مجله

تجهیزات ضروری برای کوه‌نوردی در روزهای سرد

وسایل مورد نیاز برای کوهنوردی در زمستان

وسایل مورد نیاز برای کوهنوردی در زمستان را حتما از مراکز خرید معتبر و نمایندگی ها تهیه کنید. کوهسایت عرضه کننده انواع لوازم کوهنودی از برندهای مطرح با …

وسایل مورد نیاز برای کوهنوردی در زمستان

وسایل مورد نیاز برای کوهنوردی در زمستان ممکن است از مواردی که در این مقاله ذکر می‌شود بیشتر باشد اما در این مقاله قصد داریم تا ضروری ترین آنها را برای شما لیست کنیم.

با توجه به این اینکه فصل زمستان در پیش است و کوهنوردان حرفه ای خود را برای برنامه های چند روزه آماده می کنند، لازم است تا علاوه بر آمادگی جسمانی، تجهیزات مورد نیاز را نیز مهیا سازند.

کوهنوردی در زمستان

مهمترین نکته برای صعود های زمستانی داشتن وسایل کوهنوردی مناسب و ایمن است. البته در هنگام بستن کوله کوهنوردی هیچگاه نمی توان با قاطعیت تمام تجهیزات مورد نیاز را پیش بینی کرد. این تجهیزات بستگی به نوع برنامه و همچنین نوع فعالیت انتخابی دارد.

در مقالات “ضروری ترین لوازم کوهنوردی کدامند؟تجهیزات کوهنوردی مورد نیاز برای سفرهای معمولی را شرح داده ایم. اما در این مقاله قصد داریم تا به طور اختصاصی وسایل کوهنوردی ویژه صعودهای زمستانی به همراه نکات لازم را برایتان شرح دهیم.

یکی از مهمترین منابع تامین انرژی در فعالیت کوهنوردی مخصوصا در فصل زمستان، نوشیدن مایعات گرم است. برای این منظور شما به یک فلاسک آب و غذا مناسب با روکش مناسب نیاز دارید. برای این منظور می‌توانید از کاورهای فوم عایق و یا یک جوراب پشمی ضخیم استفاده کنید. سایر نکات فلاسک مناسب کوهنوردی را در مقاله “راهنمای خرید فلاسک کوهنوردی” مطالعه کنید.

یک قمقمه ورزشی و کوهنوردی بزرگ همراه خود داشته باشید. از آنجایی که آب کافی به تسهیل روند چرخش خون کمک می کند. لذا کم آبی می تواند شرایط را برای یخ زدگی اندامها و همچنین سرمازدگی عمومی بدن فراهم سازد. برخلاف تصور عموم در زمستان نیز به نوشیدن حجم کافی از آب نیاز دارید.

برنامه کوهنوردی شما هر چند روز که باشد بایستی یک وعده غذایی اضافه همراه خود داشته باشید. زیرا شرایط جوی در زمستان قابل پیش بینی نیست. بهترین گزینه غذاهای کنسروی است که کوله شما را سنگین هم نکند.

چراغ قوه مناسب کوهنوردی در زمستان

در زمستان هوا زودتر تاریک می شود. بنابراین شما برای ادامه مسیر خود حتما به یک هدلایت و چراغ کوهنوردی مناسب نیاز دارید. اما قبل از عزیمت باطری چراغ قوه خود را چک کرده و حتما باتری اضافه همراه داشته باشید.

در برنامه های چند روزه کوهنوردی شما ناگزیر به گرم کردن مایعات و یا مواد غذایی خود هستید. اگر اجاق کوهنوردی شما از نوع گازی است، حتماً همراه خود یک یا دو شمع همراه داشته باشید. زیرا گاز در سرما یخ میزند و روشن کردن شمع در زیر آن می تواند به یخ زدایی گاز کمک کند.

بیشتر بدانید: اجاق گاز مناسب کوهنوردی

کت های پر در برابر نفوذ رطوبت عایق نیستند. اما به طور قابل‌توجهی بدن را گرم نگه می دارند. لذا برای کوهنوردی در زمستان الزامی است.

جوراب مناسب کوهنوردی در زمستان

جوراب های ورزشی و کوهنوردی اضافه برای مواقعی که جوراب شما خیس می شود بسیار لازم و ضروری است حتی در مواقع بیواک (بیتوته) می‌توانید با عوض کردن جوراب ها، پاهای خود را گرم کنید.

در این مورد توصیه می‌شود تا از پوشیدن جورابهای نخی و پنبه ای خودداری کنید. چرا که پنبه رطوبت ناشی از تعریق پا را در خود نگه می دارد. در نتیجه پس از چند ساعت در نوک انگشتان خود احساس سرما می کنید. این سرما به تدریج به تمام بدن شما منتقل می شود. حتی در شرایط بحرانی می تواند منجر به یخ زدگی انگشتان پاهایتان شود.

صعود از سنگ ها و نگه داشتن ابزاری چون کلنگ و یخ شکن به مدت طولانی باعث می‌شود تا دستکش کوهنوردی و اسکی شما کم کم یخ بزند. در این صورت ضروری است تا دستکش و کلاه خود را تعویض کنید. این اقدام بایستی قبل از آنکه دستان شما سرد شود، انجام گیرد.

دستکش پلار مناسب کوهنوردی در زمستان

دستکش های پلار ضد آب نیستند، اما گرمای زیادی را به دستان شما می دهند، بهتر است که زیر دستکش گرتکس پوشیده شوند. دستکش گورتکس دارای خصوصیت ضد آب است. این دو لایه پوشش برای دست ها باعث می‌شود تا در مواقعی که نیاز به انجام کارهای ظریف را دارید تنها دستکش گورتکس را خارج کنید. اما به دلیل وجود دستکش پلار گرمای دست هایتان از دست نمی رود.

منظور از لایه های زیرین، لباس های نازک استرج مانند از جنس ترکیبات نانو است که بدن را تا حد زیادی گرم نگه می دارند. معمولاً در زیر لباس های اصلی پوشیده می شود تا دمای بدن از دست نرود. بهتر است تا این لباس ها از انواع ضد باکتری باشند و با داشتن رنگ مشکی گرمای بیشتری را در خود حفظ کند. اگر در هوای آفتابی مجبور به کم کردن لایه های لباس خود شدید، لباس های مشکی مشکل تشعشع ندارند.

گتر سبک و ضدآب از نفوذ برف و باران از قسمت بالای ساق پا به درون کفش و همچنین گلی شدن قسمت پایینی شلوار جلوگیری می کند. در هنگام خرید گتر توجه داشته باشید تا گت به جای بند دارای تسمه باشد.

کیسه بیواک مناسب کوهنوردی در زمستان

کیسه خواب بیواک یک کاور است که به دور کیسه‌ خواب شما کشیده می‌شود و در مورد مواقعی که هوا بیش از اندازه سرد شده است می تواند تا ۵ درجه سانتی گراد به حفظ گرمای بدن شما کمک کند. این وسیله جزو تجهیزات کوهنوردی مهم در صعودهای هیمالیانوردی محسوب می شود.

جوراب های پر بخصوص برای مواقع خواب لازم می شوند تا با حفظ گرمای پا از یخ زدن انگشتان پا جلوگیری کنند.

در صعود های زمستانی که با سطوح یخی و برفی سروکار دارید استفاده از کلنگ کوهنوردی برای افزایش ایمنی در زمان حرکت لازم است.

کلنگ کوهنوردی

کاهش اصطکاک بر روی سطوح برفی و یخی باعث سر خوردن می شود و به لطف کرامپون ها می توان با این مشکل مقابله کرد. آنها حتی امکان صعود بر روی سطوح با شیب زیاد و یا دیواره های یخی را نیز فراهم می سازد.

این ابزار بسیار ساده در هنگام بهمن بسیار ضروری است. زیرا با داشتن رنگ های متضاد با طبیعت امکان ردیابی و تجسس افراد مدفون شده در زیر برف را برای سایر افراد تیم فراهم می سازد. بدین صورت یک سر نخ به چادر و سر دیگر به صخره یا نقطه قابل اطمینان بسته می‌شود.

پتوی نجات مناسب کوهنوردی در زمستان

پتوی جیبی نجات کوهنوردی برای نجات افراد یخ زده و آسیب دیده، حفظ دمای بدن و متمرکز کردن تابش نور خورشید مورد استفاده قرار می گیرد و مشخصه آنها این است که لایه رویی زر ورق مانند و لایه دیگر تیره تر است.

از زیر انداز های کوهنوردی عایق استفاده کنید تا در هنگام بیواک، انتقال حرارت از بدن شما به زمین را به حداقل برساند.

شرایط برف گیجه شرایطی است که در آن طوفان دید شدید شما را کاهش می دهد. در نتیجه حتی با وجود داشتن نقشه مناسب قادر به استفاده از آن نخواهید بود. اما همراه داشتن یک قطب نما با نشان دادن جهت شمال می تواند راهگشا باشد.

عینک کوهنوردی

عینک آفتابی و اسکی باید دو ویژگی مهم را داشته باشد. یکی محافظت از چشم ها در برابر اشعه مضر UV و دیگری حفاظ دور چشم برای جلوگیری از نفوذ برف و بوران. اشعه های مضر ماورا بنفش با افزایش ارتفاع به صورت تصاعدی زیاد می شود. همچنین انعکاس نور خورشید از روی یخ و برف نیز می‌تواند به چشمهای شما آسیب برساند. در شرایط کولاک نیز توصیه می‌شود تا از عینک های با لنز های دوجداره استفاده کنید تا سرما باعث یخ زدن آنها نشود.

مهمترین نکته در تهیه وسایل کوهنوردی توجه به کیفیت آنها است. اگر از علاقه مندان به این ورزش هستید، برای آن سرمایه گذاری کنید. زیرا تجهیزات کوهنوردی ارزان قیمت و بی کیفیت نه تنها هزینه های اضافه را در آینده نزدیک به شما تحمیل می کند، بلکه حتی می تواند ایمنی شما را در هنگام سفر کاهش دهد.

کوه سایت یکی از عرضه کنندگان انواع تجهیزات و وسایل کوهنوردی با سابقه فعالیت بالا است که تنها به ارائه محصولات این حوزه از برندهای معتبر و با کیفیت می پردازد. برای مشاهده وسایل کوهنوردی مورد نیاز در فصل زمستان می توانید از ویترین فروشگاه در وبسایت کوهسایت دیدن کنید و در صورت داشتن هرگونه سوال با شماره های درج شده در وب سایت تماس حاصل فرمایید.

لیست وسایل کوهنوردی (یک روزه) در زمستان (سال 1398)

اگر کوهنورد هستید احتمالا لیست وسایل کوهنوردی یکی از موارد کلیدی برای شما خواهد بود. در این مطلب نگاهی به نکات کلیدی برای انتخاب این وسایل خواهیم داشت.

لیست وسایل کوهنوردی (یک روزه) در زمستان (سال 1398)

همه افرادی که قصد دارند در حوزه ورزش کوهنوردی فعالیت خود را شروع کنند و این ورزش را جدی بگیرند، نیاز به لیست وسایل اولیه و مناسب دارند. البته در نظر داشته باشید که لیست وسایل کوهنوردی به موارد متفاوتی مانند محل قله و یا میزان زمان حضور شما در طبیعت بستگی دارد. برای یک صعود مفید به کوهستان به ابزارهای گوناگونی نیاز است و قبل از صعود به کوه نیاز به یک لیست وسایل کوهنوردی کامل نیاز دارید. البته برای هر نوع صعود ابزار متفاوتی نیاز است و این موضوع به منطقه مربوطه، زمان کوهنوردی و فصل اجرای آن نیز بستگی دارد. در این مطلب لیست وسایل کوهنوردی را به شما معرفی می‌کنیم تا اگر قصد دارید به کوهپیمایی بروید، با استفاده از این لیست، تفریح خوب و آسانی را داشته باشید.

کوهنوردی یکی از ورزش‌هایی است که به عنوان تفریح نیز انجام می‌شود. البته برای بعضی از افراد کوهنوردی یک شغل به حساب می‌آید. این ورزش در اصل پیمایش مسیرهای سخت در کوه‌ها، با به کارگیری ابزار و وسایل خاص و نیز دسته و پنجه نرم کردن با مسیرهای سخت سنگی و یخی است. 

در ادامه شما را با مهمترین وسایل کوهنوردی یک روزه در زمستان آشنا خواهیم کرد. برخی از مهمترین مواردی که در این مطلب بیان خواهند شد عبارتند از:

– لیست وسایل کوهنوردی در زمستان

– لیست وسایل کوهنوردی یک روزه

– معرفی بهترین لباس‌های کوهنوردی

اولین موردی که قصد داریم به آن اشاره کنیم، کفش کوهنوردی است. کفش کوهنوردی نه تنها جزو اصلی‌ترین وسایل کوهنوردی است بلکه از مهم‌ترین ابزارهای این ورزش نیز می‌باشد. سعی کنید در انتخاب کفش کوهنوردی خود عجله نکنید و باکیفیت‌ترین کفش را خریداری نمایید.

– کفش کوهنوردی از اصلی‌ترین ابزار برای نجات جان کوهنوردان در شرایط سخت و فصل زمستان است.

– سعی کنید با کفشی که پای شما را اذیت می‌کند و به اصطلاح پا را می‌زند، کوهنوردی نکنید.

– با خرید یک کفش باکیفیت و مناسب، کوهپیمایی بی‌خطری را در فصل زمستان پشت سر بگذارید.

لیست وسایل کوهنوردی یک روزه نیازمند یک کوله پشتی خوب و مناسب می‌باشد. مطمئنا شما برای کوهپیمایی وسایل گوناگونی را با خود می‌برید و برای حمل آن‌ها باید یک کوله پشتی تهیه کنید. البته امروزه تهیه کوله پشتی کوهنوردی کار دشواری نیست. زیرا در بازار بهترین کوله پشتی‌های مخصوص کوهنوردی موجود است. به طور معمول افرادی که کوهنوردی می‌کنند، جهت سفرهای یک روزه خود کوله‌های سبک‌تری را تهیه می‌کنند. پس به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای تکمیل لیست وسایل کوهنوردی یک روزه ، تهیه یک کوله پشتی سبک را در دستور کار خود قرار دهید.

حتی اگر کوهپیمایی شما یک روزه باشد، تهیه بهترین لباس کوهنوردی امری کاملا ضروری است. مطمئنا انتخاب لباس مناسب برای کوهنوردی ارتباط بسیار زیادی با سلامتی کوهنوردان دارد. با توجه به تجربه کوهنوردان خبره و حرفه‌ای، به افرادی که تصمیم دارند این ورزش را آغاز کنند، توصیه می‌شود که مناسب‌ترین لباس‌ها را تهیه کنند. یکی از مهم‌ترین وسایل لیست کوهنوردی در زمستان لباس گرم است. بنابراین در تهیه آن دقت کنید و بهترین جنس لباس را خریداری نمایید. در ادامه مطلب به معرفی لیست لباس‌های کوهنوردی می‌پردازیم.

از دیگر وسایلی که تهیه آن نباید از قلم بی‌افتد، کلاه است. کوهنوردی در زمستان را می‌توان چالش‌برانگیزترین نوع کوهنوردی معرفی کرد. با توجه به این موضوع جهت کوهنوردی در این فصل، سعی کنید دو نوع کلاه را در لیست ابزار کوهنوردی در زمستان جای دهید.

– کلاه گرم را به عنوان لایه اصلی بپوشید.

– از کلاه لبه‌دار جهت جلوگیری از نور شدید آفتاب استفاده کنید.

– در صورت بارش برف و یا باران می‌توانید از کلاه کاپشن خود استفاده کنید.

گتر همان لایه و یا محافظی است که کوهنوردان بر روی پاچه شلوار و کفش خود می‌پوشند. این مورد از اصلی‌ترین وسایل لیست کوهنوردی در زمستان است. گتر به هیچ وجه نباید فراموش شود. گتر در مناطقی که خار وجود دارد، باعث محافظت از پای شما خواهد شد. در ضمن چنانچه کوهنوردی شما در مناطق برفی باشد، از ورود برف به درون پاچه‌های شلوار و کفش شما نیز جلوگیری می‌کند. همچنین گتر اجازه نخواهد داد که روی کفش و شلوار شما در مناطق بارانی گلی و خیس شود.

با توجه به محافظت گتر از پاهای شما، این مورد را به راحتی می‌توان لایه آخر لباس مخصوص کوهنوردی معرفی کرد. مطمئنا گتر باعث سلامتی و امنیت جسمی شما خواهد شد. البته فراموش نکنید که گترهای گوناگونی برای هر نوع آب و هوا وجود دارد.

– گترهای کوهنوردی

– گترهای قله برفی

– گترهای پیاده‌روی

گترهای مسیر جنگلی

– گترهای یخ نوردی

یکی دیگر از ابزار مورد نیاز در لیست وسایل کوهنوردی یک روزه زیرانداز است. اگر قصد دارید به راحتی در بین مسیر در کوه استراحتی داشته باشید، حتما یک زیرانداز به همراه خود ببرید. البته در نظر داشته باشید که اگر صعود به قله بیشتر از یک روز طول بکشد، باید یک زیرانداز سبک و مخصوص کوهنوردی تهیه کنید. اما اگر کوهپیمایی شما یک روزه است، یک زیرانداز ساده کافی است.

یکی از مهم‌ترین ابزار کوهنوردی باتوم متخصوص است. پیشنهاد می‌کنیم در لیست وسایل کوهنوردی خود، باتوم را قرار دهید. اصلی‌ترین کاربرد باتوم کوهنوردی، کمک کردن در بالا رفتن و همچنین پایین آمدن از کوه است. باتوم کوهنوردی در واقع کار چوب‌هایی را انجام می‌دهد که مردم در طبیعت جهت پیاده‌روی از آن کمک می‌گیرند.

مواد غذایی و همچنین بطری آب از مواردی هستند که کوهنوردان باید در کوله پشتی خود قرار دهند. البته نوع غذا به سفر شما بستگی دارد. کوهنوردانی هستند که علاقه بسیار زیادی به آشپزی دارند. بنابراین برای انجام این کار باید ابزار آشپزی را در لیست ابزار کوهنوردی خود قرار دهند. اما پیشنهاد می‌کنیم که اگر سفر شما یک روزه است، ابزار آشپزی را در لیست وسایل کوهنوردی یک روزه خود قرار ندهید.

برای این که یک شب را در طبیعت سپری کنید، باید به همراه خود چادر و یا کیسه خواب ببرید. این دو مورد از اصلی‌ترین وسایل مورد نیاز لیست ابزار کوهنوردی در زمستان هستند. البته چادر و کیسه خواب به طور معمول برای سفرهای بیش از یک روز پیشنهاد می‌شود که تهیه آن از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است.

در این بخش از مطلب قصد داریم به طور مختصر چند مورد از وسایل مورد نیاز کوهنوردی یک روزه زمستانی را معرفی کنیم. وسایلی که تهیه آن‌ها بسیار ضروری است و مطمئن باشید هر کدام از آن‌ها استفاده خاص خود را دارند. این لیست کمک می‌کند که شما کوهپیمایی ساده‌ای را در فصل زمستان پشت سر بگذارید.

– دستمال سر، عینک آفتابی ،عینک طوفان

– طناب فردی، کلنگ کوجک

– دستکش‌های مخصوص کوهنوردی

– چراغ پیشانی به همراه باطری اضافه

– فلاکس آب گرم

– یخ شکن‌های مخصوص چهار شاخه

– شلوار و بلوز بیس

– قاشق، لیوان، چاقو، فندک و کبریت

– کاپشن پلار، شلوارهای بادگیر

– جوراب مخصوص کوهنوردی

– جعبه کمک‌های اولیه، کیت بقا

– کرم ضدسوختگی، دستمال کاغذی

– سنگ آتش زنه، نقشه، قطب‌نما

– سوت نجات، مدارک شخصی

در نظر داشته باشید که هر چقدر تهیه لیست وسایل کوهنوردی ذکر شده در این مطلب را جدی بگیرید و آن را پشت گوش نیاندازید، کوهنوردی و گردش بی‌خطر و آرام‌تری را پشت سر خواهید گذاشت. حتی اگر سفر شما یک روزه و کوتاه باشد، هر کدام از این وسایل در قسمتی از سفر شما به کار خواهد آمد،. پس سعی کنید که بسته به سفر خود، هیچکدام از وسایل گفته شده را از قلم نیاندازید. امیدواریم که کوهپیمایی خوبی را در کنار یک جمع از دوستان ورزشکار و شاد سپری کنید.

تجهیزات ضروری برای کوه‌نوردی در روزهای سرد

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا