مجله

فواید بازی با عروسک پولیشی برای کودکان چیست؟

.

فایده بازی با عروسک چیست؟ تمرین مهارت‌های زندگی با عروسک

عروسک بازی خاطره مشترک کودکی تمام ماست. تقویت خلاقیت، حس همدلی و مسئولیت پذیری، تقویت مهارت های زبانی و… | فایده بازی با عروسک را در جاپاتوی بخوانید…

فایده بازی با عروسک چیست؟ تمرین مهارت‌های زندگی با عروسک

عروسک خاطره مشترک کودکی ماست و قدمت بازی با آن به‌اندازه تاریخ بشر است. حتی اگر به عکس‌های قدیمی هم نگاه کنید، عروسک‌های رنگ‌ورورفته و ساده‌ای را می‌بینید که در دست کودکان است و این نشان می‌دهد شاید عروسک‌ها قدیمی‌ترین اسباب‌بازی و تنها سرگرمی کودکان در طول تاریخ بودند.حالا اما همه چیز تغییر کرده و کودکان با انواع عروسک ها در فرم، اندازه، رنگ و شکل مختلف بازی می‌کنند و روان‌شناسان حوزۀ کودک بازی با عروسک را مهم و تأثیرگذار می‌دانند. به همین خاطر تصمیم گرفتیم که امروز درباره فایده بازی با عروسک صحبت کنیم و ببینیم کودکان ما از این بازی چه چیزهایی یاد خواهند گرفت، پس با ما همراه باشید.

از گذشته‌های دور زنان به‌عنوان کسانی که کودک را به دنیا آورده و مراقبش بودند، تلاش می‌کردند تا وسیله‌ای برای سرگرمی او تهیه کنند و از این طریق بتوانند مشغول کارهایشان شوند. قدیمی‌ترین عروسک‌ها شکل و شمایلی ساده داشتند، بدون صورت بودند، با پارچه‌های اضافی لباس‌ها تهیه می‌شدند و هیچ شخصیتی نداشتند. حالا این شرایط تغییر کرده و با یک چرخ در بازار می‌توان زیباترین عروسک‌ها را خرید.

اولین فایده بازی با عروسک یادگیری مهارت‌های ابتدایی است. احتمالاً شما هم می‌دانید که کودک تمام رفتار والدین، معلم و اصولاً بزرگ‌ترهایش را صفر تا صد تقلید می‌کند. به همین خاطر هر چیزی را از شما ببیند، مانند یک پدر، مادر یا بزرگ‌تر با عروسکش انجام می‌دهد. به همین خاطر یادگیری مهارت‌های اولیه زندگی را از فواید عروسک بازی معرفی می‌کنند.مهارت‌هایی مانند مراقبت از دیگران و حمایت‌کردن، آموزش‌دادن، غذا دادن، رسیدگی کردن و این دست مهارت‌های حمایتی را کودک از والدینش آموخته و نسبت به عروسکش انجام می‌دهد. در نتیجه کودک نسبت به عروسک احساس حمایت و مراقبت دارد. همین ویژگی احساس مسئولیت‌پذیری و مراقبت از دیگران را نیز در کودک تقویت می‌کند.

تمرین حرف‌زدن هم از فواید عروسک بازی است. همان‌طوری که شما با کودکتان صحبت می‌کنید یا از او می‌خواهید که چیزهایی را تکرار کند، کودک نیز همان رفتار را از شما تقلید کرده و با عروسکش صحبت می‌کند، او را نصیحت می‌کند یا مثلاً به او غذا می‌دهد. در نتیجه مهارت صحبت‌کردن حتی بدون حضور شما و به‌تنهایی هم در او تقویت می‌شود.

پرورش قدرت خلاقیت هم دیگر فایده عروسک بازی است. در واقع زمانی که کودک مشغول بازی است، برای خودش قصه تعریف می‌کند، نسبت مشخصی با عروسک دارد مثلاً پدر یا مادرش است، از او مراقبت می‌کند، در حال رویاپردازی است. همین مسیر قوه تخیل او را پرورش می‌دهد و باعث می‌شود که او موقعیتی را تصور کرده و نسبت به آن واکنش نشان دهد. به همین خاطر، معمولاً کودکانی که شیفتۀ عروسک‌بازی هستند، از قدرت تخیل و تصویرسازی بهتری نسبت به همسالانشان برخوردار هستند و رویاپردازی بیشتری دارند.

همدلی از مهم‌ترین فواید عروسک بازی است. زمانی که کودک در حال بازی با عروسک است، خودش را در موقعیت مشخصی قرار داده و با تصورش داستانی را بازی می‌کند. معمولاً اگر این بازی با عروسک و داستان‌سرایی همراه با همسالان باشد، کودک احساس همدلی و درک‌کردن را بهتر یادگرفته و سعی می‌کند احساساتش را بروز دهد.اگر تقویت احساس همدلی و درک‌کردن برایتان مهم است، حتماً از کودک بخواهید که داستانش با عروسک‌ها را برایتان تعریف کند. عروسک موردعلاقه‌اش را به شما نشان داده و از او برایتان تعریف کند. این تعریف‌کردن علاوه بر تقویت مهارت زبان و صحبت‌کردن، احساس همدلی را نیز در کودک بیدار می‌کند.

معمولاً کودکان در سنین پایین عروسک مخصوصی دارند که با او همیشه مشغول بازی هستند و لحظه‌ای از خودشان جدا نمی‌کنند. برخلاف تصورتان که فکر می‌کنید این رفتار مناسب این دوره و زمانه نیست، باید بگویم که دقیقاً برخلاف نظر شما این وابستگی به عروسک نوعی پیوند عاطفی کودک است و احساس تعلق را در او بیدار می‌کند. مثلاً زمانی که حرفی برای گفتن دارد به عروسکش پناه می‌برد، خواسته و آرزوهایش را از این طریق بیان می‌کند و در نهایت او را نزدیک‌ترین فرد به خودش حس می‌کند. در نتیجه در حال تمرین بیان احساسات و عواطف و درک احساس تعلق است. همین احساس تعلق برای کودک حس آرامش خوشایندی هم دارد.

در عروسک بازی معمولاً کودکان را می‌بینید که گوشه‌ای جمع شدند و در حال بازی و دیالوگ کردن به‌جای عروسکشان هستند. در همین شرایط اگر اختلاف نظری بینشان ایجاد شود، ممکن است باعث عصبانیت، بروز خشم و رفتارهای ناهنجار شود که با نظارت والدین بلافاصله قابل‌کنترل است.پس حتماً زمانی که کودک و دوستانش مشغول بازی هستند، تذکر لازم را به آن‌ها بدهید و بگویید که در حال تماشایشان هستید. همین تذکر ساده باعث می‌شود کودکان هم به‌راحتی مشغول بازی شوند و هم اگر دعوایشان شد، چون می‌دانند کسی حواسش به آن‌هاست، رفتارشان را کنترل کنند. حتی با اشاره به نکاتی کوچکی مانند محروم شدن از بازی با عروسک و … مفهوم ساده تنبیه و ضرورت کنترل دعوا و خشم را به آن‌ها آموختید. بعد از دعوا هم بهتر است که آن‌ها را باهم آشتی دهید تا حل مشکل، تصمیم‌گرفتن و احساس مسئولیت را به‌مرور بیاموزند.

سایت جاپاتوی به‌عنوان فروشگاه آنلاین اسباب‌بازی انواع مختلفی از عروسک را در قسمت مامان‌بازی‌های کودکی برایتان آماده کرده تا بعد از مقایسه بتوانید محصول موردعلاقه را سفارش داده و درب منزل دریافت کنید. فقط به‌عنوان آخرین نکته فایده بازی با عروسک این را فراموش نکنید که حتماً عروسکی را بخرید که کودک آن را دوست داشته و از بازی با آن لذت می‌برد. عروسک از آن دسته وسایلی است که با ظاهر جذابش توجه کودک را جلب کرده و اگر باب میل نباشد، کودک کمتر سراغ بازی با آن می‌رود.

منابع: تانی لند | تیله ها

لیست خرید و قیمت عروسک 🧸

عروسک­ ها از مهم ترین ابزارهای یادگیری کودکان هستند، انواع عروسک های پولیشی و سیلیکونی با بهترین کیفیت در چیچیلاس✔️پرداخت در محل✔️فروش حضوری و آنلاین

لیست خرید و قیمت عروسک 🧸

.

عروسک ها ما رو به دنیای ناشناخته‌ای می‌برند که در آن همه چیز زیباتر است…

ویدیو زیر راجع به تاثیر عروسک ها بر کودکان است که توسط تیم روانشناسی چیچیلاس بر اساس منابع معتبر و به روز تهیه شده است.

بازی کردن با عروسک، مزایای زیادی برای بچه­ ها داره و هر چه که کودکتون بزرگ­تر میشه، اون مزایا هم تغییر می­کنن، ولی یه چیزی ثابت می­مونه: بازی کردن با عروسک به نفع کودکه؛ نه تنها به نفع دخترا بلکه به نفع همه­ ی بچه­ ها است، یعنی به نفع پسرا هم هست.

☑️ مزایای بازی پسران با عروسک در مجله چیچیلاس (کلیک کنید)

✔️یک عروسک سبک و نرم به بچه ها احساس راحتی میده و توانایی های حرکتی و اجتماعی بچه ها رو تقویت می کنه.

✔️به شما کمک می­کنه که بهتر بتونین به کودکتون یاد بدین که چه طوری از دستاش استفاده کنه.

✔️ انجام دادن بازی‌هایی که بچه‌ها در اون نقش بازی می­کنن و وانمود می­کنن شخص دیگه ­ای هستن و تو شرایط متفاوتی نسبت به شرایط واقعیشون هستن، باعث میشه کودک خلاق تری داشته باشید.

✔️بیشتر یاد می­گیرن که چه طوری از عروسکاشون مواظبت کنن و این، دلسوزی و فداکاری رو بهشون یاد میده.

✔️لباس پوشوندن، این طرف و اون طرف بردن و سایر فعالیت­ ها توانایی حرکتی کودک رو به شکل چشمگیری بهبود می­بخشه.

✔️همون طور که بچه ­ها با عروسکشون حرف می­زنن، حرف زدنشون هم بهتر میشه. این مثل یک تمرین حرف زدن و توانایی ارتباط برقرار کردنه.

✔️عروسک ها به بچه­ ها یاد میدن که چگونه از لحاظ اجتماعی، با بقیه تعامل داشته باشن.

✔️بازی کردن با عروسک برای بچه ­های پیش ­دبستانی، به بهبود توانایی­ های اجتماعیشون کمک می­کنه.

✔️بچه­ ها از طریق ساختن موقعیت­ های تخیلی واسه عروسک­ هاشون، توانایی این رو به دست میارن که به چیزایی جز خودشون هم فکر کنن، اثرات و پیامدهای اعمال مختلف رو درک کنن و نقاط قوت مهمی مانند “احساس همدلی کردن با بقیه” رو در خودشون پرورش بدن.

✔️همچنین برای بچه­ های پیش ­دبستانی، بازی کردن و تعامل با عروسک بهشون کمک می­کنه که بیشتر با سایر بچه ­ها ارتباط برقرار کنن و دوباره از قوه­ی تخیلشون استفاده کنن.

✔️داشتن یک عروسک که کودک ما بتونه با اون احساس صمیمیت و آرامش داشته باشه، برای همه بچه‌ها ضروریه!

    نخستین عروسک‌ها از موادی مانند گل , سنگ , چوب , استخوان , عاج , چرم یا موم ساخته می‌شدند . شواهد باستان‌شناسی نشون میده که عروسک‌ها از قدیمی‌ترین اسباب‌بازی‌های شناخته‌شده هستند . عروسک‌هایی با دست و پای چوبی در مقبره‌های مصری پیدا شده‌اند که قدمت آن‌ها به  اوایل قرن بیست و یکم پیش از میلاد می‌رسد. قدمت عروسک‌ها با اندام‌های متحرک و لباس‌های جدا شونده به حداقل 200 سال قبل از میلاد بر می‌گردد . باستان شناسان عروسک های یونانی ساخته شده از خاک رس که مفصل ران و شانه دارند را کشف کرده اند.

 عروسک‌های پارچه‌ای و عروسک‌های پولیشی هم احتمالاً محبوب بوده‌اند، اما هیچ نمونه شناخته شده‌ای از آنها تا به امروز باقی نمانده است. داستانهای یونان باستان در حدود 100 سال بعد از میلاد نشان می دهد که عروسک ها توسط دختربچه‌ها به عنوان اسباب بازی استفاده می شدند. در روم باستان , عروسک‌ها از خاک رس , چوب یا عاج ساخته می‌شدند . در یونان و روم مرسوم بود که پسران هنگام بلوغ اسباب بازی های خود را وقف خدایان می کردند و دختران هنگام ازدواج اسباب بازی های خود را به الهه ها تقدیم می کردند. عروسک های پارچه ای به طور سنتی از ضایعات اضافی پارچه ساخته می شدند. قدمت عروسک های پارچه ای رومی به 300 سال قبل از میلاد مسیح بر می‌گردد.

عروسک

بازی کردن با عروسک، مقدمه و پایه­ بازی­‌های نمایشی است. در ١٢ تا ١٨ ماهگی، پایه و اساس نقش بازی کردن بچه ­ها شروع می­‌شود. در طول این دوره، کودکان شروع به استفاده از اشیا به عنوان نماد می­کنند و همچنین از بعضی از رفتارها تقلید می­کنند. به عنوان مثال، یک کودک ١٦ ماهه وانمود می­کند که از طریق یک تلفن اسباب بازی با شخص دیگری، تلفنی صحبت می­کند.

بعد از سنین پیش دبستانی کم کم عروسک ­بازی تبدیل به چیزی می­شود که فقط دخترها انجام می­ دهند. عروسک هایی مثل عروسک تک شاخ که یک حیوان افسانه ای است، برای دختربچه‌ها جذاب تر از قبل می‌شود و می‌تواند ساعت‌ها آن‌ها را در دنیای رویاهایشان غرق کند. در مقایسه با دخترها که مسائل مربوط به خانه­ داری، بازی کردن نقش­ های آشنا و عروسک­ ها را ترجیح می­دهند، پسران، تفنگ­ های اسباب­ بازی، بازی تخیلی-ماجراجویانه و بازی­ های کامپیوتری که درون­ مایه­ ای تهاجمی دارند را می­ پسندند.

پسربچه ­ها تا سن چهار یا پنج سالگی با عروسک ­بچه­ ها بازی می­کنند و بعد ممکن است با عروسک­ های پسرانه مانند جی آی جو، سرباز اسباب­ بازی، بازی کنند. بعضی از مربیان باور دارند که عروسک­ بازی برای پسربچه ها خوب است؛ چرا که به آنها نگرشی در مورد پرورش کودکان یاد می­دهد که آنها به عنوان پدر به آن نیاز خواهند داشت.

چیچیلاس (چی چی لاس) تخصصی ترین مرکز فروش عروسک دخترانه در ایران است. البته که بازی کردن با عروسک ها برای پسربچه‌ها هم ضروری است و به رشد شخصیت آن‌ها کمک می‌کند. شما می‌توانید عروسک پسرانه مورد علاقه فرزندتان را به راحتی از چیچیلاس خریداری کنید.

عروسک

اغلب مربیان، عروسک­ هایی را برای کودکان توصیه می­کنند که به رشد کودک کمک کند.برای خرید عروسک باکیفیت و آموزنده برای بچه‌ها، باید موارد مهمی را درنظر بگیرید. علایق کودک، سن و سال فرزندتان و رنگ‌های مورد علاقه او، به شما کمک می‌کند تا انتخاب درست تر و آگاهانه‌تری داشته باشید. بهترین عروسک، عروسکی است که بتواند به رشد ذهنی و عاطفی کودک شما کمک کند. بعضی عروسک ها مثل عروسک پاندا هم برای دختر ها و هم پسرها مناسب هستند و  بیشتر بچه‌ها آن را دوست دارند. شما می‌توانید انواع عروسک باکیفیت را از چیچیلاس خریداری کنید.

عروسک­ ها به نوزادان کمک می­کنند تا بتوانند اشیا را با دست­ هایشان بگیرند. عروسک ­هایی که از آنها صدایی شبیه تق تق یا خِر خِر شنیده می­شود، دستگاه شنیداری را تحریک می­کنند و به نوزاد اجازه می­ دهند رابطه­ ی “علت و معلول” را تجربه کنند: تکان دادن عروسک باعث ایجاد صدا می­شود.

از نظر روانشناسان عروسک‌ها باید به واقعیت شباهت داشته باشند. باید بدانیم که عروسک، حتی اگر یک عروسک ساده و ساخته شده از پارچه یا پلاستیک باشد، نشان ­دهنده­ یک شخص است نه یک شخصیت کارتونی یا خیالی. کودکان در سن ٣ تا ٥ سالگی، معمولا عروسک­ هایی را می­پسندند که شبیه بچه­ ها و یا حیوانات واقعی باشند یا از آنها که دست­ ها و پاهایشان متحرک است و می­توان آنها را در حالت­ های مختلفی (نشسته، ایستاده و …) قرار داد. عروسک دستی (نمایشی) هم از عروسک هایی هستند که برای کودکان در این سنین جذابیت دارد. بچه‌ها می‌توانند با این عروسک‌ها ارتباط بگیرند،صحبت کنند و مثل یک شخصیت واقعی با آن‌ها دوست شوند.

عروسک خرس بزرگ - عروسک خرس اورجینال - عروسک خرس ولنتاین - خرید عروسک خرس - خرس عروسکی - چیچیلاس

روانشناسان می­گوید: بهترین عروسک ­ها، عروسک‌هایی هستند واقعی به نظر می­‌رسند اما کار خاصی نمی­ کنند. عروسک ­هایی که راه می­روند و حرف می­زنند، از چیزی که کودک در تخیلاتش می­بیند که انجام می­دهند، دور می­شوند. عروسک­های باتری­‌خور معایب دیگری هم دارند: هر چند وقت یک بار، باتری­‌ها باید تعویض شوند و دستگاه موجود در عروسک ممکن است بعد از استفاده ­زیاد، معیوب شود یا از کار بیفتد. حتی عروسک­ هایی که می­توان به آنها مایعات داد و سپس آنها را خالی کرد هم مشکلی را ایجاد می­کنند: ممکن است کپک و قارچ درون آنها رشد کند.

البته جذابیت هم مهم است. کودکان تمایل ندارند که با عروسکی که موهایش شلخته است، یکی از چشم­هایش کنده شده باشد، یا لباس های بدرنگ داشته باشد بازی کنند. بنابراین، باید به کودکان در مورد اهمیت دادن به عروسک ­هایشان آموزش داد و پدر و مادر هم باید آنها را تمیز کنند و از آنها به خوبی نگهداری کنند.

برای همه ما، مخصوصا مادرها و پدرها، خرید عروسک باکیفیت اهمیت زیادی دارد. بنابراین باید بدانیم که بهترین عروسک ها را کجا می توانیم پیدا کنیم؟ وقتی که کودک برای داشتن یک عروسک، بی تابی می کند، خرید آنلاین عروسک از کدام فروشگاه سریع تر خواهد بود؟ کدام فروشگاه عروسک ارسال فوری دارد؟!

دانستن پاسخ این سوال ها به ما کمک می کند هروقت که بخواهیم، بتوانیم بهترین عروسک اورجینال را خیلی راحت تهیه کنیم.

مواردی که به شما کمک می کند خرید بهتری داشته باشید:

عروسک

عروسک های حیوانات باعث بیشتر آشنا شدن بچه‌ها با حیوانات و محیط زیست می‌شود. نحوه زندگی موجودات زنده را یاد می‌گیرند و در حین بازی پاسخ بسیاری از پرسش‌های خود را می‌یابند. مثلا بازی با عروسک گربه باعث می‌شود کودک ما اطلاعات بیشتری درمورد گربه ها و محیط زیستشان به دست بیاورد و سوالاتی در ذهنش ایجاد شود. این سوالات می‌تواند مقدمه رشد خلاقیت کودکان باشد. عروسک حیوانات پولیشی نرم تر هستند و احساس آرامش بیشتری را به بچه‌ها منتقل می کنند.

عروسک حیوانات مثل عروسک خرگوش به خاطر نرمی و لطافت بیشتر می‌تواند در هنگام خوابیدن منبعی برای آرامش کودک ما باشد. در طول شبانه روز، عروسک های نرم بهترین دوست و همراه برای بچه‌ها هستند.

کودکان برای بازی کردن با عروسک به تشویق کمی احتیاج دارند. کافی است بگوییم “این عروسک واقعا گرسنه به نظر میاد” و بعد ببینیم که آنها شروع به بازی کردن با عروسک می­کنند. عروسک­ ها منبع یادگیری بی­ نهایت هستند؛ کودکان، بارها و بارها به روش‌های مختلف با آنها بازی می­‌کنند.

در واقع، معلمان باتجربه توصیه می­کنند که نباید در نقش بازی کردن کودکان دخالت کرد، مگر برای نظارت کردن. اگر کودکان، از معلم دعوت کنند که “به مهمونی چای خوردن ما بیا”، معلم می­تواند در بازیشان شرکت کند اما بدون اینکه جلب توجه کند. معلمان می­توانند در فرصتی مناسب با آوردن عذری مانند “وای، الان باید برم دکتر، ممنون واسه چای” از بازی کودکان خارج شوند.

نظارت بر عروسک ­بازی می­تواند به ما در مورد اینکه کودکان به چه فکر می­کنند و چه احساسی دارند، آگاهی دهد. معلمان باتجربه رفتارهایی مانند ضربه زدن به عروسک را البته تا حد مشخصی در نقش بازی کردن کودکان به عنوان راهی برای کنار آمدن کودکان با هیجانات شدید تحمل می­کنند، در حالی که این رفتارها را در زندگی واقعی تحمل نمی­کنند. اسپرانزا می­گوید: “اگر بازی بدتر شد، وقت مداخله کردن است.”

پدر و مادر باید روی احساسات تمرکز کنند. آنها نبایند بگویند “مامانا اینجوری با بچه هاشون رفتار نمی­کنن”، بلکه باید بگویند “وقتی که بچه رو کتک می­زنی، چه حسی داری؟ بچه چه حسی داره؟” از این روش می‌توان رفتار اشتباه کودک را اصلاح کرد.

این محتوا توسط تیم فروشگاه عروسک چیچیلاس ترجمه و تدوین شده است. هر گونه کپی برداری از مطلب بدون دادن ارجاع با لینک مستقیم به سایت چیچیلاس مطابق ماده 12 قانون جرایم رایانه ای پیگرد قانونی دارد.

برای راهنمایی و مشاوره جهت خرید محصولات به شماره 09195088808 در واتس آپ پیام دهید. پشتیبانان چیچیلاس در اسرع وقت پاسخ می دهند.

عروسک ها مزایای بسیار زیادی برای کودکان دارند. به طور مثال افزایش توانایی های حرکتی کودک، تقویت هوش اجتماعی کودک، افزایش احساس همدلی کودک و بسیاری از موارد دیگر.

بازی کردن با عروسک به نفع کودک است؛ نه تنها به نفع دخترا بلکه به نفع همه ی بچه ها است، یعنی به نفع پسرا هم است. در بخش مقالات چیچیلاس به طور کامل این موضوع تشریح شده است.

وب سایت فروشگاه اینترنتی چیچیلاس یا پیج اینستاگرام چیچیلاس با پشتیبانی فوق سریع

چیچیلاس به سراسر کشور با پست پیشتاز یا تیپاکس محصولات را ارسال می کند. در تهران نیز با پیک موتوری در همان روز سفارشات ارسال می گردد.

چیچیلاس تخصصی ترین مرکز فروش آنلاین خرد و عمده عروسک زیر قیمت بازار بزرگ تهران است. برای خرید عمده با شماره 09366066611 تماس بگیرید.

فواید بازی با عروسک پولیشی برای کودکان چیست؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا