مجله

وایت پیپر چیست ؟ همه چیز درباره مقاله سفید در ارزهای دیجیتال

رونمایی از خالق بیت‌کوین/ ایلان ماسک چه کسی را به عنوان ساتوشی ناکاموتو معرفی کرد؟

 ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت‌هایی مانند تسلا، اسپیس ایکس و نورالینک گفت که معتقد است فردی که پشت نام مستعار ناکاموتو قرار دارد، متخصص رمزنگاری، نیک سابو است.

رونمایی از خالق بیت‌کوین/ ایلان ماسک چه کسی را به عنوان ساتوشی ناکاموتو معرفی کرد؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سابو یکی از پیشگامان ارزهای دیجیتال و پشت سر ایده هایی مانند بیت گلد، پیش درآمد بیت کوین و قراردادهای هوشمند است که در بلاک چین اتریوم استفاده می شود. با این حال، سابو گفته است که او فردی نیست که در پشت هویت ناکاموتو قرار دارد.

هیچ کس واقعاً نمی داند چه کسی پشت نام مستعار ساتوشی ناکاموتو است که به عنوان مخترع اولین و بزرگترین ارز دیجیتال جهان – بیت کوین – شناخته می شود. ناکاموتو کسی بود که اولین بلاک چین بیت کوین را استخراج کرد و کسی بود که وایت پیپر را برای ارز دیجیتال منتشر کرد. ناکاموتو پیش‌بینی کرده بود که بیت‌کوین ارزی برای تراکنش باشد که به‌طور گسترده توسط جهان برای محافظت در برابر تورم پذیرفته می‌شود.

در حالی که بیت‌کوین طی دو سال گذشته از نظر قیمت‌ و محبوبیت رشد پیدا کرده است، هویت ناکاموتو هنوز به طور گسترده مورد گمانه‌زنی قرار دارد. اکنون، ثروتمندترین مرد جهان فکر می کند که ممکن است پاسخ این سوال را داشته باشد.

ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت‌هایی مانند تسلا، اسپیس ایکس و نورالینک اظهار داشته است که معتقد است شخصی که پشت نام مستعار ناکاموتو قرار دارد، کسی نیست جز متخصص رمزنگاری، نیک سابو.

ماسک به خبرگزاری سی ان بی سی گفت: “به نظر می‌رسد که او بیش از هر کس دیگری مسئول ایده‌های پشت بیت کوین است. او ادعا می‌کند که ناکاموتو نیست، اما من در این خصوص مطمئن نیستم.”

ماسک در ادامه گفت: «می‌توانید به تکامل ایده‌ها قبل از راه‌اندازی بیت‌کوین نگاه کنید و ببینید چه کسی درباره آن ایده‌ها نوشته است.»

رونمایی از خالق بیت‌کوین/ ایلان ماسک چه کسی را به عنوان ساتوشی ناکاموتو معرفی کرد؟

سابو یکی از پیشگامان ایده‌های ارزهای دیجیتال و دارایی‌های دیجیتال مشابه بود. سابو خالق اصلی پروژه منحل شده بیت گلد در سال ۱۹۹۸ بود که اولین تلاش برای ایجاد یک ارز مجازی و غیرمتمرکز بود. تکنیک‌ها و ایده‌های سابو در پروژه بیت گلد به طور مستقیم بر توسعه بیت‌کوین تأثیر می‌گذارد، با گنجاندن مدل اثبات کار (PoW)، استفاده از بلوک‌های استخراج در بلاک چین و موارد دیگر. سابو همچنین قراردادهای هوشمندی را توسعه داد که به بخش کلیدی بلاک چین اتریوم تبدیل شد که میزبان دومین ارز دیجیتال بزرگ جهان است. سابو ادعا کرده است که پشت هویت ناکاموتو نیست. سابو در سال ۲۰۱۴ به دومینیک فریزبی، نویسنده مالی، گفته بود: “اشتباه کردی که مرا به عنوان ساتوشی دوست داشتی، اما من به آن عادت کرده ام.”

اما مطالعه‌ای از مرکز زبان‌شناسی قانونی دانشگاه آستون در سال ۲۰۱۴، که کاغذ سفید بیت‌کوین را با سایر مطالب منتشر شده سابو، همراه با نوشته‌های ۱۰ نفر دیگر تجزیه و تحلیل کرد، به این نتیجه رسیده بود که سابو بدون شک پشت ایجاد وایت پیپر بوده است. به گفته محققان، تعداد شباهت‌های زبانی بین نوشته سابو و کاغذ سفید بیت‌کوین غیرعادی بود و هیچ یک از نویسندگان احتمالی دیگر به این خوبی مشابه نبودند.

اما بدون افشای واقعیت کاملاً ممکن است که هویت واقعی شخصی که پشت توسعه ارزهای رمزنگاری شده است، فقط در حد حدس و گمان باشد. ماسک می‌گوید:” این یک اتفاق جالب در تاریخ بشر است که فناوری خاصی وجود دارد که مخترع آن کاملاً ناشناس است.”

۲۲۳۲۲۷

وایت پیپر چیست ؟ همه چیز درباره مقاله سفید در ارزهای دیجیتال

برای اینکه بدانیم وایت پیپر چیست می‌توان گفت نوعی گزارش معتبر یا راهنما برای کمک به خوانندگان است که به منظور درک یک مسئله و حل یک مشکل تدوین می‌گردد.

وایت پیپر چیست ؟ همه چیز درباره مقاله سفید در ارزهای دیجیتال

اگر به تازگی وارد بازار رمز ارزها شده‌اید، حتما در گوشه و کنار اخبار و مقالات با کلمه وایت پیپر یا همان سپیدنامه (White Paper) برخورد کرده‌اید. اما وایت پیپر چیست و چه کاربردی دارد؟

برگردان این کلمه به فارسی شاید در نگاه اول کمی عجیب به نظر برسد اما سپیدنامه  گزارش یا راهنمایی است که به صورت جامع خوانندگان را در مورد یک مسئله پیچیده آگاه می‌کند. وایت پیپر به خوانندگان کمک می‌کند تا مسئله‌ای را درک، حل یا در مورد آن تصمیم بگیرند.

البته باید بدانید که این اصطلاح مخصوص به دنیا کریپتو و ارزهای دیجیتال نیست و خیلی قبل از اینکه وارد این دنیا شود در بازارهای مالی و دولت‌ها استفاده زیادی داشته است.

در ادامه به طور کامل تعریف کنیم که وایت پیپر چیست و چرا باید از آن استفاده کرد. همچنین ویژگی‌های یک وایت پیپر معتبر را برای شما بازگو می‌کنیم.

این مقاله در تاریخ ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ بروزرسانی شده است

وایت پیپر به مقاله‌ای اطلاق می‌شود که حاوی اطلاعات بسیار مفیدی برای کسب‌ و کار‌ها است و هدف از نگارش آن درک یک مشکل خاص و تصمیم‌گیری صحیح در مورد یک معضل یا ارائه‌ اطلاعاتی است که کمک می‌کند فرآیند انتخاب در مورد خرید یک محصول یا دریافت یک خدمت پیچیده و گران‌ قیمت، ساده‌تر شود.

سپید نامه چیزی بین مقاله و بروشور تبلیغاتی است. این سند حاوی اطلاعات کاملا مفیدی است و در عین حال منجر به این می‌شود که بهترین راه حل خرید یک کالا یا خدمات خاص گرفته شود. در تجارت، یک White paper به نوعی به ارائه بازاریابی نزدیک‌تر است، در واقع ابزاری برای ترغیب مشتریان و شرکا و تبلیغ یک محصول یا یک دیدگاه است.

بیشترین مقالات سفید در بخش تکنولوژی نوشته و منتشر می‌شوند، چرا که بیشترین استفاده از وایت‌ پیپر‌ها را شرکت‌‌هایی می‌برند که در زمینه‌ تولید و فروش نرم‌ افزار و سخت‌ افزار‌ها فعالیت می‌کنند. اما به‌ طور کلی فعالان در حوزه‌ تجارت، اصلی‌ترین حامیان یا انتشار دهندگان مقالات سفید هستند.

برای اینکه یک وایت پیپر دارای اعتبار باشد و به درستی نوشته شده باشد باید یک سری ویژگی‌ها را داشته باشد. طبق گفته لیندسی کولویچ (Lindsay Colwich) از موسسه HubSpot، یک مقاله سفید خوب باید از دستورالعمل‌های زیر پیروی کند:

پس اگر قصد دارید که یک وایت پیپر قابل قبول بنویسید حتما باید نکات بالا را در آن رعایت کنید.

دنیای ارزهای دیجیتال یا بهتر است بگوییم کریپتوکارنسی‌ها، درست مانند دیگر تجارت‌ها و صنایع مالی، از وایت پیپر استفاده‌های زیادی می‌کنند. تقریبا تمام پروژه هایی که از طریق ارزهای رمزنگاری شده به مرحله عمل رسیده‌اند، از بیت کوین تا ICO های امروز، همگی دارای یک وایت پیپر هستند.

نکاتی که در یک وایت پیپر در این حوزه به آن اشاره می‌شود، معمولا شامل هدف پروژه، زمانبندی انجام پروژه، زمان و تاریخ شروع جذب سرمایه، اعضای تیم و تجارب آنها، نقشه راه و نحوه عملی کردن طرح است. در بعضی موارد اگر لازم باشد وایت پیپر را در دو نسخه خلاصه شده و کامل ارائه می‌دهند.

وایت پیپر در دنیای رمز ارزها سندی است که شامل طرح کلی از مشکلی است که پروژه به دنبال حل آن است، و همچنین راه حل این مشکل. وایت پیپر می‌تواند شرح مفصلی از محصول آن پروژه، معماری آن و تعامل آن با کاربران پروژه هم باشد.

این مقالات معمولا در دسترس عموم قرار می‌گیرد و با مطالعه می‌توان اطلاعات زیادی راجع به طرح یا ایده آن به دست آورد. برای مثال وایت پیپر بیت کوین در سال ۲۰۰۸ توسط خالق آن ساتوشی ناکاموتو، در دسترس همگانی قرار گرفت و همچنان نیز موجود است.

هودلر بیت کوین موجودی BTC کیف پول‌های بلند مدت Bitcoin

من روی یک سیستم نقدی الکترونیکی جدیدی کار کرده‌ام که کاملاً همتا به همتا است و نیاز به اعتماد به شخص سومی ندارد. این کلمات، کلمات خالق بیت کوین بود که ۱۲ سال پیش در یک ایمیل با انتشار مقاله سفید بیت کوین، آن را به جهان معرفی کرد.

وایت پیپر بیت کوین اولین سندی بود که اصول یک سیستم پرداخت الکترونیکی با رمزنگاری امن، بدون نیاز به اعتماد به شخص ثالث و همتا به همتا را طراحی می‌کند که اساساً برای شفافیت و مقاوم در برابر سانسور طراحی شده و همچنین کنترل مالی را به دست تمامی افراد جامعه قرار می‌دهد.

این سند بنیادی را برای اولین ارز کاربردی دیجیتال که با فناوری دفتر کل توزیع شده به نام بلاک چین تأمین می‌شود، در نظر گرفت. یکی از مهمترین راهکارهایی که در وایت پیپر بیت کوین استفاده شده، جلوگیری از دوبار خرج کردن، که معضل اصلی پروژه‌های قبلی به شمار می‌رفت، بود. این مقاله سفید تحت لیسانس عمومی MIT در سال ۲۰۰۸ برای یادگیری، به اشتراک‌گذاری و لذت بردن از آن منتشر شد.

تا به امروز، هیچ کس نمی‌داند که ساتوشی کیست. از ۲۳ آوریل ۲۰۱۱، هیچ کس دیگر از او خبری دریافت نکرده است، او در آخرین حضور خود طی یک ایمیل گفت:

من به سراغ پروژه‌های دیگری می‌روم. بیت کوین در دستان گوین و افراد خوب دیگری قرار دارد.

مقاله سفید مقدماتی اتریوم در ابتدا توسط ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، بنیانگذار اتریوم ، قبل از آغاز پروژه در سال ۲۰۱۵ منتشر شد. در وایت پیپر اتریوم در مورد قرارداد هوشمند و برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز نسل بعدی توضیح داده شده است. البته باید بدانید که اتریوم به طور مداوم توسط سازندگان در حال بهبود است، بنابراین، همراه با White Paper، اسناد زیر نیز برای نمایش عملکرد فنی آن اعمال می‌شود:

یکی از مزیت های مهم وایت پیپر، آشنایی با پروژه و میزان تعهد تیم به کار است. با مطالعه وایت پیپر بعضی از پروژه‌هایی که در حوزه ارزهای دیجیتالی ارائه می‌شوند، می‌توان متوجه شد که بسیار غیر واقعی و ایده‌ال هستند و در دنیای فیزیکی، شاید در آینده عملی باشند. علاوه بر این، بسیاری از آنها ایده‌ای دارند که قبلا وارد بازار شده و حتی بسیاری از آنها فقط برای جذب پول و سرمایه و نهایتا کلاهبرداری راه اندازی شده‌اند.

از آنجاییکه در مباحث مالی و در دنیای امروز، از دست رفتن سرمایه و دچار ضرر و زیان شدن بسیار شایع شده، پس مطالعه وایت پیپر و داشتن آگاهی اولیه از مهمترین و راحت ترین مراحل سرمایه‌گذاری است.

پرسش و پاسخ پورتفولیو ارز دیجیتال

خیر، هر کس می‌تواند هر مقاله‌ای را وایت پیپر بنامد

معمولا تمامی پروژه‌هایی که قصد کلاهبرداری ندارند، از وایت پیپر برای معرفی خود استفاده می‌کنند

مقاله سفید یک گزارش یا راهنمای معتبر است که به طور خلاصه خوانندگان را در مورد یک مسئله پیچیده آگاه می کند و فلسفه نهاد صادر کننده را در این مورد ارائه می دهد. اما یلو پیپر سندی است حاوی تحقیقاتی که هنوز به طور رسمی پذیرفته یا در یک مجله دانشگاهی منتشر نشده است

هدف از نوشتن یک وایت پیپر معرفی یک محصول، خدمات، فناوری یا روش خاص و تأثیرگذار بر تصمیمات مشتریان یا سرمایه‌گذاران است. وایت پیپر به سرمایه‌گذار اجازه می‌دهد که در مورد مکان سرمایه‌گذاری خود اطلاعات کاملی کسب کند و به ارائه دهنده آن محصول یا خدمات این اجازه را می‌دهد که آن را به صورت کامل و شفاف برای همگان معرفی کند.

ما سعی کردیم در این مقاله به صورت کامل توضیح دهیم که وایت پیپر چیست و چه کاربردی دارد. شما نیز می‌توانید تجربیات خود را از خواندن وایت‌ پیپرها به خصوص آنهایی که در دنیای کریپتو وجود دارند، با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

کلمات کلیدی

ایلان ماسک , بیت کوین , ارز دیجیتال , ارز دیجیتالی , رمز ارز

نکات جالب در ارتباط با اولین وایت پیپر منتشر شده

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا