مجله

بزرگترین فرودگاه جهان

بزرگترین و شلوغ ترین فرودگاه های جهان در سال 2022

بزرگترین و شلوغ ترین فرودگاه های جهان در سال 2022 را می شناسید؟ تا به حال تجربه سفر در کدامیک از این فرودگاه ها را داشته اید؟ با ما همراه باشین…

بزرگترین و شلوغ ترین فرودگاه های جهان در سال 2022

فهرست مطالب

چه به تعطیلات بروید یا یک سفر کاری، همه چیز از یک مکان شروع می شود: فرودگاه. تقاضای روزافزون برای پروازها منجر به ایجاد فرودگاه های فوق العاده در شهرها شده است که در واقع مانند خود شهرها هستند. سالانه بیش از 4 میلیارد نفر با هواپیما سفر می کنند و با اعدادی مانند این، فرودگاه ها به یکی از شلوغ ترین مکان های روی زمین تبدیل شده اند. همانطور که فرودگاه ها به گسترش و توسعه ادامه می دهند، ویژگی ها و امکانات طراحی آنها نیز افزایش می یابد. امروزه نه تنها می‌توانید پرواز کنید، بلکه می‌توانید از برندهای روز دنیا خرید کنید، در رستوران‌های دیدنی غذا بخورید، از اسپا و غیره دیدن کنید. برخی از فرودگاه ها حتی تا آنجا پیش رفته اند که پیست یخ، استخر و آکواریوم داشته باشند! با ما همراه باشید تا با بزرگترین و شلوغ ترین فرودگاه های جهان در سال 2022 آشنا شوید!

از نوامبر 1999، فرودگاه ملک فهد در عربستان سعودی، رتبه اول را برای بزرگترین فرودگاه جهان به خود اختصاص داده است.

این فرودگاه به نام پادشاه سابق عربستان سعودی، فهد بن عبدالعزیز، نامگذاری شده است و مساحت آن 299.6 مایل مربع است!

فرودگاه بین المللی ملک فهد هر ساله شاهد ورود و خروج بیش از 10 میلیون مسافر از ترمینال های خود است و 37 شرکت هواپیمایی به 43 مقصد، پروازهای ورودی و خروجی انجام می دهند.

این فرودگاه از 3 ساختمان ترمینال تشکیل شده است:

یک ترمینال شش طبقه برای مسافران؛دیگری برای خطوط هوایی خصوصی؛ وسومین و آخرین ترمینال خاندان سلطنتی عربستان سعودی.

فرودگاه بین المللی دنور در کلرادو، در حدود 52.4 مایل مربع مساحت دارد.

اگرچه فرودگاه بین المللی دنور به طور قابل توجهی کوچکتر از فرودگاه ملک فهد است (حدود 5.5 برابر کوچکتر)، اما فرودگاه بین المللی دنور هنوز 1.5 برابر جزیره منهتن است! همچنین دارای طولانی ترین باند کاربری عمومی در آمریکای شمالی است که بیش از 3 مایل طول دارد.

در حال حاضر، شما می توانید از فرودگاه بین المللی دنور به 215 مقصد در سراسر جهان سفر کنید و سفر بین 3 ترمینال فرودگاه نیاز به استفاده از سیستم قطار خودکار فرودگاه دارد.

یکی دیگر از فرودگاه های آمریکا که بزرگتر از جزیره منهتن است، فرودگاه بین المللی دالاس/فورث است. این فرودگاه حتی کد پستی و خدمات اضطراری خود را دارد، بنابراین اساساً یک شهر در نظر گرفته می شود. درست است؟

فرودگاه بین‌المللی دالاس/فورث ورث در سال 1973 افتتاح شد و از آن زمان به چهارمین فرودگاه شلوغ در سراسر جهان تبدیل شده است و در سال 2019 پذیرای بیش از 75 میلیون مسافر است.

پرواز از این فرودگاه به خودی خود یک تعطیلات کوچک است. می‌توانید از اسپا دیدن کنید، یوگا را در منطقه اختصاصی یوگا تمرین کنید، و حتی در غلاف‌های خوابی که به تازگی معرفی شده‌اند، چرت بزنید.

چهارمین فرودگاه بزرگ جهان از نظر اندازه، فرودگاه بین المللی واشنگتن دالس است. این فرودگاه در سال 1962 افتتاح شد و به نام جان فاستر دالس، پنجاه و دومین وزیر امور خارجه ایالات متحده نامگذاری شد. 139 دروازه ترمینال روزانه 60000 مسافر را به بیش از 125 مقصد در سراسر جهان پرواز می کنند.

فرودگاه بین‌المللی اورلاندو در ۶ مایلی مرکز شهر اورلاندو، فلوریدا واقع شده است که هر ساله بیش از ۵۰ میلیون مسافر دارد که احتمالاً بیشتر آنها به سمت دنیای دیزنی می‌روند!

در 60 فروشگاه این فرودگاه، می‌توانید سوغاتی‌های لحظه آخری را بخرید و قبل از حرکت پروازتان یک غذای سریع بخورید.

فرودگاه بین المللی هارتسفیلد-جکسون آتلانتا در جورجیا، رتبه اول را در میان بزرگترین و شلوغ ترین فرودگاه های جهان داراست. فرودگاه بین المللی هارتسفیلد-جکسون، تنها فرودگاهی است که سالانه به بیش از 100 میلیون مسافر خدمات رسانی می کند و این کار را برای سه سال متوالی انجام داده است!

این فرودگاه در کلاس جهانی دو دهه است که رتبه اول را به خود اختصاص داده است. مردم آتلانتا باید به فرودگاه خود بسیار افتخار کنند، زیرا این فرودگاه الگویی برای سایرین در سراسر جهان از جمله فرودگاه بین المللی پایتخت پکن است که در لیست ما قرار دارد.

آیا میدانستید؟

فرودگاه بین‌المللی هارتسفیلد-جکسون آتلانتا با میانگین ۲۷۵۰۰۰ مسافر روزانه، شلوغ‌ترین فرودگاه جهان از سال ۱۹۹۸ بوده است!

فرودگاه بین‌المللی پکن با 95786296 مسافر در سال 2017 بزرگترین و شلوغ‌ترین فرودگاه آسیا و دومین فرودگاه بزرگ جهان است.

این جا مرکزی برای چندین شرکت هواپیمایی بزرگ از جمله Air China، China Southern Airlines و Hainan Airlines است. همچنین جالب است بدانید که فرودگاه بین المللی پکن گسترش یافته و در سال گذشته 1.5 درصد ظرفیت مسافری خود را افزایش داده است.

با رونق اقتصاد چین و تبدیل شدن پکن به یکی از مراکز تجاری برتر جهان، فرودگاه بین المللی پایتخت پکن به رشد خود ادامه خواهد داد و تقاضا برای خدمات فرودگاهی برجسته در کلاس جهانی را برآورده می کند.

فرودگاه بین‌المللی دبی طی چند سال گذشته شاهد رشد عظیمی بوده است و تنها در سال گذشته ترافیک مسافری را 5.5 درصد افزایش داده است. این فرودگاه ازفرودگاه بین‌المللی توکیو که قبلاً سومین فرودگاه بزرگ جهان بود، پیشی گرفته است.

جای تعجب نیست اگر بدانید که فرودگاه بین المللی دبی که جزو بزرگترین و شلوغ ترین فرودگاه های جهان است؛ همچنین عنوان سریعترین فرودگاه جهان را به نام خودش زده و در حال حاضر تعداد مسافران را هر چهار سال دو برابر می کند!

آیا میدانستید؟

ترمینال 3 این فرودگاه، دومین ساختمان بزرگ روی زمین است!؟

همچنین برخلاف تصور عمومی، گردشگری منبع اصلی درآمد دبی است نه نفت!

دوست دارید بلیط هواپیما دبی را رزرو کنید؟

فرودگاه بین المللی توکیو (همچنین به عنوان فرودگاه Haneda شناخته می شود) عنوان چهارم را در میان بزرگترین و شلوغ ترین فرودگاه های جهان را دارد! در سال 2017، 84,956,964 نفر از فرودگاه Haneda عبور کردند.

فرودگاه بین المللی توکیو درجه یک است و به طور گسترده به عنوان یکی از وقت شناس ترین فرودگاه های جهان شناخته می شود.

فرودگاه بین المللی لس آنجلس در رتبه پنجم قرار دارد، هرچند به سختی. این جا دومین فرودگاه بزرگ ایالات متحده و تنها فرودگاه در جهان است که هر سه شرکت هواپیمایی قدیمی ایالات متحده (آمریکا، دلتا و یونایتد) آن را به عنوان قطب اصلی انتخاب کرده اند. همچنین مرکز خطوط هوایی آلاسکا، ویرجین آمریکا و اطلس ایر ( شرکت های هواپیمایی باری) است.

از ماه خرداد سال 2017، اولین ترمینال خصوصی ایالات متحده نیز به این مکان اضافه شد که در جایی به دور از مردم و پاپاراتزی ها قرار دارد؛ در واقع اینگونه افراد مشهور سفر می کنند!

آیا می دانستید؟

فرودگاه بین المللی لس آنجلس آهنگ خاص خود را دارد که در اصل توسط Leann Scott نوشته شده و اولین بار توسط David Frizzel ضبط شده است.

اوهار همیشه به عنوان یکی از بهترین فرودگاه های ایالات متحده در نظر گرفته شده است و جوایز متعددی را دریافت کرده است. این فرودگاه با شهرت عالی و خدمات بی عیب و نقص خود، یکی از شناخته شده ترین نام ها در تجارت خطوط هوایی است و همچنان به رشد خود ادامه می دهد و بر شهرت مثبت خود می افزاید.

آیا می دانستید؟

این هواپیما به افتخار فرمانده نیروی دریایی معروف آمریکایی ادوارد هنری «بوچ» اوهار نامگذاری شد.

فرودگاه هیترو لندن شلوغ ترین فرودگاه اروپا با 78,012,825 مسافر در سال است. هیترو دارای 81 خط هوایی است و به 204 مقصد در 85 کشور جهان خدمات می دهد. فرودگاه هیترو همچنین مرکز یکی از بزرگترین و تأثیرگذارترین خطوط هوایی جهان – بریتیش ایرویز است.

آیا میدانستید؟

صبحانه محبوب ترین وعده غذایی در روز در هیترو است. هر سال، این فرودگاه که جزو بزرگترین و شلوغ ترین فرودگاه های جهان است؛ تقریباً پنج میلیون تخم‌مرغ، 6.4 میلیون کروسان و 4.5 میلیون تکه بیکن ارائه می‌کند.

همچنین این فرودگاه دارای ترمینال معروف به سوئیت سلطنتی است که برای خانواده های سلطنتی، بازدید از سران کشورها و افراد مشهور و خاص استفاده می شود.

فرودگاه بین‌المللی هنگ کنگ که به فرودگاه چک لاپ کوک نیز معروف است، برای جایگزینی فرودگاه کای تاک (فرودگاه بین‌المللی اصلی هنگ کنگ) ساخته شد و در جولای 1998 افتتاح شد.

فرودگاه بین المللی جدید هنگ کنگ اکنون روزانه بیش از 1100 پرواز را انجام می دهد، بیش از 73000 کارمند دارد و بیش از 320 فروشگاه و 100 رستوران دارد. همچنین جوایز قابل توجهی از جمله “بهترین فرودگاه جهان برای صرف غذا” از Skytrax، “جایزه برتری کارایی فرودگاه های آسیایی برتر” و پنج جایزه معتبر دیگر را تنها در سال 2017 به دست آورده است. در حالی که فرودگاه بین المللی هنگ کنگ بزرگترین نیست، اما میتواند بهترین باشد.

فرودگاه‌ها مکان‌های شلوغ و هیجان‌انگیزی هستند که میلیون‌ها نفر از آن‌ها برای پرواز به مقاصد در سراسر جهان استفاده می‌کنند. چه برای کسب و کار باشد و چه برای تفریح، فرودگاه ها همیشه جزو جاهایی هستند که دوست داریم به آنجا برویم!! در این مقاله سعی کردیم تا شما را با بزرگترین و شلوغ ترین فرودگاه های جهان در سال 2022 آشنا سازیم!

اگر دلتان میخواهد با خطرناک ترین فرودگاه های جهان آشنا شوید؛ این مقاله را بخوانید!

فرودگاه جدید استانبول؛ بزرگترین فرودگاه جهان

فرودگاه جدید استانبول در ترکیه، فرودگاهی عظیم و مجهز که قرار است تا سال 2028 به بزرگترین فرودگاه جهان تبدیل شود.

فرودگاه جدید استانبول؛ بزرگترین فرودگاه جهان

فرودگاه جدید استانبول در ترکیه، فرودگاهی عظیم و مجهز است که با تکمیل بخش های مختلف آن به مرور، قرار است تا سال 2028 تبدیل به بزرگترین فرودگاه جهان شود! فرودگاه جدید استانبول تا مرکز شهر فاصله ای 24 کیلومتری دارد. این فرودگاه در حال حاضر ظرفیت جابجایی 90 میلیون مسافر را در سال دارد، ظرفیتی که قرار است تا 10 سال آینده و تا سال 2028 به 200 میلیون نفر برسد! فرودگاه جدید استانبول با استاندارهای بین المللی دنیا در تاریخ 29 اکتبر 2018 مصادف با نود و پنجمین سالگرد جمهوری ترکیه افتتاح شد.

فرودگاه جدید استانبول

فرودگاه جدید استانبول

شرکت آی جی ای (IGA) با سابقه ای طولانی و شگرف در حال ساخت این پروژه ی عظیم می باشد. فرودگاه جدید استانبول در حال حاضر دارای 3 باند فرودگاهی می باشد اما پیش بینی شده است با گذشت زمان تعداد باندهای فرودگاه استانبول به 6 باند برای پروازهای داخلی و خارجی برسد. این فرودگاه بزرگ دارای مساحت 76.5 میلیون مترمربع بوده که در فاصله 34.5 کیلومتری از قلب استانبول واقع شده است.

شاید جالب باشد بدانید که فرودگاه جدید قادر خواهد بود 350 مقصد پروازی را پوشش دهد! این تعداد بسیار چشمگیر، قرار است توسط 100 شرکت هواپیمایی داخلی و خارجی صورت پذیرد. بزرگترین فرودگاه دنیا قرار است قاره های مختلف را بهم وصل نموده و فاصله ها را کم کند. تا بحال این فرودگاه عظیم مبلغ سنگینی حدود 12 میلیارد دلار هزینه داشته که نشان دهنده میزان اهمیت و سرمایه گذاری بر روی آن می باشد تا تبدیل به بزرگترین فرودگاه جهان شود.

فرودگاه جدید استانبول

تا پیش از این تمامی پروازها در ترکیه از فرودگاه آتاترک و فرودگاه صبیحه گوکچن انجام می شد. اما طبق سخنرانی رئیس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان، زمانی که فرودگاه جدید شروع به کار کرد، تمام پروازها به این فرودگاه منتقل می شود. فرودگاه آتاتورک با تغییر کاربری به پارکی به نام باغ مردم تبدیل خواهد شد. در حال حاضر قرار است تا دو ماه اول کار فرودگاه، تعداد کمی پرواز بین ترکیه، آذربایجان و قبرس به این فرودگاه منتقل شود. از زمان افتتاح این فرودگاه بلیط هواپیما تمام مسافران خارجی این کشورها به مقصد این فرودگاه صادر می شود.

فرودگاه جدید استانبول

شرکت سازنده ی فرودگاه جدید استانبول در طول 4 سال توانست فاز اول معماری این فرودگاه را تکمیل نماید. البته مابقی نماهای فرودگاه جدید قرار است در فازهای بعدی و به مرور تکمیل شود. نمای داخلی و خارجی فرودگاه تلفیقی از معماری سنتی و مدرن بوده و با زیبایی تمام نگاه ها را به سمت خود خیره می کند. سقف بزرگ و مرتفع ترمینال نیز از بدو ورود بیانگر ابهت و عظمت این فرودگاه می باشد. در طراحی سقف فرودگاه از سبک معمار سنان در دوره عثمانی الگو برداری شده است.

فرودگاه جدید استانبول

جالب است بدانید که فرودگاه جدید در استانبول با طراحی برج کنترل ترافیک برگرفته از طرح و نقش های ترک و اسلامی، برنده جایزه معماری بین المللی در سال 2016 شده است. ساختمان ترمینال، سیستم ارتباطی و آب و هوایی و ساختمان های تاسیسات دارای معماری منحصر به فرد و نشان دهنده ی سبک مساجد و حمام های استانبول می باشند. در تمامی فرودگاه به طور ماهرانه ای از نماد های سنتی و قدیمی استانبول و ترکیه استفاده شده است.

فرودگاه جدید استانبول

در سفر تور استانبول شاید متوجه حسگرها و امنیت فوق العاده بالای فرودگاه نشوید. وجود بیش از 9 هزار دوربین امنیتی و حسگر در فرودگاه نشان دهنده ی میزان اهمیت این فرودگاه می باشد. از دیگر امکانات پیشرفته ی فرودگاه جدید می توان به زیرساخت های مربوط به تشخیص پلاک خودرو و تشخیص چهره دانست که در فرودگاه های کمی این امکانات وجود دارند!

هتلی مجلل و بزرگ با 451 اتاق نیز در این فرودگاه قرار گرفته که با اتاق هایی مدرن و زیبا میزبان میهمانان می باشد تا اقامتی بی نظیر را تجربه نمایند.

فرودگاه جدید استانبول

چگونه از فرودگاه جدید استانبول به مرکز شهر برویم؟

با افتتاح فرودگاه جدید استانبول، تمامی هواپیماهای به مقصد استانبول در این فرودگاه به زمین می نشینند. پس دور از ذهن نیست که بسیاری از مسافران پس از پیاده شدن از هواپیما، اطلاعی از راه های دسترسی به مرکز شهر نداشته باشند و سرگردان شوند. آشنایی با راه های دسترسی به مرکز شهر از فرودگاه جدید برای مسافران بسیار الزامی است. فرودگاه جدید استانبول در نزدیکی بخش اروپایی شهر واقع شده و فاصله ی کمی از دریای سیاه دارد. فرودگاه جدید حدود 40 کیلومتر تا میدان تقسیم و 45 کیلومتر تا سلطان احمد فاصله دارد. نکته ی حائز اهمیت در حمل و نقل استانبول، تهیه ارز می باشد! تقریبا هیچ کدام از وسیله های حمل و نقل از فرودگاه، ارز خارجی قبول نمی کنند و تنها لیره را پول مورد قبول می دانند! پس بهتر است مقداری از پول خود را پیش از سفر به استانبول به لیره تبدیل نمایید.

چگونه از فرودگاه جدید استانبول به مرکز شهر برویم؟

دسترسی به مرکز شهر از فرودگاه جدید استانبول

تاکسی

تاکسی شاید آسوده ترین وسیله ی حمل و نقل باشد که شما را بی هیچ دغدغه ای به مرکز شهر و هتل می رساند. اما لازم است بدانید که با توجه به مسافت طولانی فرودگاه جدید استانبول تا مرکز شهر و میدان تقسیم، هزینه ی گزافی باید برای تاکسی پرداخت نمایید. به طور معمول و میانگین برای مسیر فرودگاه جدید تا میدان تقسیم می بایست بین 100 تا 110 لیره پرداخت کنید. اگر هم مقصد شما از فرودگاه، سلطان احمد باشد، هزینه ی پرداختی به 130 لیره خواهد رسید.

دسترسی به مرکز شهر از فرودگاه جدید استانبول با تاکسی

شاتل فرودگاهی بهترین انتخاب

شاتل فرودگاهی با هزینه ای مقرون به صرفه، مناسب ترین انتخاب برای رسیدن به مرکز شهر می باشد! شاتل فرودگاهی دارای پنج خط اتوبوس است که روزانه از فرودگاه جدید استانبول تا 5 نقطه ی مهم شهر در رفت و آمد می باشد. در صورتی که بخواهید از فرودگاه جدید به مرکز شهر و میدان تقسیم بروید می توانید از خطی با عنوان “آی اس تی 19: فرودگاه جدید استانبول-بشیکتاش-تقسیم” استفاده کنید. هزینه ی این خط 18 لیره به ازای هر فرد بزرگسال می باشد و شما را در مقابل پوینت هتل نزدیک به میدان تقسیم نگه می دارد. برای رسیدن به سلطان احمد نیز خط “آی ای تی1: فرودگاه جدید استانبول-ینی کاپی” پیش روی شماست که به طور کلی حدود 100 دقیقه طول خواهد کشید! تمامی اتوبوس های شاتل فرودگاهی از امکانات مناسبی همچون تلویزیون، وای فای و ورودی های شارژ یو.اس.بی برخوردار می باشند.

شاتل فرودگاهی بهترین انتخاب

 شاتل اختصاصی

شاتل اختصاصی راه دیگری است که می توانید به سادگی از فرودگاه جدید استانبول خود را به هتل موردنظر برسانید. شاتل اختصاصی تعرفه و قیمت ثابتی دارد و برخلاف شاتل فرودگاهی شما را دقیقا تا هتل می رساند. آژانس های بسیاری در زمینه شاتل اختصاصی استانبول فعالیت میکنند که دارای خودروهای میکرو متناسب با 3 نفر و مینی بوس برای 19 نفر می باشند.

شاتل اختصاصی

سرویس حمل و نقل عمومی

تنها خط اتوبوس و سرویس حمل و نقل عمومی موجود در فرودگاه جدید، خط  H2است که از فرودگاه جدید استانبول به مسیدیکوی روزانه حرکت می کند. پس از رسیدن به این ایستگاه می بایست دوباره سوار تاکسی و یا مترو شده تا بتوانید خود را به هتل یا میدان تقسیم استانبول برسانید. این سرویس حمل و نقل عمومی روزانه از ساعت 6 صبح تا نیمه شب فعال می باشد.

راه های رسیدن به مرکز شهر از فرودگاه جدید استانبول

مترو

در فرودگاه جدید استانبول تا به امروز خطوط مترو افتتاح نشده است. اما وجود مترو برای تسهیل نمودن حمل و نقل بین فرودگاه تا مرکز شهر امری ضروری است که در آینده ای نزدیک به وقوع می پیوندد.

[kkstarratings]

بزرگترین فرودگاه جهان

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا