مجله

وسیله ای که انرژی خورشید را به برق تبدیل میکند

اسم وسیله ای که از خورشید برق درست میکند

پرسش و پاسخ مقطع دبستان پایه دوم رشته درس علوم تجربی

اسم وسیله ای که از خورشید برق درست میکند

{{ successMsg }}

{{ errorMsg }}

دوست خوبم!برای نگهداری سابقه خریدتان، نیاز به شماره موبایل (یا ایمیل) شما داریم.

لطفا کدی که به {{ identity }} ارسال شده است را وارد کنید.

بنظر میرسد شما قادر به دریافت پیامکهای ما نیستید! لطفا برای فعال سازی کد {{ receive_code }} را از طریق شماره {{ identity }} به شماره 100078000 ارسال کنید. منتظر بمانید تا فعال سازی انجام شود!

لطفا برای حساب خود رمز عبور انتخاب کنید.

لطفا کدی که برای شما ارسال شده است را وارد کنید.

بنظر میرسد شما قادر به دریافت پیامکهای ما نیستید! لطفا برای فعال سازی کد {{ receive_code }} را از طریق شماره {{ identity }} به شماره 100078000 ارسال کنید. منتظر بمانید تا فعال سازی انجام شود!

برای حساب خود رمز عبور جدید انتخاب کنید.

وسیله ای که انرژی خورشید را به برق تبدیل میکند

وسیله ای که انرژی خورشید را به برق تبدیل میکند را از این سایت دریافت کنید.

وسیله ای که انرژی خورشید را به برق تبدیل میکند

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

وسیله ای که انرژی خورشید را به برق تبدیل میکند را از سایت تکست لس دریافت کنید.

مجله علمی ایلیاد – 2 دانشگاه صنعتی اصفهان و شیراز و سازمان پژوهشهای علمی صنعتی ایران اقدام به راه اندازی نیروگاههای فتوولتائیک کرده اند که در این نیروگاه های 20 کیلوواتی با استفاده از پانل های خورشیدی، انرژی خورشیدی به الکتریکی تبدیل می شود. فتوولتائیک یا سلولهای خورشیدی سیستمی است که انرژی خورشیدی را به انرژی الکتریسیته تبدیل می کند. – فیزیک

تبدیل انرژی خورشیدی به الکتریکی

2 دانشگاه صنعتی اصفهان و شیراز و سازمان پژوهشهای علمی صنعتی ایران اقدام به راه اندازی نیروگاههای فتوولتائیک کرده اند که در این نیروگاه های 20 کیلوواتی با استفاده از پانل های خورشیدی، انرژی خورشیدی به الکتریکی تبدیل می شود.

فتوولتائیک یا سلولهای خورشیدی سیستمی است که انرژی خورشیدی را به انرژی الکتریسیته تبدیل می کند.

استفاده از سیستمهای فتوولتائیک به ما این قابلیت را می دهد که محیط زیست پاکیزه ای داشته باشیم؛ چرا که سیستم تولید الکتریسیته فتوولتائیک اثرات جانبی بسیار ناچیزی بر طبیعت دارد و‌ برخلاف سوختهای فسیلی که تجدید ناپذیر هستند و روزی به پایان می رسند، انرژی خورشیدی منبعی تجدید پذیر به شمار می آید و تا روزی که حیات در کره خاکی وجود دارد قابل استفاده و بهره برداری است.

به گفته مدیر عامل سازمان انرژیهای نو ایران (سانا)، ایران دارای وضعیت مناسب در تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر چون خورشید و باد است به گونه ای که متوسط تابش خورشید در ایران 5 کیلو وات ساعت بر متر مربع در روز است و بیش از 300 روز آفتابی  دارد.

یوسف آرمودلی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به وضعیت وزش باد در کشور خاطر نشان کرد: کشور توانایی نصب نیروگاه بادی با ظرفیت 15هزار مگاوات برق را دارد و مطالعات اخیر ما نشان داده که این ظرفیت را می توان تا 40 هزار مگاوات افزایش داد. این در حالی است که توان دو نیروگاه بادی نصب شده در کشور 300 میلیون کیلو وات ساعت است که توسط دو نیروگاه دولتی تولید می شود.

مدیر عامل سازمان انرژیهای نو ایران از نصب نیروگاه های فتو ولتائیک در 20 دانشگاه خبر داد و گفت: با حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در 20 دانشگاه کشور نیروگاه های خورشیدی فتو ولتائیک با توان 20 کیلو وات نصب می شود.

آرمودلی با بیان اینکه در حال حاضر 20 دانشگاه کشور نسبت به نصب نیروگاه فتوولتائیک اقدام کرده اند، خاطر نشان کرد: طبق برنامه قرار است این نیروگاه ها در کلیه دانشگاه های کشور نصب شوند که در فاز اول 20 دانشگاه را در بر می گیرد و در سالهای بعد به کلیه دانشگاه ها تسری می یابد.

وی با اشاره به راه اندازی پایلوت نیروگاه خورشیدی در دانشگاه شیراز، خاطر نشان کرد: نیروگاه خورشیدی به صورت پایلوت در دانشگاه شیراز نصب شده است که این طرح با همکاری دانشگاه شیراز و وزارت نیرو در سانا اجرایی شد.

مدیر عامل سازمان انرژیهای نو ایران با بیان اینکه این نیروگاه یک نیروگاه حرارتی “پارابولیک” است، توضیح داد: این نیروگاه با استفاده از آینه می تواند هم به صورت مستقیم حرارت تولید کند و هم انرژی خورشیدی را به انرژی الکتریکی تبدیل کند.

آرمودلی با اشاره به مزیت های این نیروگاه ها نسبت به نیروگاه های فتو ولتائیک، اضافه کرد: نیروگاه های حرارتی قابل نصب در نقاط مختلف است. علاوه بر این نیروگاه حرارتی می تواند انرژی الکتریکی مورد نیاز بخشی از شب را تامین کند در حالی که نیروگاه های فتو ولتائیک با غروب خورشیدی قابل استفاده نیستند.

به گزارش خبرنگار مهر، پژوهشگران دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه صنعتی اصفهان نیز نیروگاه خورشیدی فتوولتائیک 20 کیلوواتی را تولید کردند که در آینده به بهره برداری خواهد رسید. پانل های مورد نیاز این نیروگاه توسط دو شرکت ایرانی تولید شده است. این پانل ها قادر به تولید 20 کیلووات برق از انرژی خورشید است.

سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران سومین مرکزی است که اقدام به تولید انرژی از خورشید کرده است این نیروگاه خورشیدی فتوولتائیک از 90 پانل خورشیدی 245 واتی تشکیل شده که میزان انرژی الکتریکی تولید شده از این نیروگاه 20 کیلو وات است.

این نیروگاه همچنین دارای سه مبدل الکتریکی جریان مستقیم به متناوب است که برای تزریق انرژی الکتریکی حاصله از نیروگاه به شبکه محلی و سراسری مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

منبع : iliadmag.com

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

با برق خورشیدی اشتباه نشود.

انرژی پایدار نگهداری انرژی

توسعه انرژی انرژی نو فناوری زیست‌محیطی معماری سبز ساختمان با طراحی عنصر پایداری ساختمان یکپارچه فتوولتائیک بهبود سازی سبز ساختمان انرژی صفر خانه سبز (معماری) ساختمان کم‌کربن بام سبز ساختمان سبز تولید هم‌زمان پمپ حرارتی زمین‌گرمایی سامانه غیرفعال خورشیدی

انرژی تجدیدپذیر

انرژی خورشیدی انرژی زمین‌گرمایی الکتریسیته زمین‌گرمایی انرژی بادی نیروی برق‌آبی انرژی دریایی انرژی جزر و مدی انرژی موج انرژی جریان اقیانوسی سامانه‌های انرژی تجدیدپذیر هیبریدی زیست‌توده زیست‌سوخت هضم بی‌هوازی

ترابری پایدار

سوخت کربن‌خنثی سوخت اتانول انرژی هیدروژن فرایند فیشر–تروپش خودرو با سوخت جایگزین خودروی الکتریکی خودروی دونیرو خودروی برقی دوگانه پیل سوختی فناوری نانو سبز خودروی اتصال برقی دوگانه‌سوز کنگره خودروی سبز

انرژی خورشیدی یک منبع اساسی از انرژی تجدیدپذیر است و بسته به نحوه جذب و توزیع انرژی خورشیدی یا تبدیل آن به برق خورشیدی، فناوری‌های آن به دو دسته خورشیدی غیرفعال و خورشیدی فعال تقسیم می‌شوند. تکنیک‌های خورشیدی فعال شامل استفاده از سیستم‌های فتوولتائیک، انرژی خورشیدی متمرکز و گرمایش آب خورشیدی برای مهار انرژی است. تکنیک‌های غیرفعال خورشیدی شامل جهت‌دهی ساختمان به سمت خورشید، انتخاب موادی با جرم حرارتی مطلوب یا دارای خصوصیات پراکندگی نور و طراحی فضاهایی است که به‌طور طبیعی هوا را به گردش درمی‌آورند.

مقدار زیاد انرژی خورشیدی موجود، آن را به یک منبع الکتریسیته بسیار جذاب تبدیل کرده‌است. برنامه توسعه سازمان ملل متحد در ارزیابی جهانی انرژی سال ۲۰۰۰ خود دریافت که پتانسیل سالانه انرژی خورشیدی ۱٬۵۷۵ تا ۴۹٬۸۳۷ اگزاژول (EJ) است. این مقدار چندین برابر کل مصرف انرژی جهان است که در سال ۲۰۱۲ برابر ۵۵۹٫۸ اگزاژول بود.[۳][۴]

در سال ۲۰۱۱، آژانس بین‌المللی انرژی بیان کرد: «توسعه فناوری‌های انرژی خورشیدی مقرون به صرفه، پایان‌ناپذیر و تمیز دارای مزایای طولانی مدت خواهد بود. این امر از طریق اعتماد به یک منبع بومی، پایان‌ناپذیر و عمدتاً مستقل از واردات، امنیت انرژی کشورها را افزایش داده، باعث افزایش پایداری، کاهش آلودگی، کاهش هزینه‌های مربوط به جلوگیری از گرمایش زمین و پایین نگه داشتن قیمت سوخت‌های فسیلی می‌شود. این مزایا جهانی هستند. از این رو هزینه‌های اضافی مشوق‌های استقرار زودهنگام باید برای یادگیری سرمایه‌گذاری‌ها در نظر گرفته شود؛ آنها باید هوشمندانه هزینه شوند و باید به‌طور گسترده به اشتراک گذاشته شوند».[۲]

نقشه جهانی تولید برق از انرژی خورشیدی بر حسب تراوات-ساعت در سال ۲۰۲۰.

شناخت انرژی خورشیدی و استفاده از آن برای منظورهای مختلف به زمان پیشاتاریخ بازمی‌گردد. شاید به دوران سفالگری، در آن هنگام روحانیون معابد به کمک جام‌های بزرگ طلائی صیقل داده شده و پرتو خورشید، آتشدان‌های محراب‌ها را روشن می‌کردند. یکی از فراعنه مصر باستان معبدی ساخته بود که با طلوع خورشید در آن باز و با غروب خورشید در بسته می‌شد.

ولی مهم‌ترین روایت تاریخی که دربارهٔ استفاده از انرژی خورشیدی بیان شده داستان ارشمیدس دانشمند و مخترع بزرگ یونان باستان است که ناوگان روم را با استفاده از انرژی حرارتی خورشید به آتش کشید. گفته می‌شود که ارشمیدس با نصب تعداد زیادی آئینه‌های کوچک مربعی شکل در کنار یکدیگر که روی یک پایه متحرک قرار داشته، پرتو خورشید را از راه دور روی کشتی‌های رومیان متمرکز ساخته و به این ترتیب آن‌ها را به آتش کشیده‌است. در تاریخ ایران باستان نیز معماری سنتی ایرانیان باستان نشان دهنده توجه خاص آنان در استفاده صحیح و مؤثر از انرژی خورشید در زمان‌های قدیم بوده‌است.

با وجود آن که انرژی خورشید و مزایای آن در قرون گذشته به خوبی شناخته شده بود ولی بالا بودن هزینه اولیه چنین سیستم‌هایی از یک طرف و عرضه نفت خام و گاز طبیعی ارزان از طرف دیگر سد راه پیشرفت این سیستم‌ها شده بود. با افزایش قیمت نفت در سال ۱۹۷۳ کشورهای صنعتی مجبور شدند به مسئلهٔ تولید انرژی از راه‌های دیگری جز استفاده از سوخت‌های فسیلی فکر کنند.

تقریباً نیمی از انرژی خورشیدی که به سمت زمین می‌آید به سطح زمین می‌رسد.

میانگین خورشید دهی. تأمین انرژی خورشیدی از مساحتی به اندازه نقطه‌های سیاه نظری تعیین شده بر روی نقشه برای تأمین تمام انرژی مورد نیاز بشر که تقریباً ۱۸ تراوات است، کافیست.

همچنین ببینید: تابش خورشیدی

زمین ۱۷۴ پتاوات (PW) تابش خورشیدی ورودی (خورشید دهی (به انگلیسی: insolation)) را در قسمت فوقانی جو دریافت می‌کند.[۵] تقریباً ۳۰٪ از این انرژی دوباره به فضا بازتابیده می‌شود در حالی که بقیه توسط ابرها، اقیانوس‌ها و توده‌های خاک جذب می‌شوند. طیف نور خورشید در سطح زمین بیشتر در محدوده مرئی و نزدیک-فروسرخ پخش می‌شود و قسمت کوچکی در نزدیک-فرا بنفش قرار دارد.[۶] اکثر جمعیت جهان در مناطقی با میزان خورشید دهی ۱۵۰–۳۰۰ وات بر مترمربع یا ۳٫۵–۷٫۰ کیلووات ساعت بر مترمربع در روز زندگی می‌کنند.[۷]

تابش خورشید توسط سطح زمین، اقیانوس‌ها – که حدود ۷۱٪ کره زمین را پوشش می‌دهد – و جو جذب می‌شود. هوای گرم حاوی آب تبخیر شده از اقیانوس‌ها بالا رفته و باعث گردش جوی یا همرفت می‌شود. هنگامی که هوا به ارتفاع زیادی می‌رسد، جایی که دما کم است، بخار آب تبدیل به ابرهایی متراکم می‌شود، که بر روی سطح زمین به شکل باران فرود می‌آید و چرخه آب را کامل می‌کند. گرمای نهانِ چگالش آب با افزایش همرفت، پدیده‌های جوی مانند باد، سایکلون‌ها و آنتی سایکلون‌ها را تولید می‌کند.[۸] نور خورشید جذب شده توسط اقیانوس‌ها و خشکی‌ها، دمای سطح را در دمای متوسط ۱۴ درجه سلسیوس نگه می‌دارد.[۹] گیاهان سبز با استفاده از فتوسنتز، انرژی خورشیدی را به انرژی ذخیره شده شیمیایی تبدیل می‌کنند که باعث تولید غذا، چوب و زیست توده‌ای می‌شود که از آن سوخت‌های فسیلی حاصل می‌شود.[۱۰]

منبع : fa.wikipedia.org

وسیله ای که انرژی خورشید را به برق تبدیل میکند

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا