مجله

پیست

پیست اسکی دیزین کجاست: تفریحات و امکانات پیست دیزین تهران

پیست اسکی دیزین یکی از جاهای دیدنی کرج است. اینجا تفریحات پیست دیزین و امکانات پیست را با لوکیشن و عکس خوانده و آماده اسکی بازی شوید.

پیست اسکی دیزین کجاست: تفریحات و امکانات پیست دیزین تهران

شاید باورتان نشود که چنین طبیعت پوشیده از برف و هوای آزاد و تازه پیست اسکی دیزین دقیقا در همین جاهای دیدنی اطراف تهران است که پایتخت شلوغ و گرم و آلوده این روزهاست! اما در ارتفاع دامنه البرز، بزرگترین پیست اسکی ایران و بهترین پیست اسکی تهران قرار دارد که اتفاقا گردشگران و ورزشکاران زیادی از مناطق مختلف ایران و جهان که شیفته اسکی کردن و برف تازه دامنه‌های البرز و تجربه سرما در هر فصلی از سال هستند، به پیست دیزین تهران می‌آیند.

پیست بین‌المللی اسکی دیزین، همچنان یکی از معروف‌ترین پیست اسکی ایران است اما تنها پیست اسکی موجود در ایران نیست. ارتفاعات البرز به لحاظ زمین‌شناسی درواقع ادامه چین‌خوردگی‌های رشته کوه آلپ در اروپا است؛ پس به‌نوعی ایستگاه‌های اسکی در این ارتفاعات می‌تواند نوعی تجربه اسکی کردن در ارتفاعات آلپ را برای شما تداعی کند. همین موضوع هم باعث شده که بهترین پیست‌های اسکی ایران مثل «دیزین»، «توچال»، «شمشک»، «دربندسر» و «آبعلی» در ارتفاعات البرز قرار داشته باشند؛ که البته در این سری از مقالات مجله گردشگری علی‌بابا، به معرفی پیست دیزین تهران می‌پردازیم.

پیست اسکی دیزین در ارتفاعات البرز قرار دارد که هم از استان البرز و جاده چالوس قابل دسترس است و هم از استان تهران و شهرستان شمیرانات.

بهترین زمان برای اسکی‌کردن و لذت‌بردن از برف دامنه البرز، از اواخر پاییز (آذرماه) تا اوایل اردیبهشت ماه است.

پیست دیزین تهران امکانات رفاهی مختلفی مانند هتل‌ها، رستوران‌ها، انواع تله‌کابین‌ها، تله‌سیژها و تله اسکی و ۲۳ نوع مختلف پیست اسکی دارد.

درمورد پیست اسکی دیزین بهتر است اینگونه شروع کنیم که اگر به دنبال مجهزترین پیست اسکی ایران می‌گردید، قطعاً گزینه مطلوب شما پیست دیزین تهران است که در محدوده شهر لواسان و شمیرانات تهران واقع شده است؛ اما سرراست‌ترین آدرس پیست دیزین تهران از جاده چالوس کرج است. بعد از عبور از هتل گچسر و خروجی روستای ولایت‌رود، در ۸۰ کیلومتری جاده چالوس می‌توان راحت به پیست اسکی دیزین دسترسی پیدا کرد.

پیست اسکی دیزین

شاید از خودتان بپرسید پیست بین‌المللی اسکی دیزین چطور تبدیل به همچین پیست مجهزی شد که قابلیت رقابت جهانی با پیست‌های سراسر دنیا را دارد؟ درواقع در سال‌های ۴۲-۱۳۴۱، یک گروه خارجی به سرپرستی کاظم گیلانپور که خود نیز مربی و قهرمان اسکی بود و در دامنه البرز به دنبال اکتشاف معدن بودند، این منطقه را شناسایی کردند و برای اسکی مناسب تشخیص داده شد. در سال ۴۳ تنها یک تله اسکی سیار در پیست اسکی دیزین نصب کردند که محل تمرین خارج از فصل تیم ملی آن زمان بود.

کم‌کم تا سال ۱۳۴۸ نصب انواع تله‌ها و همچنین تله کابین ۲۴۰۰ متری پیست دیزین تهران و احداث امکاناتی چون رستوران طول کشید تا به مرحله بهره‌برداری برسد تا اینکه پیست اسکی دیزین در سال ۱۳۵۱ تکمیل و آماده استفاده اسکی‌بازان شد.

پیست دیزین

امروزه نیز  پیست اسکی دیزین که شامل ۴ تله کابین، ۲ تله سیژ، ۹ تله اسکی بشقابی و ۱ تله اسکی چکشی است، اولین پیست اسکی در ایران است که توانسته از طرف فدراسیون جهانی اسکی نیز برای برگزاری مسابقات رسمی و بین‌المللی اسکی مورد تایید قرار بگیرد.

درواقع در تاریخچه پیست اسکی دیزین می‌توان اولین‌ها را به راحتی علامت زد؛ به عنوان مثال اولین دستگاه‌های بالابر در پیست دیزین تهران، در سال ۱۳۸۴ نصب شدند. در دیزین بالطبع امکانات رفاهی مختلف و خوبی متناسب با پیست اسکی دیزین و گردشگرانی که به این منطقه می‌آیند، از انواع هتل و کلبه‌های اجاره‌ای و رستوران فراهم شده است و مجموعه این امکانات با ترکیب آب‌و‌هوای فوق‌العاده باعث شده دیزین تهران به یک دهکده گردشگری چهارفصله در ایران و خاورمیانه تبدیل شود.

dizin ski resort

بهترین زمان برای اسکی‌کردن در پیست دیزین تهران از اواخر پاییز تا اوایل اردیبهشت ماه است. اما در طول تابستان اسکی روی چمن که ۶۵۰ متر طول دارد هم در پیست اسکی دیزین ممکن است و پاتوق مسابقات جهانی اسکی روی چمن شده است. حتی در پیست اسکی دیزین تهران می‌توان تفریحات و فعالیت‌هایی مثل دوچرخه‌سواری کوهستانی، تیراندازی با کمان، کایت‌سواری و غیره را هم در کنار بازدید از باغ گل دیزین و طبیعت کوهستانی آن تجربه کرد.

اصلا پیست یعنی چی؟ اگر در فرهنگ لغات جست‌و‌جو کرده باشید متوجه شده‌اید که تعریف پیست در میان واژگان ما، یعنی میدان یا محوطه و محلی که برای ورزش یا رقص فراهم شده است. حالا جدا از این تعریف کلی پیست، پیست اسکی دیزین نیز انواع مختلفی از پیست دارد که همین تنوع به ورزشکاران و اسکی بازان قدرت انتخاب بیشتری بخشیده است.

دهکده دیزین، مجموعا ۲۳ پیست دارد و از جمله پیست‌های اسکی دیزین تهران می‌توان به پیست مبتدی و پیست ویپیست (برای ورزشکاران حرفه‌ای)، پیست اسنوپارک، پیست چمن و پیست یو اشاره کرد.

پیست مبتدی دیزین در قسمت شمال شرقی پیست اسکی دیزین و بالای رستوران چمن قرار گرفته که محیط آن به لحاظ شیب دامنه و امکانات برای ورزشکاران مبتدی، در هرسنی امن و مناسب است.

همچنین پیست مبتدی دیزین به تله اسکی مبتدی دیزین نیز دسترسی دارد. تله اسکی مبتدی پیست دیزین تهران، با طول ۲۵۰ متر و ارتفاع ۱۰ متر در سال ۱۳۵۴ تکمیل شده و آماده استفاده است.

پیست ویپیست دیزین که به علت دامنه پرشیب‌تر برای ورزشکاران و اسکی‌بازان حرفه‌ای آماده شده است تقریبا طول آن به ۹ کیلومتر می‌رسد که به تله کابین‌های با ارتفاع بالا نیز دسترسی دارد.

(عکس شماره ۶)

اسنوپارک دیزین نیز از محیط‌های حرفه‌ای پیست اسکی دیزین است که در جهت شمال آن و بالای رستوران چمن قرارگرفته و می‌توان با تله‌سیژ دره به آن دسترسی پیدا کرد.

درواقع پیست اسنو پارک دیزین جایی است که اسکی‌بازان حرفه‌ای و ورزشکاران به حرکات نمایشی و مسابقات جذاب خود می‌پردازند و شاید شما نتوانید مثل آن‌ها اسکی کنید اما مطمئنا از تماشای آن‌ها، آن هم در ارتفاع بالا و شیب‌های هیجانی پیست اسکی دیزین لذت خواهید برد.

تنها پیست اسکی‌ای که در فصل تابستان هم باز است و پذیرای اسکی‌بازان است، پیست اسکی دیزین است که تابستان‌ها بخش پیست چمن آن برای مسابقات بین‌المللی اسکی روی چمن، دوچرخه‌سواری کوهستانی، تیراندازی با کمان، کایت‌سواری و غیره را فراهم می‌کند.

پیست چمن در سمت شمال غرب دفتر مدیریت پیست دیزین تهران تا جنوب رستوران چمن قرارگرفته است. همچنین از پیست چمن دیزین شما امکان دسترسی به تله‌های مختلفی دارید.

پیست یو در کنار اسنوپارک دیزین بالای رستوران چمن قرارگرفته و برای ورزشکاران حرفه‌ای و اسکی‌بازان و اسنوبورد‌سواران ماهر، کاملا مناسب است.

مگر می‌شود به مجموعه‌ای به این بزرگی سفر کنید و از امکانات مختلف رفاهی این پیست بی‌بهره باشید؟ اتفاقا پیست اسکی دیزین یکی از بهترین امکانات رفاهی را برای ورزشکاران و اسکی‌بازان و گردشگران در میان پیست‌های اسکی تهران دارد. که در این قسمت انواع این امکانات و جاذبه‌ها را برایتان توضیح داده‌ایم.

فرق تله کابین با انواع تله‌های موجود در پیست اسکی دیزین این است که به جای نیمکت‌های ساده و شناور در آسمان، شما در ارتفاعات چندین متری روی صندلی‌های خود در کابین‌هایی نشسته‌اید که از ایستگاهی به ایستگاه دیگر که ویژگی‌های متفاوتی به لحاظ ارتفاع و دسترسی دارند می‌روید.

از جمله تله کابین‌های پیست اسکی دیزین می‌توان به «تله کابین شاله» با طول ۱۷۵۰ متر و ارتفاع ۴۸۰ متر، «تله کابین قله» با طول ۱۹۵۰ متر و ارتفاع ۴۳۰ متر، «تله کابین دره» که طولانی‌ترین تله کابین دیزین است با طول ۲۴۸۰ متر و ارتفاع ۵۱۰ متر و در آخر «تله کابین چمن» با طول ۱۴۸۰ متر و ارتفاع ۳۸۵ متر اشاره کرد.

تله سیژها که در واقع صندلی‌های ایمنی هستند که از ایستگاه‌های رفت و برگشت مدیریت می‌شوند تنها فرقشان با تله کابین از نظر تعداد و نداشتن کابین است. انواع تله سیژهای پیست اسکی دیزین، «تله سیژ قله» با طول ۱۸۲۰ متر و ارتفاع ۳۸۰ متر و «تله سیژ چمن» با طول ۱۴۳۰ متر و ارتفاع ۳۳۵ متر است.

تله اسکی بشقابی برای سهولت رفت‌و‌آمد اسکی‌بازان طراحی شده است، به‌طوری‌که ارتفاع زیادی ندارد، میله‌هایی با بشقاب‌هایی که به پایین آن‌ها متصل است پشت‌به‌پشت در حرکتند که اسکی‌بازان می‌توانند با یک دست آن را گرفته و بشقابک را مانند اهرمی میان پاهای خود قرار دهند و به وسیله تله اسکی بشقابی به محل مورد نظر خود سر بخورند و برسند.

فقط باید دو تا نکته را در استفاده از تله اسکی بشقابی فراموش نکنید: تا رسیدن به مقصد میله را رها نکنید و سعی نکنید روی بشقابک‌ها بنشینید، چون آن‌ها صرفاً اهرم فشاری برای هل‌دادن شما روی برف‌ها هستند.

تله اسکی چرخشی در پیست اسکی دیزین نیز نوعی از تله‌سیژها است که به‌صورت چرخشی در مبدأ و مقصد دور می‌زنند و اسکی‌بازان را سوار و پیاده می‌کنند. البته لازم به ذکر است که این نوع تله سیژها توقفی در ایستگاه ندارند و اسکی‌بازان ماهر و حرفه‌ای باید بدانند چطور در حال حرکت تله اسکی، سوار و از آن پیاده شوند.

یکی دیگر از امکانات جذاب پیست اسکی دیزین، اسنومبیل‌هایی هستند که آن‌جا به علاقه‌مندان برای دور زدن در برف‌ها کرایه داده می‌شوند.

در میانه‌های پیست دیزین تهران، در ارتفاع ۲۹۸۰ متری رستوران شاله قرار دارد که یکی از بکرترین مناظر ارتفاعات دیزین را هنگام صرف غذا در مقابل چشمانتان به نمایش می‌گذارد. این رستوران درواقع بخشی از هتل ۴ ستاره شاله دیزین است که انواع خدمات را برای گردشگران در نظر گرفته است.

یکی از لوکس ترین رستوران های پیست اسکی دیزین، رستوران چمن است که به دلیل موقعیت آن مسیر خیلی از پیست‌ها را با آن می‌سنجند. رستوران چمن در ارتفاع ۲۶۵۰ متری و شمال پیست چمن قرار دارد.

این رستوران علاوه‌بر منوی غذای خود، منوی کافی‌شاپ نیز دارد و برای صرف انواع نوشیدنی مناسب است. دکوراسیون این رستوران به گونه‌ای است که تمام چشم‌انداز البرز انگار زیر پایتان است، ساختمان دایره‌ای شکل و سراسر شیشه‌ای رستوران چمن تجربه صرف غذا را بعد از یک پیاده‌روی طولانی یا هیجان اسکی‌کردن دوچندان لذت‌بخش می‌کند.

رستوران لوتوس که یکی از معروف ترین رستوران های پیست اسکی دیزین است، کنار هتل گاجره دیزین واقع شده. این رستوران شامل کافی‌شاپ، رستوران فرنگی و ایرانی و همچنین یکی از بهترین فست فودهای تهران است. کیفیت خوب غذاهای رستوران لوتوس در کنار دکوراسیون جذاب و خیره‌کننده آن در دامنه‌های البرز به شما تجربه صرف یک وعده غذایی لذت‌بخش را می‌بخشد.

قیمت منوی رستوران لوتوس دیزین نسبت به کیفیت بالای غذا مناسب است. و بخش‌های مختلف این رستوران نیز به لحاظ دکوراسیون متفاوتند اما شاید یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های رستوران لوتوس که در ۳ کیلومتری پیست دیزین تهران قرار دارد، نزدیکی و دسترسی آن به هتل گاجره  است. این هتل یکی از معروف‌ترین هتل های دیزین به حساب می‌آید.

در میانه‌های پیست اسکی دیزین، رستوران اف پیست قرار دارد که علاوه‌بر منوی غذاهای ایرانی و فست‌فودی، کافی‌شاپ اف پیست هم دارد.

کلبه‌های چوبی که به شله نیز شناخته می‌شوند، یکی از اقامتگاه‌های پیست اسکی دیزین هستند که دارای شومینه، تراس، باربیکیو، سرویس فرنگی، ارائه خدمات بهداشتی در کنار ساختمان شماره ۲ هتل دیزین قرارگرفته‌اند.

نوع ساخت‌و‌ساز این شله‌ها یا کلبه‌های پیست دیزین به گونه‌ای بوده که راه دسترسی اتومبیل به آن کاملا وجود دارد. البته این کلبه‌ها به خاطر تعداد زیاد مسافران به دیزین در روزهای آخر هفته، کمتر از ۲ روز رزرو داده نمی‌شوند. اجاره این کلبه‌ها از شبی ۲ میلیون تومان شروع می‌شود.

معماری زیبای این شله‌ها اساساً با اصالت کوهستان و پیست‌های اسکی گره خورده است و این کلبه‌ها با سقف‌های شیروانی خود به راحتی در دیزین قابل تشخیص‌اند. کلبه‌های چوبی پیست دیزین تهران بهترین اقامتگاه برای گروه‌های بالای ۴ تا ۵ نفره است و به همین علت معمولاً اسکی‌بازان حرفه‌ای که به‌صورت گروهی به دیزین می‌آیند اجاره این شله‌ها را ترجیح می‌دهند.

شاید فکر کنید پیست اسکی دیزین جز اسکی‌کردن و برف‌بازی و تله‌های مختلف تفریح دیگری ندارد، اما درواقع پیست‌های اسکی یکی از قطب‌های گردشگری کشورهایی هستند که از این نعمت قله‌های برفی محروم نیستند. در این‌جا برخی از جذاب‌ترین تفریحات غیر برفی پیست اسکی دیزین را با شما به اشتراک گذاشتیم.

کسانی که به تیراندازی علاقه دارند و یا خود یک‌پا کماندار هستند می‌توانند برنامه‌های آموزشی و تمرین‌های رشته تیراندازی با اسکی روی برف در فصل زمستان و تیراندازی با رول اسکی در چمن را در فصل تابستان در پیست اسکی دیزین انجام دهند.

اگر پاراگلایدرسوار حرفه‌ای هستید یا به همراه یک حرفه‌ای به ارتفاعات پیست اسکی دیزین آمده‌اید می‌توانید پس از بالارفتن از ارتفاعات دامنه البرز، جایی که برای پرواز مناسب بود را انتخاب کنید و بر فراز پیست دیزین تهران سبک‌بار و پر از هیجان پرواز کنید.

در قسمت پیست چمن دیزین و مخصوصا فصل تابستان می‌توانید از کایت‌سواری در ارتفاعات البرز لذت ببرید و خاطره‌ای فراموش‌نشدنی از پیست اسکی دیزین را با خود به خانه ببرید.

مگر می‌شود جایی رفت که پر از برف و سرما باشد و برف‌بازی نکرد یا آدم‌برفی نساخت؟ تقریبا بخش جدا‌نشدنی و به‌یاد‌ماندنی رفتن به پیست اسکی دیزین غلت‌زدن در برف‌ها، ساختن آدم‌برفی و برف‌بازی در کنار اسکی‌بازی است. هیجان‌انگیزترین قسمت جشنواره‌های آدم‌برفی دیزین است که سالانه برگزار می‌شود و به بهترین آدم‌برفی‌ها جایزه تعلق می‌گیرد.

یکی از تفریحات رایج در پیست دیزین تهران تیوپ‌سواری است که معمولا خانواده‌ها و کودکان و جوانان را غرق در شادی و خنده سُر‌خوردن و غلت‌زدن در برف‌ها خواهد کرد.

یکی از تفریحات دیگر در پیست اسکی دیزین که اتفاقاً مسابقات آن هم در فصل تابستان، در قسمت پیست چمن برگزار می‌شود همین دوچرخه‌سواری در کوهستان است که همراه با حرکات نمایشی و جذاب دوچرخه‌سواران حرفه‌ای همراه می‌شود.

بهتر است در مورد بهترین زمان رفتن به پیست اسکی دیزین اینطور بگوییم که اگر قصدتان اسکی‌کردن در برف و تجربه تفریحات برفی در سرمای ارتفاعات البرز است، پیست دیزین تهران از اواخر پاییز (آذرماه) تا اوایل اردیبهشت‌ماه باز و قابل دسترس است. اما در فصل تابستان نیز به دلیل هوای خنک و ارتفاعات سرسبز و مسابقات مختلفی مانند کایت‌سواری، دوچرخه‌سواری در کوهستان و تیراندازی و همچنین به دلیل آن که تنها پیست اسکی قابل دسترس در فصل تابستان است گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

از دو مسیر می‌توان به پیست اسکی دیزین رسید، یکی مسیر جاده چالوس است و دیگری مسیر محور شمشک به دیزین.

البته هرکدام از این مسیرها جذاب و زیبا هستند اما اگر از تهران می‌خواهید به دیزین بروید قاعدتا محور شمشک به دیزین نزدیک‌تر است اما جاده آن پیچ‌و‌تاب زیادی دارد که لازمه آن این است راننده‌ای حرفه‌ای باشید.

اما مسیر چالوس از جاده کرج هم زیبایی‌ها و طبیعت منحصر‌به‌فرد خود را برای شما همیشه در نظر دارد! کافی است از خروجی روستای ولایت‌رود به محور جاده دیزین بپیچید و شاید از جاهای دیدنی جاده چالوس هم لذت ببرید.

اگر با خودتان فکر می‌کنید زیاد اهل اسکی‌کردن و یا سرمای برف نیستید و در نتیجه تا حالا به سر‌زدن به پیست دیزین فکر نکرده‌اید، باید بگویم شاید بهتر است دقیق‌تر به این منطقه پر از سرگرمی نگاه کنید؛ جایی که حتی جدا از برف‌بازی و اسکی‌کردن می‌توانید تفریحات تابستانه دیگری هم داشته باشید.

جایی که حتی می‌توانید در مدرسه اسکی دیزین ثبت‌نام کرده و اسکی‌کردن را از صفر تا صد آموزش ببینید. می‌توانید به هتل‌های جذاب دیزین سر بزنید، در رستوران‌های آن وعده غذایی خود را میل کنید، و در طبیعت کوهستانی و زیبای البرز که جواهر خطه شمال ایران است گردش کنید و لذت ببرید و همچنین مواظب محیط زیست بکر آن باشید!

آدم به تجربه زنده‌ست و منم تجربه‌هام رو با نوشتن و گفتن زندگی می‌کنم تا زندگی بسازم برای ادامه سفر، برای رهایی.

مطلب قبلی

پارک ملت تهران؛ یک دنیا خاطره برای همه مردم پایتخت

مطلب بعدی

جنگل لفور مازندران و بهشت ۴۰ میلیون ساله ایرانی

پل سفید اهواز؛ نقش هلالی رود کارون

پس از زیارت، جاهای دیدنی مشهد را از دست ندهید

کلیسا ننه مریم ارومیه؛ کلیسای تاریخی با معماری متفاوت

جاهای دیدنی نوشهر همان نگین سرسبز مازندارن زیبا

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام و ایمیل من برای ارسال دیدگاه‌های بعدی ذخیره شود.

پیست اسکی دربندسر کجاست با عکس و آدرس

پیست اسکی دربندسر یکی از پیست های اسکی بین المللی کشور به شمار می رود. در این مقاله با تمام امکانات تفریحی و رفاهی پیست اسکی دربندسر آشنا می شویم.

پیست اسکی دربندسر کجاست با عکس و آدرس

یکی از ورزش های زمستانی مهیج که طرفداران بسیاری دارد اسکی می باشد. پیست اسکی دربندسر از گذشته تاکنون همواره مورد استقبال بسیاری از اسکی بازان و طرفداران اسکی قرار گرفته است. از آنجایی که این پیست در فاصله کمی از تهران قرار دارد مزید بر علت شده که اغلب افراد برای تفریحات زمستانی و ورزش اسکی، آن را انتخاب کنند. به جز ورزش دلچسب اسکی، ورزش و تفریحات دیگری وجود دارند که انجام دادن آن ها در زمستان بسیار لذت بخش خواهد بود. یکی از بهترین جاهایی که می توانید ورزش های زمستانی اعم از اسکی را انجام دهید و از آن لذت ببرید، پیست اسکی دربندسر می باشد که در این مقاله می خواهیم با آن بیشتر آشنا شویم. اگر شماهم عاشق برف بازی و اسکی هستید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

با نزدیک شدن به سرما و شروع بارش برف، بسیاری از افراد و اسکی بازان شوق لذت برد از ورزش ها و تفریحات زمستانی را دارند و ترجیح می دهند در محلی مناسب و با تمام تجهیزات از برف بازی لذت ببرند. پیست اسکی دربندسر را می توان جاذبه های دیدنی و گردشگری تهران محسوب کرد. امروزه باتوجه به اینکه بارش برف در اغلب نقاط کشور کاهش یافته است، اما جاهایی هستند که بتوان به آن ها مراجعه کرد و از این نعمت الهی با امکانات مناسب بهره برد.

جالب است بدانید که پیست اسکی دربندسر تنها پیستی است که در آن دستگاه برف ساز وجود دارد. پیست اسکی دربندسر در نزدیک ترین پیست به پیست اسکی شمشک می باشد. پیست اسکی دربندسر در ارتفاع 2700 متری از سطح دریا قرار گرفته است. مجموعه تفریحی پیست اسکی دربندسر نخستین پیست اسکی بین المللی کشور محسوب شده و با همت و تلاش های مداوم علاقمندان، پیشکسوتان و اهالی منطقه موفق به بهره برداری این پیست در سال 1361 شدند.

این پیست اسکی در اوایل که تازه احداث شده بود تنها یک دستگاه تله سیژ دو نفره وجود داشت که پس از گذشت سال ها بعد، امکانات آن افزوده شد. دستگاه های بالابری نیز در این مجموعه تفریحی تعبیه شده است که شامل دو تله اسکی چکشی و یک تله سیژ می باشد. مرتفع ترین نقطه این پیست 3050 متر و پایین ترین نقطه آن نیز در ارتفاع 2600 متری از سطح دریا قرار دارد. از ویژگی های خوب این پیست مربوط به مسیرهای متنوعی می باشد که دارای شیب های 0 درصد تا 70 درصد می باشد. لازم به ذکر است که نزدیک ترین پیست اسکی به پیست دربندسر، پیست اسکی شمشک می باشد.

همانند پیست اسکی دیزین، پیست اسکی دربندسر نیز تفریحات چهار فصل را از سال 1394 به این پیست اضافه کرد و می تواند در تمام فصل ها میزبان گردشگران خود باشد. همین باعث شد که پیست اسکی دیزین تنها پیست چهارفصل نباشد.

پیست اسکی دربندسر

در سال 1357 به همت جمعی از علاقمندان به اسکی و اهالی منطقه شمشک و دربندسر پیست اسکی دربندسر را احداث کردند و در سال 1361 فعالیت خود را آغاز کرد. این پیست در ابتدا با نام «پاپا» شروع به فعالیت کرده بود. در ابتدای فعالیت این پیست، شاهد اتفاق ناگواری بود که پدر علیداد ساوجی از مربیان پیشکسوت و قهرمانان سابق شمشک بودند، از پایه بالابر به پایین سقوط کرد و اولین اتفاق تلخ و ناگوار این منطقه شد.

با گذشت زمان، شاهد افزایش امکانت و تجهیزات این پیست بودیم که توسط سرمایه گذاری بخش خصوصی انجام گرفت و توانست به تفرجگاهی تبدیل شود که نه تنها اسکی بازان از آن استفاده کنند بلکه عموم مردم می توانند از تمام امکانات تفریحی آن استفاده کنند. در نهایت تا سال 1387 این پیست به پیست اسکی ایده آلی تبدیل شد و توانست از سوی فدراسیون جهانی اسکی عنوان بین المللی را از آن خود کند. از همین رو تا به امروز، چندین مسابقه در سطح لیگ بین المللی اسکی در آن برگزار شده است.

باتوجه به تلاش و همت مسولان، پیست اسکی دربندسر در صدد آن است که علاوه بر امکانات تفریحی و آموزشی، بتواند به یک محلی برای تفریح و گذراندن اوقات فراغت تبدیل شود. این محل تنها برای اسکی نبوده و امکاناتی همچون تله کابین، تله سیژ و رستوران های متنوع قرار داده شده استتا بتواند محل مناسبی برای تفریح یک روزه باشد. در کنار پیست نیز بهداری مجموعه قرار دارد که افراد آسیب دیده با مراجعه به آن می توانند اقدامات اولیه را دریافت کنند.

از دیگر امکانات رفاهی مجموعه می توان به یک پارکینگ عمومی و یک پارکینگ VIP اشاره کرد. همچنین اگر می خواهید به این پیست اسکی مراجعه کنید و لوازم مورد نیاز را ندارید، اصلا جای نگرانی وجود ندراد. شما می توانید از غرفه هایی که لباس و تمام تجهیزات مورد نیاز برای اسکی را کرایه می دهند استفاده کنید. البته باتوجه به شرایط کرونا و فراگیری آن در تمام دنیا، در حال حاضر امکان کرایه لباس به منظور حفظ سلامتی مراجعه کنندگان، ممنوع شده است.

قطعا یکی از لذت هایی که در کنار تفریح خیلی می چسبد، خوردن خوراکی های خوشمزه می باشد. در این پیست اسکی، رستوران ها و فست فودهایی قرار داده شده است که غذاهای بسیار لذیذ و خوشمزه ای را به گردشگران ارائه می دهد.

پیست اسکی دربندسر

یکی از بهترین و مهمترین رستوران های مجموعه تفریحی دربندسر، رستوران چوبی می باشد که می توان آن را در ایران تک و منحصر به فرد دانست. فضای این رستوران تماما از چوب نراد فنلاندی بوده و مساحت آن 400 متر مربع می باشد. هنگامی که در این محیط بنشینید و به غذا خوردن مشغول باشید، رایحه خوب چوب به مشامتان می رسد و می تواند غذا خوردن در این مکان را برایتان دلچسب تر کند.

آدرس رستوران چوبی دربندسر: استان تهران، دربندسر، پیست اسکی دربندسر

شماره تماس رستوران چوبی دربندسر: 26525265-021

رستوران قله از دیگر رستوران های دربندسر به شمار می رود که موقعیت مکانی آن در ایستگاه مقصد تله کابین می باشد. این رستوران می تواند محل مناسبی برای تجدید قوای اسکی بازان و ورزشکاران باشد.

آدرس رستوران قله دربندسر: استان تهران، قله اول پیست اسکی دربندسر

اگر جز افرادی هستید که به غذاهای خوشمزه فست فودی علاقه دارید، فست فود برگرلند که شعبات متعددی در سطح شهر تهران دارد که یکی از شعبه های آن در پیست اسکی دربندسر واقع شده است. می توانید با مراجعه به این فست فودی غذای مورد علاقه خود را با بهترین کیفیت سفارش دهید و از آن لذت ببرید.

پیست اسکی دربندسر

ممکن است برخی افراد تصور کنند این منطقه تنها برای اسکی بوده و افراد حرفه ای برای ورزش اسکی به آن مراجعه می کنند. اما این تصور کاملا اشتباه است و بسیاری از افراد می توانند برای گذراندن اوقات فراغت خود به این پیست بروند و به تفریحاتی همچون سر خوردن از روی برف، برف بازی، سوار شدن بر تله کابین و اسکی مقدماتی روی برف های مصنوعی بپردازند و از آن ها لذت ببرند.

امکانات تفریحی پیست اسکی دربندسر به سرح ذیل است:

تله‌ کابین 12 نفره به طول 1830 متر با 57 کابین و ظرفیت 3000 نفر در ساعت

تله‌ سیژ چهار نفره به طول 1200 متر از کشور فرانسه

تله‌ سیژ چهار نفره به طول 800 متر در ارتفاع 3750 متر از سطح دریا

تله ‌سیژ دو نفره به طول 1110 متر

تله ‌اسکی بشقابی به طول 700 متر از کشور ایتالیا

سه دستگاه برف کوب

دو دستگاه تله ‌اسکی چکشی برای اسکی‌بازان مبتدی

یک دستگاه برف ‌ساز با قابلیت تولید برف در دمای صفر درجه در طول 1300 متر و به عرض یکصد متر و ارتفاع 50 سانتی متر

از دیگر امکانات تفریحی این مجموعه می توان به اسکی در شب اشاره کرد که از ساعت 15 بعد از ظهر تا 19 غروب آماده خدمت رسانی به گردشگران می باشد. در این زمان چراغ هایی که در پیست قرار دارند روشن می شوند.

علاوه بر امکانات تفریحی که در این بخش با آن ها آشنا شدیم، امکانات تفریحی دیگری نظیر پنج دستگاه پیست کوب و یک دستگاه برف ساز مصنوعی وجود دارد. دستگاه برف ساز مصنوعی می تواند در زمان هایی که بارش برف به مقدار کافی نبود می توانند از این دستگاه استفاده کنند. این دستگاه می تواند در دمای 0 درجه و در طول 1300 متر، عرض 100 متر و همچنین به ارتفاع 50 سانتی متر برف تولید کند. حتی در زمان هایی که بارش برف کم باشد می توانید به این پیست مراجعه کنید و از تفریحات آن لذت ببرید.

پیست اسکی دربندسر

علاوه بر اسکی بازان، افرادی که به اسکی علاقه دارند و می خواهند این ورزش را تا سطح حرفه ای و پیشرفته آموزش ببیند، می توانند به مدرسه اسکی پیست دربندسر مراجعه کنند و اسکی را زیر نظر مربیان حرفه ای و کارآزموده از سطح مبتدی تا سطح حرفه ای آموزش ببینند.

در این پیست محلی که برای آموزش در نظر گرفته است، 25 درصد به افراد مبتدی، 50 درصد به افراد پیشرفته و 25 درصد نیز برای افراد حرفه ای اختصاص یافته است. این بخش تخصصی ترین بخش مجموعه است و علاقمندان می توانند آموزش های 0 تا 100 را در یک آموزشگاه بین المللی یاد بگیرند.

خدمات قابل ارئه در مدرسه اسکی پیست دربندسر:

کلاس‌های اختصاصی آموزش آلپاین

ثبت‌نام آنلاین و رزرو کلاس

دوره ‌های اختصاصی آموزش اسنوبرد

استفاده از مربیان حرفه ‌ای در سطوح مختلف با مدارک بین ‌المللی اسکی

استفاده از مربیان حرفه‌ ای با تسلط بر زبان ‌های لاتین، فرانسه و آلمانی

ارائه بسته‌های آموزشی به افراد 5 تا 50 سال

ارائه بسته‌های پایان دوره آموزشی

ارائه لوح تقدیر و مدارک معتبر به منظور آموزش‌ های گذرانده شده

در صورت استفاده از پیست روزانه از ساعت 8 صبح الی 15 بعد از ظهر و پیست شب از ساعت 15 تا 19 غروب می توانید به مجموعه مراجعه کنید.

پیست اسکی دربندسر

هنگامی که می خواهید به پیست اسکی دربندسر بروید، دو نوع بلیط برای شما وجود دارد:

بلیط برای گردشگران: این بلیط برای کسانی است که قصد استفاده از اسکی ندارند و تنها می خواهند از تله کابین و چشم انداز اطراف استفاده کنند و لذت ببرند که هزینه این بلیط در سال 1399 مبلغی معادل 100 هزار تومان بود.

بلیط برای اسکی بازان: این بلیط برای افرادی که می خواهند در این پیست به اسکی بپردازند و از ساعت 8 صبح الی 19 غروب می توانند در مجموعه حضور داشته باشند و از اسکی بازی لذت ببرند. برای تهیه این بلیط در سال 1399 مبلغی معادل 250 هزار تومان بپردازید.

در این بخش به صورت اختصاری قیمت بلیط ها در سال 1399 را آورده ایم:

بلیط کامل روزانه: 250 هزار تومان

بلیط پیست شبانه: 150 هزار تومان

بلیط گردشگری: 100 هزار تومان

شما می تواند اگر تنها قصد گردش در مجموعه دربندسر را دارید در تمام طول سال به مجموعه مراجعه کنید اما اگر می خواهید از ورزش های زمستانی و اسکی استفاده کنید، بهترین زمان مراجعه به این مجموعه تفریحی می تواند از ابتدای زمستان یعنی دی ماه تا اویل بهار یعنی فروردین ماه که بارش برف در این مدت زمان به بیشترین حد خود می رسد مراجعه کنید.

پیست اسکی دربندسر

پیست اسکی دربندسر در فاصله حدود 66 کیلومتری از شمال شرق تهران و در مان رشته کوه های البرز واقع شده است. منطقه ای که این پیست در آن قرار دارد دربندسر نام دارد که منطقه ای زیبا و کوهستانی به شمار می رود.

مسیر اول: اگر از تهران قصد رفتن به این مجموعه تفریحی را دارید و از خودروی شخصی برای دسترسی به استفاده می کنید باید خود را به جاده لواسانات برسانید. پس از آن از محور لشگرک-فشم عبور کرده و به پیست دربندسر دسترسی پیدا خواهید کرد.

مسیر دوم: همچنین مسیر دیگری برای دسترسی به مجموعه وجود دارد که می توانید از جاده کرج-گچسر استفاده نمایید. این مسیر تنها در فصل تابستان قابل استفاده می باشد.

آدرس پیست اسکی دربندسر: استان تهران، شهرستان شمیرانات، لواسانات، شهر شمشک، محله دربندسر، پیست دربندسر

برخی از افرادی که پیست شب را انتخاب می کنند و یا حتی پیست روزانه، امکان دارد که تصمیم به شب ماندن در این منطقه را بگیرند. از آنجایی که امکان کمپینگ و چادر زدن در این منطقه وجود ندارد، بهتر است از اجاره اقامتگاه در دربندسر استفاده نمایند. در این پیست ویلاهایی با تمام امکانات و تجهیزات برای گردشگران در نظر گرفته شده است که شما می توانید با اجاره ویلا در دربندسر اقامت یک الی چند روزه خوبی در این منطقه داشته باشید.

پیست اسکی دربندسر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه *

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

پیست

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا