دو مرکز تعویض پلاک میثم و تعویض پلاک خاوران، به سامانه شماره‌گذاری اینترنتی خودرو متصل هستند. سرهنگ محمدی (رئیس مرکز شماره‌گذاری پلیس راهور) با اشاره به این موضوع، گفته که در هرکدام از این مراکز، دو خط برای پوشش خدمات اینترنتی راه‌اندازی شده که برای شماره‌گذاری 200 خودرو در روز، ظرفیت دارد. درباره شماره‌گذاری اینترنتی خودرو، باید به نکات زیر نیز توجه داشته باشید:

1- حدود 80% فرآیند شماره‌گذاری اینترنتی خودرو، با گوشی موبایل یا کامپیوتر شخصی قابل انجام است و فقط 20% مراحل شماره‌گذاری (شامل بازدید فنی، اصالت مدارک و نصب پلاک) باید بصورت حضوری و در مراکز، انجام شود.

2- فقط افرادی (هم خریدار و هم فروشنده) که از تاریخ یکم خرداد 1398 تاکنون، نقل و انتقال خودرو داشته‌اند می‌توانند از روش شماره‌گذاری اینترنتی خودرو استفاده کنند. مابقی متقاضیان بدلیل به‌روز نبودن اطلاعات و آدرس، امکان استفاده از این خدمت را ندارند.

3- برای انجام شماره‌گذاری اینترنتی خودرو، کافی است به سایت راهور 120 به نشانی اینترنتی rahvar120.ir مراجعه کرده و گزینه «نقل و انتقال اینترنتی خودرو» را انتخاب کنید.

4- انجام شماره‌گذاری اینترنتی برای خودروهای حمل بار، وانت‌بار و خودروهای پلاک عمومی، فعلا امکان‌پذیر نیست.

5- در روش شماره‌گذاری اینترنتی خودرو، خریدار خودرو می‌تواند سوابق تصادفات، معاینه فنی خودرو، استعلام بیمه شخص ثالث و استعلام خلافی خودرو را چک کند.

6- خریدار خودرو اگر پلاک آزاد داشته باشد (که کمتر از یکسال از فک پلاک آن گذشته)، می‌تواند در روش شماره‌گذاری اینترنتی خودرو، آن پلاک را برای نصب روی خودروی جدیدش، انتخاب کند.

7- برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شماره گذاری اینترنتی خودرو، می‌توانید از فایل راهنمای زیر نیز استفاده کنید:

»» راهنمای نقل و انتقال اینترنتی خودرو (PDF) ««

اسفند 99 | سرهنگ محمدی (رئیس مرکز شماره گذاری پلیس) درباره آخرین وضعیت ممنوعیت شماره گذاری خودروها گفته که نقل و انتقال و شماره‌گذاری برای تمامی خودروها آزاد است به غیر از موراد زیر:

علاوه بر موارد فوق، سرهنگ محمدی همچنین گفته که شماره گذاری خودروها با شرایط زیر نیز در مراکز تعویض پلاک، ممنوع است:

رئیس مرکز شماره گذاری پلیس راهور، هشدار داده که اگر خودرویی با شرایط فوق به مراکز شماره‌گذاری مراجعه کند، نه تنها امکان پلاک‌گذاری و نقل و انتقال ندارد بلکه خودرو در همانجا توقیف شده و مالک نیز به مراجع قضایی معرفی می‌شود.

بهمن 99 | سرهنگ محمدی (رئیس مرکز شماره‌گذاری پلیس) ضمن اشاره به تصویب قانون جدید فک پلاک خودروها توسط هیئت دولت، توضیحاتی درباره این قانون جدید و نحوه پلاک‌گذاری خودروها با پلاک‌های قدیمی ارائه کرده که خلاصه آن به شرح زیر است:

1- طبق مصوبه دولت، پلاک‌هایی که بیش از یکسال از فک شدن آنها و نگهداری در انبارهای مراکز شماره گذاری خودرو گذشته است، با حفظ سوابق، به شخص و خودروی دیگری واگذار شوند.

2- حدود 20 میلیون پلاک فک شده با عمر بیش از یکسال در مراکز شماره‌گذاری وجود دارند که این کدپلاک‌ها دوباره به چرخه شماره‌گذاری خودروها برمی‌گردند. به طور مثال در هفته آخر بهمن 99 خودروهای مراجعان به مراکز شماره گذاری تهران، با پلاک‌های ایران 55 شماره‌گذاری شدند و در هفته‌های آتی نیز به سایر کد پلاک‌های قدیمی، خودروهای شماره گذاری می‌شوند.

3- از این به بعد کد پلاک‌های قدیمی فک شده به صورت سیستمی به مراجعه‌کنندگان واگذار شده و هیچ محدودیتی وجود ندارد.

4- پلاک‌های قدیمی با حفظ سوابق، به مالکان جدید واگذار می‌شود؛ یعنی اگر به سابقه پلاکی عوارض شهرداری یا بزرگراهی، جریمه‌ای تعلق گرفته باشد، این موارد در VIN خودرو و کد ملی مالک قبلی خودرو ثبت شده است.

5- در سامانه شماره‌گذاری پلیس راهور مشخص است که پلاک‌ها، تا چه زمان و چه ثانیه‌ای به مالک قبلی تعلق داشته‌اند، چه مدتی در انبار پلیس بوده‌اند و در چه زمانی به خودروی جدید تعلق گرفته‌اند.

6- بارگذاری پلاک‌های فک شده با توجه به محل سکونت در شمال یا جنوب شهر، منتفی شده است. به طور مثال، فردی که تازه 18 سالش شده و گواهینامه گرفته، ممکن است پلاکی بگیرد که کد ایران 33 داشته باشد و حتی ممکن است پلاک جدید ایران 40 هم نگیرد.

7- کدپلاک‌های قدیمی و جدید، بصورت رندم و سیستمی، بین مالکان خودروها تقسیم می‌شود. بنابراین هیچ دخالت انسانی، در این فرآیند وجود ندارد. لذا دریافت وجه از طریق برخی سودجویان به بهانه «گرفتن کد پلاک قدیمی» کاملا غیرقانونی بوده و کلاهبرداری است.

بیشتر بخوانید:

»» نحوه استعلام و پرداخت خلافی خودرو

»» نرخ انواع جریمه‌های راهنمایی و رانندگی

»» هزینه نقل و انتقال سند خودرو در دفترخانه

آبان 99 | سردار هادیانفر، رئیس پلیس راهور ناجا، می‌گوید با وجود شروع طرح شماره گذاری اینترنتی خودرو، شهروندان تهرانی بعد از گرفتن رمز عبور و احراز هویت در دفاتر پلیس+10، با استفاده از اپلیکیشن پلیس من می‌توانند 85% مراحل نقل و انتقال خودرو را بصورت اینترنتی انجام دهند و فقط برای 15% مراحل باقیمانده، لازم است خریدار و فروشنده خودرو به مرکز تعویض پلاک میثم مراجعه کنند.

سردار هادیانفر همچنین گفته که تا به امروز، متاسفانه استقبال خوبی از شماره گذاری اینترنتی خودرو نشده که احتمالا بدلیل عدم آگاهی مردم از این طرح است.

اپلیکیشن پلیس من که متعلق به پلیس راهور ناجاست را می‌توان از سایت اینترنتی پلیس راهور به نشانی rahvar120.com یا از طریق سایت خدمات اینترنتی پلیس به نشانی epolice.ir یا از طریق سایت اختصاصی این اپلیکیشن به نشانی police-man.ir دانلود کرد.

از آنجایی که طرح شماره گذاری اینترنتی خودرو، به تازگی آغاز شده و فعلا در فاز آزمایشی قرار دارد، چندین محدودیت نیز در مراحل مختلف آن بوجود آمده که در ادامه این متن، ضمن توضیح مختصر هر مرحله و مدارک لازم برای انجام آن، به این محدودیت‌ها نیز اشاره خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید:

# راهنمای معاینه فنی خودرو # راهنمای بیمه شخص ثالث # راهنمای بیمه بدنه خودرو

حالا که با مراحل مختلف شماره گذاری اینترنتی خودرو آشنا شدید، باید این نکته را هم بگوییم افرادی که گوشی هوشمند ندارند یا امکان دریافت خدمات اینترنتی را ندارند، همچنان می‌توانند با تعیین وقت قبلی در سایت نوبت دهی اینترنتی، برای نقل و انتقال خودرو با همان روش‌های سابق، اقدام کنند. 

آخرین اخبار پلیس راهور درباره احراز محل سکونت، نحوه استعلام احراز سکونت، سامانه اینترنتی احراز سکونت و مراکز احراز سکونت را در مقاله مدارک احراز سکونت مطالعه کنید.

شماره گذاری و تعویض پلاک خودرو بدلیل وجود هزار و یک قانون مختلف، یکی از حساس‌ترین تجربه‌هایی است که مالکان خودروها باید آنرا پشت سر بگذارند. علی الخصوص برای آنهایی که برای اولین بار قصد انجام این کارها را دارند، ممکن است همین تجربه، به قیمت گرانی برای‌شان تمام شود. اما نگران نباشید! در مقاله امروز، همه قوانین و مراحل مختلف شماره گذاری خودروها را برای‌تان می‌گوییم؛ پس باما باشید!

1- مالکان خودروهای وارداتی در استان تهران، باید به مرکز شماره گذاری میثم مراجعه کنند.

2- واردات خودروهای سواری که از تاریخ تولیدشان بیش از یکسال گذشته باشد، ممنوع است.

3- واردات اتوبوس، کامیون و شاسی های متحرک که از تاریخ تولیدشان بیش از 2 سال گذشته باشد، ممنوع است.

1- خودروهای مزایده ای اگر تاکنون شماره گذاری نشده اند، باید مدارک فروش کارخانه (برای مدل های داخلی) یا مدارک گمرکی (برای مدل های وارداتی) را نیز ارائه دهند.

2- خودروهای مزایده ای نباید در سن فرسودگی باشند. این سن برای انواع وسایل نقلیه عبارتند از:

مدارک لازم جهت شماره گذاری خودروهای مزایده ای، بصورت زیر خواهد بود:

1- مالکان خودروهای کلاسیک توجه داشته باشند که قبل از همه چیز، ابتدا باید به کانون جهانگردی و اتوموبیلرانی مراجعه کرده تا کلاسیک بودن خودروی آنها تایید شود.

2- تهرانی ها توجه داشته باشند که شماره گذاری خودروهای تاریخی، در مرکز شماره گذاری شهرک آزمایش انجام میشود.

3- برای خودروهای تاریخی وارداتی، نیازی به ارائه سند کارخانه ندارید و ثبت مشخصات خودرو در سامانه و احراز هویت مالک، کافی است.

4- اگر سند خودروی‌تان مفقود شده، باید در یکی از روزنامه های کثیرالانتشار یک نوبت آگهی ثبت کنید و ضمن اعلام مفقودشدن سند خودرو، تعهد دهید که در صورت یافتن سند، آنرا برمی‌گردانید.

5- خودروهای تاریخی شامل 3 دسته زیر هستند:

6- تردد خودروهای پلاک تاریخی، ممنوع بوده و فقط با مجوز پلیس (با مشخص کردن تاریخ و مسیر تردد) امکان پذیر است.

7- استفاده از خودروهای پلاک تاریخی، به عنوان خودرو عروس، خودرو تشریفات و … ممنوع است.

8- اسقاط خودروهای پلاک تاریخی، ممنوع است. اما اگر خودرو، ارزش تاریخی بودنش را بدلیل حوادث غیرمترقبه (مثلا در تصادفات یا آتش سوزی و …) از دست بدهد، اسقاط خودرو با مجوز کتبی پلیس، مجاز خواهد بود.

مدارک لازم جهت شماره گذاری خودروهای تاریخی (کلاسیک) عبارتند از:

1- نقل و انتقال خودروهای پلاک گذرموقت، چه بصورت قطعی و چه بصورت وکالتی، ممنوع است و در صورت مشاهده آن، هم فروشنده و هم خریدار به مراجع قضایی معرفی می‌شوند.

2- برای دریافت پلاک گذرموقت، فقط مالک به همراه خودرو، باید به نزدیکترین مرکز شماره گذاری به گمرک ورودی، مراجعه کند. بنابراین هیچ شرکت و نمایشگاهی، نمی‌تواند برای صدور مجوز یا تمدید پلاک گذرموقت، اقدام کند.

3- راننده خودرو گذرموقت باید همان مالک خودرو (ذکر شده در مدارک خودرو) باشد و شخص دیگری نمی‌تواند از آن استفاده کند.

4- حتی وکیل قانونی (شخص واردکننده خودرو) نیز نمی‌تواند از خودرو گذرموقت استفاده کرده یا برای تمدید مجوز تردد آن، اقدام کند. 

مدارک لازم برای شماره گذاری خودروهای گذرموقت عبارتند از:

نحوه دریافت پلاک معلولان، مدارک لازم برای تعویض پلاک خودرو معلولان، نحوه تعویض پلاک خودرو جانبازان، شرایط شماره گذاری خودرو جانبازان و معلولین را در مقاله پلاک ویژه معلولان و جانبازان مطالعه کنید. 

1- تغییر رنگ و تعویض قطعات اصلی (شامل موتور، شاسی و اتاق)، بدون مجوز پلیس، غیرقانونی است. در صورت مشاهده این تخلف، مالک خودرو موظف به پرداخت جریمه ای معادل یک‌چهارم تا یک‌هشتم (بنا به تشخیص مرجع قضایی) قیمت رنگ یا قیمت قطعه تغییر یافته است.

2- در صورت تعویض اتاق، اتاق جدید باید نو و کاملا مشابه تیپ اتاق قبلی باشد.

3- در صورت تعویض موتور، موتور جدید باید نو بوده و همچنین «تعداد سیلندر» و نوع «سوخت» آن نیز باید کاملا مشابه موتور قبلی باشد.

4- محل حک شدن شماره شاسی، شماره اتاق و شماره موتور، نباید سنگ خورده و ناخوانا باشد.

5- به جز رنگ نیروهای نظامی و انتظامی و تاکسی، تغییر رنگ خودرو به هر رنگ دلخواه، مجاز است.

6- تغییر یا تبدیل نوع کاربری خودروهای باری در صورت رعایت استانداردها، مجاز است. اما اعمال تغییراتی زیر، همچنان ممنوع است:

برای گرفتن مجوز تغییر رنگ خودرو و همچنین مجوز تعویض قطعات اصلی خودرو (موتور، شاسی و اتاق) مدارک زیر لازم است:

همچنین جهت راهنمایی و کسب اطلاعات بیشتر با مرکز ارتباطات راهگشا به شماره تلفن 48010000-021 تماس بگیرید. 

مهم‌ترین اخبار درباره تعویض پلاک خودرو، اخبار شماره گذاری خودرو، اخبار نقل و انتقال خودرو، اخبار ساعت کاری مراکز تعویض پلاک و … را در مطالب منتخب زیر مطالعه کنید:

برای اطلاع از آخرین اخبار تعویض پلاک، قوانین جدید تعویض پلاک ماشین، مراحل تعویض پلاک خودرو و مدارک لازم جهت تعویض پلاک خودرو و همچنین تعویض پلاک موتورسیکلت، مقاله مراحل و مدارک تعویض پلاک خودرو را مطالعه کنید.

در مقاله مراکز تعویض پلاک و شماره گذاری خودرو می‌توانید علاوه بر خواندن اخبار مراکز جدید شماره گذاری، از آدرس و شماره تلفن تمامی مراکز نقل و انتقال خودرو (مراکز تعویض پلاک خودرو) را در تهران نیز مطلع شوید.

برای اطلاع از مراحل خرید و فروش قانونی خودرو و همچنین مدارک موردنیاز جهت نقل و انتقال خودرو، مقاله مراحل نقل و انتقال خودرو را مطالعه کنید.

آخرین اخبار تاکسیرانان، وضعیت جدید نوسازی تاکسی فرسوده، مبلغ وام نوسازی تاکسی و جدیدترین شرایط و نحوه تعویض تاکسی قدیمی را در مقاله اخبار تاکسی فرسوده مطالعه کنید.

کلمات کلیدی

سایپا , تیبا , شماره گذاری تیبا , شماره گذاری تیبا2

پلاک شدن تیبا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا