مجله

دوکسپین 10 برای چیه

قرص دوکسپین چیست ؟‌ ۱۰ چیز در مورد دوکسپین

دوکسپین از ضد افسردگیهای سه حلقه‌ای است و بازجذب سروتونین و نوراپینفرین را مهار می‌کند و آنتاگونیست رسپتورهای هیستامین (H۱، H۲) است.

قرص دوکسپین چیست ؟‌ ۱۰ چیز در مورد دوکسپین

دوکسپین (Doxepin) از ضد افسردگیهای سه حلقه‌ای است و بازجذب سروتونین و نوراپینفرین در مغز را مهار می‌کند.

دوکسپین آنتاگونیست قوی رسپتورهای هیستامین (H۱، H۲) است.در ادامه با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید.

Doneurin

ضدافسردگی سه حلقه ای، ضد درد

Tablet: 10, 25mg Capsule: 10, 25mg

مکانیسم اثر ضد افسردگی: دوکسپین بازجذب مجدد نوراپینفرین و سروتونین را در نورونهای CNS مهار می کند (نورونهای پیش سیناپسی) که باعث افزایش سطح این نوروترانسمیترها در فضای سیناپسی می‌شود.

اثر دارو روی مهار بازجذب سروتونین بیشتر از نوراپینفرین است.

اثر ضد اضطراب: اثر ضد اضطراب دارو به خاطر اثرات ضد افسردگی دارو ایجاد می شود.

افسردگی، درد مزمن، بی خوابی، افسردگی، شب ادراری

داروی دوکسپین یک دارو با ساختار آنتی هیستامین است که برای درمان اختلالات اضطرابی، افسردگی و حالت‌های اختلال دوقطبی استفاده می‌شود. دوکسپین عملکرد انتقال‌دهنده‌های عصبی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و از این طریق به درمان افسردگی و اضطراب کمک می‌کند. این دارو همچنین در درمان خارش‌های ناشی از اگزما، انواع سردرد، مشکلات پوستی و بی‌خوابی استفاده می‌شود. بهتر است بدانید دوکسپین داروی خواب‌آور هم هست.

دوکسپین از گروه داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای است . دوکسپین در درمان افسردگی و اضطراب ناشی از الکلیسم و حالت روانی و حالت های مانیک-افسردگی بکار میرود.

هر دارو به موازات اثرات درمانی ممکن است باعث بروز برخی از موارد ناخواسته نیز گردد معمول ترین عوارض جانبی که در مصرف دوکسپین رخ می دهند عبارتند از :

عوارض جانبی اعصاب مرکزی: آژیتاسیون، آتاکسی، سرگیجه، عوارض خارج هرمی، توهم، سردرد، پارستزی، ضعف، تشنج.

قلبی ـ عروقی: آریتمی، تغییرات الکتروکاردیوگرام، افت فشار خون وضعیتی، تاکیکاردی.

گوش، حلق و بینی و چشم: تاری دید، وزوز گوش.

دستگاه گوارش: بی اشتهایی، یبوست، خشکی دهان، تهوع، استفراغ. هماتولوژیک: سرکوب مغز استخوان، نوتروپنی، ائوزینوفیلی.

پوست: تعریق، حساسیت به نور، بثورات جلدی، کهیر.

سایر عوارض: احتباس ادراری، افزایش یا کاهش قند خون، واکنشهای حساسیتی. مسمومیت و درمان ۱۲ ساعت اول بعد از مصرف مقادیر زیاد دارو فاز تحریکی بوده که با علائم فعالیت آنتی کولینرژیک زیاد (آژیتاسیون، تحریک پذیری، گیجی، توهم، هایپرترمی، علائم شبیه پارکینسون، تشنج، احتباس ادرار، خشکی دهان، میدریاز، یبوست و ایلئوس) مشخص می‌شود.

سپس بیمار وارد فاز دپرسانت شده و علائمی مانند هایپوترمی، کاهش یا عدم وجود رفلکس‌ها، آرامش، افت فشار خون، سیانوز، اختلالات قلبی مانند تاکیکاردی و اختلالات هدایتی و اثرات شبیه کینیدین روی ECG خود را نشان می‌دهد.

شدت سمیت با میزان پهن شدن کمپلکس QRS مشخص می شود.

اسیدوز متابولیک به دنبال افت فشار خون، هایپوونتیلاسیون و تشنج ایجاد می‌شود.

درمان علامتی و حمایتی و شامل حفظ راههای هوایی، فشار خون و تعادل آب و الکترولیت می‌باشد.

ایجاد استفراغ ممنوع است. شستشوی معده و ذغال فعال جلوی جذب بیشتر دارو را می گیرند.

دیالیز اثری ندارد. فیزوستیگمین با احتیاط برای برگشت عوارض مرکزی آنتی کولینرژیک می تواند به کار رود.

تشنج با استفاده از دیازپام یا فنیتوئین تزریقی کنترل شده و برای درمان آریتمی ها از فنیتوئین یا لیدوکائین استفاده شود.

برای درمان اسیدوز از بیکربنات استفاده شود.

از باربیتوراتها به دلایل افزایش اثرات CNS و دپرسیون تنفسی استفاده نشود.

از این دارو برای درمان خارش شدید ناشی از اگزما استفاده می‌شود.

این دارو دارای فعالیت آنتاگونیستی هیستامینی H1 , H2 است و به صورت کرمهای موضعی حاوی ۵% هیدروکلراید برای درمان کوتاه مدت خارشهای متوسط تا شدید ناشی از انواع مختلف درماتیتها موجود است.

دوکسپین می تواند به کندو و خارش کمک کند، اما دارو نیز عوارض جانبی قوی دارد و باید با احتیاط مصرف شود. دوکسپین یک داروی ضدافسردگی سه حلقه ای است که همچنین به عنوان آنتی هیستامین قدرتمند عمل می کند و برای درمان کندروهای مزمن و خارش مفید است . هیستامین توسط سلول های مشت بدن بدن شما به عنوان اولین دفاع در برابر آلرژن ها تولید می شود.

اگر آلرژی دارید، بدن شما ممکن است بیش از حد هیستامین تولید کند یا ممکن است هیستامین را در واکنش به آلرژی زا بدون عارضه مانند گرده ایجاد کند. دوکسپین قادر به جلوگیری از H1 و H2، دو نوع گیرنده های هیستامین است که به ویژه در درمان آلرژی های پوستی تاثیر می گذارد ، چرا که هر دو گیرنده هیستامین H1 و H2 می توانند در پوست یافت شوند.

این دارو همچنین در درمان انواعی از سردرد و نیز برخی اختلالات پوستی همچون کهیر مزمن و کهیر سروایدیوتاپیک کاربرد دارد.

با پزشک شخصی صحبت کنید که ارتباط دوکسپین و کرونا چیست .

داشتن استرس و اضطراب مداوم می تواند به اندام های دیگر آسیب برساند. یکی از این عضو ها که بسیار تحت تاثیر هورمون های عصبی است معده می باشد. استرس مداوم و بیش از حد می تواند باعث التهاب و حساسیت معده گردد. از این رو ممکن است برای درمان آن نیاز باشد که داروهای ضد استرس اضطراب مصرف گردد. دوکسپین با کاهش استرس و از بین بردن اضطراب می تواند تغییرات و التهاب معده را نیز کم کند.

گرچه معالجه معده عصبی نیاز به درمان های دیگری نیز دارد اما یکی از راههایی که به وسیله آن میتوان تا حد زیادی علائمی معده عصبی را کاهش داد، کنترل استرس و اضطراب با استفاده از داروهای آرام بخش است. علائم معده عصبی شامل احساس پری، سوزش و درد و یا گرسنگی بیش از حد است که هنگامی که فرد دچار حمله عصبی می گردد شروع می شوند و اوج می گیرند. بنابراین اولین راه درمان کنترل استرس و اضطراب با استفاده از داروهای موجود است.

با پزشک شخصی صحبت کنید که ارتباط دوکسپین و کرونا چیست .

DOXEPIN HCL 10MG CAP[کپسول دوکسپین]01995 DOXEPIN HCL 10MG TAB[قرص دوکسپین]00471 DOXEPIN HCL 25MG CAP[کپسول دوکسپین]01996 DOXEPIN HCL 25MG TAB[قرص دوکسپین]01480 DOXEPIN HCL 25MG/2ML AMP[آمپول دوکسپین]

اگزما یکی از بیماری‌های خارش‌دار پوستــــی شایع می باشد. کــــرم موضعی دوکسپین در درمان خارش مؤثر بوده و این فرم دارویی در خــــارج از کشـــور وجود دارد. هدف از انجام این تحقیق ارزیابی بالینی اثر کرم موضعی دوکسپین 5 درصد فرموله شده در دانشکده داروسازی اصفهان در درمان اگزما می باشد. مواد و روش ها: تحقیق حاضر یک مطالعه کـــارآزمایی بالینی دوسوکور و کنتـــرل شده با دارونما بوده که در سالهای 1383 و1384 با نمونه‌گیری تصادفی در3 مرکز درمــــانی شهر اصفهان، انجام پذیرفت.‌در این پژوهش 60 بیمار مبتلا به انواع اگزما، پس از حصول شرایط ورود به مطالعه، به مدت 8 روز و روزانه 4 مرتبه تحت درمـــان با کرم دوکسپین قرار گرفتند.‌در زمان‌های 0، 3، 8 و 15 روز، اثر درمانی دوکسپین و دارونما بر روی علایـــــم بیماری و میزان شیوع عوارض جانبی بررسی گردید. ‌ابزار گردآوری داده‌ها فرم اطلاعاتی بود که در آن خصوصیات دموگرافیک بیماران و وضعیت بیمـــاری ثبت گردید. نتایج حاصل با استفاده از نرم‌افزار SPSS و آزمون‌های ناپارامتری مان‌‌ویتنی، ویلکاکسون و توی کندال مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. یافته ها: دوکسپین موجب کاهش علایم بیماری شامل؛ خارش (5/75 درصد)، التهاب (8/43 درصد)، خشکی پوست (5/37 درصد)، ترشحات (5/59 درصد)، چرمی شدن (5/41 درصد) و شدت اگزما (5/41 درصد) در پایـــان دوره درمان (روز هشتم) گـردید. آثــــار مشابهی نیز با دارونما مشاهده گردید. اثربخشی درمانها ارتباطی به سن و جنس بیماران نداشت. تنها عارضه ناشی از درمان سوزش بود که تقریباً شیوع یکسان در هر دو گروه دارو (30 درصد) و دارونما (27 درصد) داشت. نتیجه گیری: نتایج حاصل از این طرح بیانگر اثربخشی کرم موضعی دوکسپین 5 درصد در درمان علایم اگزما است. اگرچه این اثر با دارونما اختلاف معنی‌دار آمـــاری ندارد، ولی می تواند جایگزین مناسبی برای دوکسپین خوراکی یا کورتیکوستروئیدهای موضعی باشد.

آنتی هیستامین ها: این داروها عموماً برای آلرژی، بی خوابی و حتی اضطراب و افسردگی استفاده می شوند. سیکلوهپتادین، دیفن هیدرامین و دوکسپین (که یک داروی ضد افسردگی نیز هست) بیشترین احتمال افزایش وزن را دارند.

این دارو ممکن عوارضی داشته باشد که منجر به ریزش مو  نازک شدن مو شود .

کپسول و پماد و قرص و تزریقی

دوکسپین در بعضی اوقات اثراتی دارد که منجر به افزایش اشتها می شود .

دوکسپین از گروه داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای است . دوکسپین در درمان افسردگی و اضطراب ناشی از الکلیسم و حالت روانی و حالت های مانیک-افسردگی بکار میرود.

قبل از مصرف اين دارو درموارد زير با پزشك مشورت كنيد :

حساسيت به داروهای ضد افسردگي سه حلقه اي ، ماپروتيلين ، ترازودون .

مصرف ساير داروها به خصوص تضعيف كننده هاي اعصاب مركزي ، داروهاي ضد تيروئيد ، سايميتدين ، كلونيدين ، گوانيتيدين ، فنوتيازين ها

مهار كننده هاي آنزيم مونو آمينواكسيداز ، مترونيدازول ، داروهاي سمپاتوميمتيك .

درصورت ابتلاء به بيماريهائي مانند : اختلالات خوني ، بيماريهاي قلبي – عروقي ، ناراحتي هاي گوارشي ، گلوكوم ، آسم ، پركاري تيروئيد ، نارسائي كليوي و كبدي ، صرع و شيزوفرني ، وابستگي به مصرف الكل .

درمان مشکلات ذهنی و خلقی مانند افسردگی و اضطراب

آزمون روانشناختی اختلالات خلقی 

کرم دوکسپین برای خارش موثر است . اگزما

قرص دوکسپین برای درمان برخی اختلالات خواب نیز استفاده می شود .

بله استفاده می شود زیرا اثرات هیستامینی دارد .

پماد دوکسپین اثرات زیر را دارد :‌

اگزما را گاهی درماتیت نیز می‌نامند که به معنای التهاب پوستی است. افرادی که مبتلا به اگزما هستند پوستی خشک، قرمز و ملتهب دارند. این نواحی ملتهب پوستی سبب ایجاد خارش پوستی می‌شوند. با خاراندن پوست التهاب پوست نیز بیشتر می‌شود. دوکسپین با مهار اثر هیستامین سبب کاهش خارش پوستی می‌شود.

برای اگزما و خارش اثر مثبت دارد .

قرص دوکسپین 10 (Doxepin 10) برای درمان افسردگی و اختلالات خواب (بی خوابی) مورد استفاده قرار می گیرد و به شما کمک کند که خواب بهتر و بیشتری داشته باشید و تعداد دفعات بیدار شدن در طول شب را کاهش دهید.

تمام داروها در کنار تأثیرات مثبتشان،می‌توانند مسبب عوارض ناخواسته‌ای در بدن باشند. اگرچه این عوارض در همه افراد به وجود نمی‌آید. با گذر زمان بدن خود را با داروی جدید وفق می‌دهد و این علائم نیز برطرف می‌شوند اما اگر علائم زیر ادامه پیدا کرد و یا رنج آور شد با پزشک خود مشورت نمایید.

• خواب آلودگی: در این شرایط از رانندگی کردن و کار با ابزار خودداری نمایید.• سوزش، مورمور شدن پوست: این عارضه سریع بهبود می‌یابد اما می‌توانید تا چند روز کرم کمتری را بر ناحیه ملتهب بمالید.• کهیر: این می‌تواند نشانه واکنش‌های آلرژیک باشد. در صورت مشاهده این عارضه مصرف دارو را متوقف کرده و به پزشک اطلاع دهید.

اگر علائم دیگری در خود مشاهده کردید که فکر می‌کنید به دلیل مصرف دوکسپین می‌باشد به پزشک متخصص و یا رواننپزشک اطلاع دهید.

دوکسپین اعتیاد ندارد .

دوکسپین (به انگلیسی: Doxepin) از ضد افسردگی‌های سه‌حلقه‌ای است که برای درمان اختلال افسردگی عمده،اختلال اضطراب، کهیر و بی‌خوابی به کار می‌رود.

doxepin

آزمون روانشناختی کیفیت خواب

جایگزین برای دوکسپین نداریم. شما به یک پزشک فوق تخصص آلرژی مراجعه کنید

دوز آﻏﺎزﻳﻦ ۲۵ ﻣﻴﻠﻲﮔﺮم درﻫﻨﮕﺎم خواب ﻣﻲﺑﺎﺷﺪ، اﻣﺎ ﺗﺎ ۱۵۰ میلی گرم روزاﻧـﻪ در ﻳـﻚ ﻳـﺎ ﭼﻨﺪ دوز ﻣﻨﻘﺴﻢ ﻧﻴﺰ اﺳﺘﻔﺎده ﻣﻲﺷﻮد.

ﺑﻴﻤﺎران ﺣﺴﺎس ﺑﻪ ﻋﻮارض دارو و اﻓﺮاد ﻣﺴﻦ ﻣـﻲﺗﻮاﻧﻨـﺪ ﺑـﺎ ۱۰ ﻣﻴﻠﻲﮔﺮم در ﻫﻨﮕﺎم ﺧﻮاب درﻣﺎن را ﺷﺮوع ﻛﻨﻨﺪ.

در ﺻﻮرﺗﻲ ﻛﻪ ﺗﺎﺛﻴﺮات ﺟﺎﻧﺒﻲ اﺟﺎزه دﻫﺪ، ﻣﻲﺗﻮان ﻫﺮ ﺳﻪ ﺗﺎ ﭼﻬﺎر روز ۲۵ ﺗﺎ ۵۰ ﻣﻴﻠﻴﮕﺮم دوز را اﻓﺰاﻳﺶ داد ﺗـﺎ ﺑـﻪ دوز ۱۵۰ ﺗـﺎ ۳۰۰ ﻣﻴﻠـﻲﮔـﺮم روزاﻧـﻪ رﺳﻴﺪ.

اﻳﻦ دارو ﺑﺎ ﮔﻴﺮﻧﺪهﻫﺎی ﻫﻴﺴﺘﺎﻣﻴﻨﻲ H1 ﺗﻨﺎﺳﺐ زﻳﺎدی دارد و در ﻧﺘﻴﺠﻪ ﺑﻪ ﺷـﺪت ﺧـﻮاب آور و ﻣﺮﺗﺒﻂ ﺑﺎ اﺿﺎﻓﻪ وزن اﺳﺖ.

فارماکوکینتیک جذب: دارو به سرعت از دستگاه گوارش جذب می‌شود.

پخش: به طور وسیع در تمام بدن از جمله CNS و شیر پخش می‌شود.

۹۰% به پروتئینهای پلاسما متصل شده و بعد از ۷ روز به اثر پایدار خود می‌رسد.

متابولیسم: توسط کبد به متابولیت فعال دزمتیل دوکسپین تبدیل می‌شود.

اثر عبور اول کبدی بالا باعث سطح سرمی متفاوت در افراد مختلف می‌شود.

دفع: عمدتاً از راه ادرار دفع می‌شود.

عوارض جانبی اعصاب مرکزی: آژیتاسیون، آتاکسی، سرگیجه، عوارض خارج هرمی، توهم، سردرد، پارستزی، ضعف، تشنج.

قلبی ـ عروقی: آریتمی، تغییرات الکتروکاردیوگرام، افت فشار خون وضعیتی، تاکیکاردی.

گوش، حلق و بینی و چشم: تاری دید، وزوز گوش.

دستگاه گوارش: بی اشتهایی، یبوست، خشکی دهان، تهوع، استفراغ. هماتولوژیک: سرکوب مغز استخوان، نوتروپنی، ائوزینوفیلی.

پوست: تعریق، حساسیت به نور، بثورات جلدی، کهیر.

سایر عوارض: احتباس ادراری، افزایش یا کاهش قند خون، واکنشهای حساسیتی. مسمومیت و درمان ۱۲ ساعت اول بعد از مصرف مقادیر زیاد دارو فاز تحریکی بوده که با علائم فعالیت آنتی کولینرژیک زیاد (آژیتاسیون، تحریک پذیری، گیجی، توهم، هایپرترمی، علائم شبیه پارکینسون، تشنج، احتباس ادرار، خشکی دهان، میدریاز، یبوست و ایلئوس) مشخص می‌شود.

سپس بیمار وارد فاز دپرسانت شده و علائمی مانند هایپوترمی، کاهش یا عدم وجود رفلکس‌ها، آرامش، افت فشار خون، سیانوز، اختلالات قلبی مانند تاکیکاردی و اختلالات هدایتی و اثرات شبیه کینیدین روی ECG خود را نشان می‌دهد.

شدت سمیت با میزان پهن شدن کمپلکس QRS مشخص می شود.

اسیدوز متابولیک به دنبال افت فشار خون، هایپوونتیلاسیون و تشنج ایجاد می‌شود.

درمان علامتی و حمایتی و شامل حفظ راههای هوایی، فشار خون و تعادل آب و الکترولیت می‌باشد.

ایجاد استفراغ ممنوع است. شستشوی معده و ذغال فعال جلوی جذب بیشتر دارو را می گیرند.

دیالیز اثری ندارد. فیزوستیگمین با احتیاط برای برگشت عوارض مرکزی آنتی کولینرژیک می تواند به کار رود.

تشنج با استفاده از دیازپام یا فنیتوئین تزریقی کنترل شده و برای درمان آریتمی ها از فنیتوئین یا لیدوکائین استفاده شود.

برای درمان اسیدوز از بیکربنات استفاده شود.

از باربیتوراتها به دلایل افزایش اثرات CNS و دپرسیون تنفسی استفاده نشود.

موارد منع مصرف و احتیاط موارد منع مصرف: حساسیت به دارو یا سایر داروهای هم گروه یا دیگر ترکیبات فرمولاسیون.

گلوکوم زاویه باریک، احتباس ادراری، استفاده از مهارکننده های MAO در عرض ۱۴ روز، بیماران در فاز حاد بهبودی از سکته قلبی.

موارد احتیاط: داروهای ضد افسردگی باعث افزایش تمایل به خودکشی در کودکان، نوجوانان و بالغین ۱۸ الی ۲۴ ساله مبتلا به افسردگی ماژور یا سایر اختلالات روانشناختی می‌شوند.

طبق مطالعات ظاهراً در افراد بالای ۲۴ سال این خطر افزایش یافته و بعد از ۶۵ سالگی کاهش می یابد.

به همین جهت در ۲-۱ ماه اول درمان یا بعد از هر تغییر دوز، بیمار از نظر علائم و میل به خودکشی بررسی شود.

دوکسپین برای درمان افسردگی در نوجوانان تأیید شده است.

بهتر است تجویز دارو در مقادیر کم باشد. دارو ممکن است باعث بدتر شدن سایکوز در بعضی بیماران یا شیفت به مانیا یا هیپومانیا شود.

از مونوتراپی در بیماران دوقطبی پرهیز شود.

بیماران با علائم افسردگی باید از نظر اختلالات دوقطبی بررسی شوند.

دوکسپین برای درمان اختلالات دوقطبی مورد تأیید FDA نیست.

این دارو باعث عوارض آنتی کولینرژیک می‌شود.

در بیماران با کاهش حرکات دستگاه گوارش، ایلئوس پارالیتیک، احتباس ادراری، BPH، خشکی دهان و مشکلات بینایی با احتیاط به کار رود.

میزان عوارض آنتی کولینرژیک وابسته به اثرات ضد افسردگی دارو می‌باشد.

دارو می‌تواند باعث افت فشار خون وضعیتی شود، میزان این عارضه نسبت به بقیه داروهای ضد افسردگی متوسط است.

در بیماران با بیماری قلبی-عروقی، عروق مغزی، هیپوولمی، یا مصرف همزمان داروهایی که باعث افت فشار خون یا برادیکاردی می‌شوند با احتیاط استفاده شود.

دارو اثرات سداتیو داشته، لذا هنگام مصرف و انجام کارهایی که نیاز به هوشیاری بالا دارند احتیاط شود.

میزان اثرات سداتیو نیز وابسته به اثر ضد افسردگی دارو می‌باشد.

در بیماران قلبی- عروقی (سابقه سکته قلبی یا مغزی، تاکیکاردی یا اختلالات هدایتی) با احتیاط استفاده شود.

میزان این عوارض نسبت به بقیه ضد افسردگی‌‌ها متوسط است.

در بیماران با سابقه تشنج، ضربه به سر، الکلیسم یا مصرف سایر داروهایی که باعث کاهش آستانه تشنج می‌شوند با احتیاط به کار رود. در موارد نارسایی کبدی، کلیوی، پرکاری تیرویید نیز با احتیاط استفاده شود.

فرآورده موضعی دارو تنها برای استفاده موضعی می‌باشد (به جز چشم، واژن) با پانسمان بسته استفاده نشود.

مصارف بالای ۸ روز ریسک درماتیت تماسی را افزایش می‌دهد.

بدنبال مصرف موضعی جذب بالایی داشته و سطوح پلاسمایی مشابه مصرف خوراکی ایجاد می‌کند.

بیماران نباید بخصوص در مصرف دوزهای بالا برای طولانی مدت مصرف دارو را به طور ناگهانی قطع کنند. قبل از درمان با الکتروشوک (ECT) بهتر است مصرف دارو قطع شود.

تداخل دارویی مصرف همزمان با داروهای ضد آریتمی مانند دیزوپیرامید، پروکائین آمید، کینیدین، پیموزاید و داروهای تیروئیدی احتمال آریتمی های قلبی را افزایش می دهد.

مصرف همزمان با آتروپین و سایر داروهای آنتی کولینرژیک ریسک ایلئوس پارالیتیک، اختلالات بینایی، یبوست شدید و آرام بخشی بیش از حد به همراه دارد.

باربیتوراتها باعث افزایش متابولیسم دارو و کاهش اثربخشی آن می شوند.

بتابلوکرها، سایمتیدین، داروهای هورمونی ضد بارداری، متیل فنیدات، سرترالین باعث مهار متابولیسم دوکسپین و افزایش سطح پلاسمایی و سمیت آن می‌شوند.

باعث کاهش اثر داروهای ضد فشار خون با اثر مرکزی می‌شود.

مصرف همزمان با کلونیدین باعث خنثی شدن اثرات این دارو و افزایش شدید فشار خون می‌شود.

مصرف همزمان با سایر داروهای مهارکننده CNS باعث افزایش اثرات دارو می‌شود.

مصرف همزمان با دی سولفیرام باعث افزایش دلیریوم و تاکیکاردی می شود.

داروهایی که توسط CYP2D6 متابولیزه می‌شوند (سایر ضد افسردگی‌ها، کاربامازپین، فنوتیازینها، ضد آریتمیهای تیپ IC) یا داروهایی که باعث مهار این آنزیم می‌شوند (کینیدین) باعث اثرات دوجانبه روی دوکسپین و بالعکس می‌شوند.

فلوکستین، فلووکسامین، پاروکستین و سرترالین باعث مهار متابولیسم این دارو و افزایش سمیت ناشی از آن می‌شوند.

هالوپریدول و فنوتیازینها نیز با کاهش متابولیسم دارو باعث افزایش سطوح پلاسمایی آن می‎‌شوند.

مصرف همزمان با مهارکننده‌های MAO باعث تحریک پذیری شدید، هایپرپیرکسی و تشنج بخصوص در دوزهای بالا می‌شود.

همزمان با هم استفاده نکنید. مصرف همزمان با کینولونها می‌تواند منجر به آریتمیهای خطرناک شود.

مصرف همزمان با مقلدهای سمپاتیک مانند افدرین، نوراپینفرین و اپینفرین باعث افزایش فشار خون می شود.

مصرف همزمان با وارفارین باعث افزایش PT و INR و ریسک خونریزی می‌‎شود.

در سیگاری‌های قهار نیز متابولیسم این دارو افزایش و اثرات آن کاهش می‌یابد.

نکات قابل توصیه به بیمار:

۱- جهت درمان خشکی دهان استفاده از قطعات یخ، آدامس و شکلاتهای بدون قند میتواند کمک کننده باشد.

۲- از مصرف داروهای بدون نسخه ضمن مصرف دارو پرهیز کنید.

۳- بهتر است دوز دارو موقع خواب استفاده شود.

۴- در عرض چند هفته به اثرات سداتیو این دارو تحمل ایجاد می‌شود.

۵- ضمن مصرف دارو از تماس طولانی مدت با آفتاب اجتناب کنید.

۶- اثرات ضد افسردگی دارو بعد از ۴-۲ هفته شروع می‌شود.

مصرف در سالمندان: عوارض CNS، افت فشار خون وضعیتی، عوارض گوارشی و ادراری در این گروه از بیماران بیشتر رخ می‌دهد.

مصرف در کودکان: دارو بندرت برای درمان اضطراب در کودکان به کار می‌رود.

مصرف در شیردهی: دارو در شیر ترشح می شود. بخصوص در مواردی که بیمار دوزهای بالا استفاده می کند. بهتر است در شیردهی استفاده نشود.

طبقه‌بندی مصرف در بارداری: رده C

۱- با توجه به احتمال افزایش فشار خون ضمن جراحی در بیمارانی که داروی ضد افسردگی مصرف می‌کنند، بهتر است دارو چند روز قبل از جراحی قطع شود.

۲– قطع ناگهانی دارو به دنبال مصارف طولانی مدت باعث تهوع، سردرد و بی حالی می‌شود که بیانگر وابستگی به دارو نمی‌باشد.

۳- در شروع درمان و در فواصل مناسب ECG را مانیتور کنید.

اثر بر آزمایشهای تشخیصی باعث افزایش یا کاهش قند خون شده، میزان آنزیم‌های کبدی و ائوزینوفیل‌ها را افزایش داده و میزان نوتروفیلها را کاهش می‌دهد.

دوکسپین بخوبی از دستگاه گوارش جذب می شود.

حداکثر غلظت پلاسمایی دو ساعت بعد ازمصرف خوراکی دوکسپین بدست می آید.

پیوند پروتئینی دوکسپین بالاست ، دوکسپین و دزمتیل دوکسپین 80% به پروتئین های پلاسما متصل می شوند.

دوکسپین در کبد بطور وسیع متابولیزه می شود و دارای اثر عبور اولیه می باشد.

نیمه عمر دوکسپین 6 تا 24.5 ساعت می باشد.

عوارض دوکسپین ۱۰، طرز مصرف و قطع اصولی و نکات مهم

قرص دوکسپین 10 (Doxepin 10) برای درمان افسردگی و اختلالات خواب (بی خوابی) مورد استفاده قرار می گیرد و به شما کمک کند که خواب بهتر و بیشتری داشته باشید

عوارض دوکسپین ۱۰، طرز مصرف و قطع اصولی و نکات مهم

خانه > قرص، شربت، کپسول > عوارض دوکسپین ۱۰، طرز مصرف و قطع اصولی و نکات مهم

قرص دوکسپین 10 (Doxepin 10) برای درمان افسردگی و اختلالات خواب (بی خوابی) مورد استفاده قرار می گیرد و به شما کمک کند که خواب بهتر و بیشتری داشته باشید و تعداد دفعات بیدار شدن در طول شب را کاهش دهید. در این مطلب با کمک تحقیقات جدید پزشکی، شما را با عوارض، طرز مصرف و قطع اصولی و همه نکات مهم دیگر درباره قرص دوکسپین ۱۰ آشنا میکنیم.

دوکسیپین با توقف سروتونین و نورآدرنالین که از باز جذب در سلول های عصبی مغز آزاد شده اند، کار میکند. این کار به طولانی کردن تاثیرات آنها و به بهتر کردن حالت (خلق و خو) و تسکین افسردگی در طول زمان کمک میکند.

دوکسیپین شخصیت شما را تغییر نخواهد داد یا اینکه باعث شود مدام شاد و آسوده خاطر باشید بلکه در طول زمان، مواد شیمیایی که در مغزتان تغییر میکنند و موجب افسردگیتان میشوند را اصلاح میکند و به شما کمک میکند تا خود قبلیتان باشید.

همچنین بخوانید: اثراتی که استرس بر روی ذهن و بدن تان می گذارد! (تحقیقات جدید)

نباید در دوره مصرف دوکسیپین، نوشیدنی های الکلی بنوشید چرا که باعث بروز احساس خواب الودگی، گیجی یا تاری دید مضاعف خواهد شد. این تاثیر به هنگام شروع درمان یا بعد از افزایش دوز مصرفی، احتمالا با نوشیدن الکل بدتر خواهد شد.

مطلب مشابه: اتفاقی جدید! خودکشی با قرص ضداسترس و تپش قلب پروپرانولول

داروها و سایر عوارض جانبی ممکن میتواند به روشهای مختلفی بر افراد تاثیر بگذارند. موارد زیر برخی از عوارض جانبی هستند که با مصرف دوکسیپین مرتبطند و شایع ترین آنها در صدر لیست قرار دارند.

فقط به این دلیل که عوارض جانبی در اینجا ذکر شده، لزوما به این معنا نیست که تمام افرادی که دوکسیپین مصرف میکنند، حتما دچار یکی از اینها شوند.

اگر اطلاعات بیشتری درباره اثرات جانبی احتمالی دوکسیپین میخواهید، بروشور دارو را با دقت بخوانید و یا با پزشک و داروساز مشورت کنید.

حتماٌ بخوانید: چند نکته کاملا موثر برای توقف کامل نگرانی دائمی (راهنمای خود درمانی)

اگر داروهای دیگری که بدون نسخه یا گیاهی هستند را مصرف میکنید، قبل از شروع درمان آن را با پزشک یا داروساز در میان بگذارید.

شما همیشه باید قبل از مصرف داروهای جدید در کنار دوکسیپین، با داروساز مشورت کنید تا مطمئن شوید که ترکیبات آن برای شما بی خطر هستند. با این حال، نکات اصلی که باید از آنها آگاه باشید، عبارتند از:

شما به خاطر مصرف دوکسیپین، به احتمال قوی احساس خواب آلودگی دارید، پس از داروهای زیر که احساس گیجی و خواب آلودگیتان را تشدید میکنند، بپرهیزید:

اگر درکنار دوکسیپین، از داروهایی که فشار خون را کاهش میدهند از جمله آنهایی که برای درمان فشار خون بالا به کار گرفته میشوند یا آنهایی که عارضه جانبیشان کاهش فشار است استفاده کنید، به احتمال زیاد ممکن است دچار سرگیجه و ضعف شوید. اگر از این داروها در کنار دوکسیپین استفاده میکنید حتما با پزشک خود مشورت نمایید چرا که ممکن است لازم باشد مقدار مصرفی را اصلاح کنید.

اگر در کنار دوکسیپین از داروهایی که اثر آنتی کولینرژیک دارند استفاده میکنید، به احتمال زیاد دچار خشکی دهان، یبوست، سختی در ادرار کردن، تاری دید خواهید بود. این داروها عبارتند از:

اگر در کنار دوکسیپین، از داروهای دیگری که فعالیت سوتونین در مغزتان را افزایش میدهد، استفاده کنید به احتمال زیاد دچار عارضه جانبی به نام سندروم سروتونین خواهید شد که با علائمی مثل اضطراب، رعشه، لرز، افزایش ضربان قلب و اسهال همراه است. سایر داروهایی که فعالیت سروتونین را افزایش میدهند شامل موارد زیر هستند:

دوکسیپین ممکن است اثر ضد لختگی خون کومارین داروهای ضد انعقادی مثل وافارین را تغییر دهد. اگر این دو را با هم مصرف میکنید پزشک شما ممکن است بخواهد چندین بار لختگی خون شما را بررسی کند.

داروهای زیر ممکن است سطح خونی دوکسیپین را افزایش داده و خطر بروز عوارض جانبی را بیفزاید:

اگر با مصرف دوکسیپین دهانتان خشک میشود، به دنبال داروهایی باشید که برای حل این مشکل ساخته شده اند و از طریق زیر زبان جذب میشوند، مثل قرص های گلیسیرین ترین ترات زیر زبانی (GTN) برای گلو درد که اثر جانبی کمتری دارد. به این خاطر که این قرص ها به درستی در دهان خشک حل نمیشوند، قبل از مصرف کمی آب بنوشید تا دهانتان تر شود.

حتما بخوانید: 9 تا از بهترین روشهای گیاهی-طبیعی آرامش اعصاب که از نظر علمی کاملا ثابت شده اند

دوکسیپین نباید با داروی ضد افسردگی دارای آنزیم مهارکننده مونوآمین اکسیداز (MAOI) مثل فنیتیلین، ترانیل سیپرومین، ایزوکاربوکسازید یا موکلوبماید مصرف شود. درمان با دوکسیپین نباید حداقل تا دو هفته بعد از توقف مصرف داروهای MAOI شروع شود و بالعکس.

دوکسپین به شدت باعث خشکی قرنیه میشه. من لیزیک چشم انجام دادم و همین دارو باعث خشکی شدید چشمم شد بطوری که دو هفته بعد از عمل قرنیه م بدلیل خشکی دوباره زخم شد و مجبور به پانسمان مجدد شدم.دوکسپین رو به دستور پزشک مغز و اعصابم فورا قطع کردم. الان بعد از گذشت دو ماه به شدت بیقرارم. مدام بغض دارم و روزی چند ساعت گریه میکنم. اخلاقم وحشتناک شده و هر روز دارم به خودکشی فکر میکنم. بخاطر کرونا پزشکم در دسترس نیست. نمیدونم باید چیکار کنم.کاش راهنماییم کنید

دقت کنید بعضی از مصرف کنندگان دوکسپین مشکلات چشمی بیشتری را تجربه می کنند. اگر گلوکوما دارید نباید این دارو را مصرف کنید و اگر آلرژی به این دارو دارید سریعا باید با پزشک مشورت کنید. اگر قرمزی چشم دارید یا تورم در اطراف چشم حتما باید یک معاینه چشمی توسط پزشک انجام شود. دقت کنید اگر میکاپ می کنید یا الکل مصرف می کنید باید آن را متوقف نمایید. به دلیل حساسیت بالای چشم پیشنهاد می شود معاینه صورت گیرد

سلام من هم یه هفته مصرف کردم اما چون باعث تعریق شدید و سر درد میشد قطعش کردم, بخاطر استرس کرونا این دارو رو با سدالام و اسنترا دکتر برام تجویز کردهچون شدید استرس و اضطراب داشتم و همیشه حالت سرما خوردگی درد قفسه سینه و گلودرد و احساس گرفتگی بینی داشتم ولی الان بازم با مصرف این داروها وضعیتم بدتر شده گلو درد دارم باز و احساس گرفتگی بینی و دهانم خشکه 😞😓

سلام‌تاچه‌مدتی‌باید‌قرص ضدافسردگی‌مصرف کنم‌

بستگی به تشخیص پزشک و خود شما بین 3 تا 36 ماه

سلام.۲۶سالمه.دوساله دوکسپین۱۰ مصرف میکنم.الان دکتر گفتن ک دیگه مصرف نکنم.مشکل اصلی من حالت تهوع.ضعف.بیقراری بوده.الان سه روزه ک قرص رو قطع کردم.دوباره همون حالتو دارم اما ب مقدار کمتر اما شبا وقت خواب حالم بد میشه اصلا نمیتونم خوب بخوابم.ب نظرتون باید چیکار کنم.الان فقط نصف سیتالوپرام ۲۰ میخورم.ممنون میشم جواب بدید

این عوارض ممکنه تا 2 هفته طول بکشن. چون مدت زیادی مصرف کردین ولی فعلا دارو را قطع نکنید

من ۳۱سالمه سه وچهار ماهه که از داکسپین مصرف میکنم ولی بعدش دارو رو قطع کردم تقریبا یه هفته هست که قطع کردم شبا نمیتونم بخوابم با قرص خواب میخوابم میشه راهنمایی کنیین

سلام من یک سال دوکسپین مصرف میکنم به دلیل کهیر .میخواستم ببینم ممکن رنگ ادرار رو عوض کنه و به نارنجی بزنه؟

سلام من به خاطر میگرن دکتر برام دوکسپین ۱۰ شبی ۱ عد تجویز کردن،من بعد از ۱ روز خوردن به شدت خسته و بی حالم،سردرد نداشتم ومجبور به خوردن مسکن نشدم بعد از مدتها ولی خستگیم زیاده که توام انجام کارهای روزانم رو نداشتم امروز،خواستم بدونم قراره این دارو اینطوری باشه؟اچون من سرکار میرم وبا این حال نمیتونم کار کنم

سلام. اگر این مشکل خستگی و سردرد تا یک هفته ادامه داشت باید دارو رو تغییر بدین. ضمنا با پزشک رژیم غذایی یا مکمل ها و داروهایی که دارید رو چک بفرمایید

سلام خسته نباشید من به دلیل یک الرژی دارویی کل بدنم ده ماه پیش دچار کهیر شد‌ ولی کم کم موجب کم شدن دوران قاعدگی و تقریبا قطع ان شده مدام به پزشک میگفتم.چند روز پیش قطعش کردم چون کهیرها بسیار کم شده ولی گاهی یک کم روی دست یا گردنم ظاهر میشه. پزشک معالج گفتند قطع کنی ممکنه کهیرها برگردند. بیشتر استرس گرفتم. از طرفی فقط کف دست و پاهام گر گرفتگی داره ولی بنظرم حالم بهتر هست قبل هست از نظر خارش. لطفا راهنمایی کنید.

سلام. من ۳۴ سالمه.حدود ۵سال دوکسپین ۲۵ مصرف میکنم. عوارضش خیلی روم تاثیر بد گذاشته،(خشکی دهان شدید در شب، عصبانی شدن زیاد، توهم مرگ بعد از هر درد کوچیک، سرگیجه، تاری دید )الان میخوام مصرفشو قطع کنم خواهش میکنم راهنمایی کنین چجوری این کپسول لعنتی رو قطع کنم.خودم چند روز که نمیخورم تنگی نفس،اسهال، حالت تهوع و بی قرار میشم و بی خواب.موندم چیکار کنم قرص مصرف میکنم عوارض داره مصرف نمیکنم حالم بد میشه.

سلام من بخاطر کرونا دکتر واسم داکسپین و کلونازپام و اسنترا تجویز کردهبعد ۱۰ ماه حالا چند روز پیش داکسپین رو قطع کردحالا استرس اضطراب دارم دوبارهحالت بی حالی و گیجی و این چیزا مخصوصا صبح ها موقع بیدار شدن۵ روزه قطع کردهتا کی این حالات رو دارم ممنون

سلام. خسته نباشید. من 34 سالمه به خاطر یک سری مشکلات خانوادگی دو ماهه دوکسپین 10 و اس سیتالوپرام 10 مصرف میکنم. الان مشکل خانواگیم حل شده دیگه نمیخوام قرص مصرف کنم. در ضمن عوارض هم داشته مثل خشکی دهان ،یبوست،پریود طولانی و نامنظم ،…میشه بگید چطوری دارو رو قطع کنم که عوارض نداشته باشه. خیلی ممنون میشم.

سلام من خانمی ۴۵ ساله هستم که به خاطر رفلکس معده حدود۱۲ سال قرص نوروتریپتیلین ۱۰ مصرف می کردم اما به خاطر ریزش مو دکتر دوکسیپین را جایگزین کرد اما چون رفلاکس معدم بدتر شد الان می خوام دوباره نوروترپتیلین را جایگزین دوکسیپین کنم چطور این کار را انجام بدم که مشکلی برام پیش نیاد لطفا مرا راهنمایی کنید

سلام خسته نباشید ببخشید من 4 ماه از قرص داکسپین مصرف میکنم الان چند روزه قط کردم و خیلی بی خوابی بی قراری میکنم و کابوس میبینم میشه کمکم کنید چیکار کنم ممنون میشم…….

خدایا هیچ کسی ب بیماری بی خوابی مبتلا نشه داره دیوونه ام میکنه

سلام و عرض ادبمادرم نزدیک به ۱۰ ساله دوکسیپین میخوره😭من براش خیلی ناراحتم ، اصلا نمیتونه قطع کنه ، اینکه میگن اگه دارو رو قطع کنی اصلا خوب نیست ، آیا درسته ؟ لطفاً راهنمایی کنید .البته من بهش اصرار میکنم که دارو رو قطع کنه

البته الان پرسیدم ، مادرم میگه ۱۵ ساله این قرص رو میخورم ، حالا به نظر شما قطع یکدفعه دارو ؟؟؟؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرستادن دیدگاه

متخصص تغذیه و رژیم غذایی

بهترین متخصص تغذیه بهترین روانپزشک بهترین مرکز کاشت بهترین چشم پزشک بهترین دندانپزشک بهترین جراح پلاستیک

دوکسپین 10 برای چیه

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا