اخبار

پیش بینی قیمت سیمان تا شهریور 1400

پیش بینی قیمت سیمان تا شهریور 1400

پیش بینی قیمت سیمان تا شهریور 1400,دلایل افزایش قیمت سیمان در چند ماه اخیر,چطور قیمت سیمان به اینجا رسید,نحوه عرضه سیمان درست است یا غلط,پشت پرده افزایش قیمت سیمان,

پیش بینی قیمت سیمان تا شهریور 1400

به گزارش تیتربرتر؛ تولیدکنندگان می‌گویند عمده سود سیمان به جیب دلالان می‌رود. یکی از راهکارهای تولیدکنندگان این است که سیمان در بورس عرضه شود تا بدون واسطه به دست مصرف کننده برسد. تاکنون حدود ۷۰ درصد شرکتهای سیمانی وارد بورس شده‌اند و ۳۰ درصد مابقی نیز به تدریج در حال ورود هستند. اما طبیعی است که واسطه‌ها از بورسی شدن سیمان خوشحال نباشند.

 

مدیرعامل شرکت تعاونی مصالح‌فروشان دو دلیل اصلی را درخصوص افزایش قیمت سیمان عنوان کرد که نخستین دلیل، کاهش تولید سیمان طی یک ماه اخیر به‌دلیل قطع برق بود. به گفته‌ی او وزارت نیرو به‌دلیل کمبود برق کارخانه‌های سیمان را مجبور به کاهش مصرف و قطع برق کرد و به همین دلیل امکان تولید وجود نداشت و عرضه‌ی سیمان طی هفته‌های اخیر پایین آمد. کالایی که کم می‌شود دچار واسطه‌گری و بازار سیاه خواهد شد؛ بنابراین یکی از دلایل افزایش قیمت‌ها کاهش تولید و کمبود این کالا در بازار بود.

لهونی دلیل دیگر افزایش قیمت‌ سیمان را به جز توقف تولید کارخانه‌ها، عرضه‌ی سیمان در بورس عنوان می‌کند.  به گفته‌ی او انجمن‌  صنفی  کارفرمایان صنعت سیمان از مدت‌ها پیش به دنبال آزاد سازی نرخ سیمان بودند . 

به گفته مدیرعامل شرکت تعاونی مصالح‌فروشان، افزایش قیمت سیمان مربوط به امروز و دیروز نیست و از سال 98 روند رشد قیمت آغاز شد. در آن زمان سیمان از درب کارخانه بسته‌ای 12 هزار تومان بود که با هزینه‌های حمل هر کیسه 15 هزار تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسید؛ اما از سال 98 طی چند فقره درخواست افزایش از سوی کارخانه‌ها که از 5 درصد تا 40 درصد پیشنهاد شده بود، افزایش قیمت سیمان را شاهد بودیم. قیمت سیمان در ابتدای سال 1400 هر کیسه از درب کارخانه به 27 هزار تومان رسید که با هزینه‌های کرایه به قیمت هر پاکت 35 هزار تومان به مصالح‌فروش می‌رسید که افزایش آن نسبت به سال 98 از درب کارخانه به بیش از 100 درصد رسیده بود.

رضا جمارانیان ـ رییس انجمن تولیدکنندگان صنعت سیمان ـ که چند شب قبل از انحصار بازار سیمان در دست ۳۰ واسطه سخن گفته بود، موافق عرضه سیمان در تالار شیشه‌ای است. او می‌گوید: قبل از ورود سیمان به بورس، دلالان این محصول را پاکتی ۲۲ هزار تومان از درب کارخانه می‌خریدند و ۶۰ هزار تومان در بازار می‌فروختند، پس جای تعجب ندارد که نسبت به بورسی شدن سیمان هجمه وارد کنند.

در شرایط فعلی، سیمان به معادله‌ای چندمجهولی تبدیل شده است. پس از قطعی حدود یک هفته‌ای برق کارخانجات و رسیدن ظرفیت تولید به ۱۰ درصد، طبق موافقت شرکت توانیر از روز ۳۱ تیر تا سوم مردادماه صنایع سیمان می‌توانند به صورت ۲۴ ساعته بدون محدودیت برق و صنایع فولادی از ساعت ۲۴ تا هشت صبح با ۵۰ درصد دیماند مصرفی و از هشت صبح تا ۲۴ شب با ۱۰ درصد دیماند مجاز به فعالیت هستند.

با توجه به وصل شدن کامل برق کارخانجات سیمان برخی فعالان صنعت ساختمان می‌گویند که حتی اگر سیمان به وفور وارد بازار شود بعید است نرخ آن به کمتر از ۵۰ هزار تومان در بازار برسد؛ همان هدفی که بعضی تولیدکنندگان از ماهها قبل دنبال می‌کردند.

سال ۱۳۹۹ حدود ۷۰ میلیون تن سیمان در کشور تولید شد که ۱۵ میلیون تن صادر و ۵۵ میلیون تن به مصرف داخلی رسیده است. اگر امسال نیز همین حدود تولید شده باشد ظرف ۱۰ روز که بازار سیمان از قطعی برق رنج می‌برد با فرض اینکه تولید ۱۰ روز کارخانجات از قبل توسط برخی واسطه‌ها دپو شده باشد حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن سیمان در انبارها وجود دارد که با توجه به اختلاف قیمت هر پاکت سیمان ۲۴ هزار تومانی درب کارخانه با نرخ بالای ۷۰ هزار تومانی این محصول در بازار آزاد رقمی معادل ۱۷۰۰ میلیارد تومان رانت می‌تواند فقط در ۱۰ روز به جیب واسطه‌ها برود. با این پول می‌توان حدود ۶۰۰۰ واحد اقدام ملی مسکن با نرخ هر متر مربع ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان مطابق آخرین هزینه‌های اعلام شده احداث کرد.

 

خراسان رضوی قطب سوم تولید سیمان در کشور است که بنا بر اذعان مدیران سازمان صمت ظرفیت تولید این استان حدود 9 میلیون تن در سال است اما طی یک سال گذشته تولید و بازار این محصول که جزو اصلی‌ترین کالاهای صادراتی استان به کشورهای آسیای مرکزی است به ‌گونه‌ای رقم خورد که قیمت هر پاکت سیمان طی یک سال اخیر حدود سه برابر شده است.

شاید مهم‌ترین عاملی که تولید سیمان را در کشور متأثر کرده بحث تأمین انرژی مورد نیاز کارخانه‌های سیمان است که در زمستان سال گذشته گاز مورد نیاز واحدهای تولیدی سیمان کاهش یافت و در تابستان امسال نیز برق کارخانه‌های صنعتی با نوسانات و قطعی روبه رو شد تا صنعت سیمان کشور را با مشکلاتی مواجه کند.

سیمان کم و گران بررسی‌های میدانی نشان می دهد روز گذشته قیمت هر پاکت سیمان در بازار مشهد به 45 هزار تومان رسیده است، برخی از فروشندگان مصالح ساختمانی مشهد هم از کمیاب شدن این محصول می‌گویند. یکی از فروشندگان سیمان در مشهد مدعی است که قیمت سیمان نسبت به هفته گذشته حداقل 12 هزار تومان بیشتر شده است و علاوه بر گرانی به هر متقاضی تنها 20 پاکت سیمان مشهد داده می‌شود.

تعداد دیگری از فروشندگان مصالح ساختمانی مشهد مدعی‌اند سیمان عرضه نمی‌شود و قیمت آن از پاکتی 50 هزار تومان هم خواهد گذشت، هر چند یکی از عرضه‌کنندگان سیمان در شهرستان سبزوار معتقد است تمام این قیمت‌ها و ادعای کمبود سیمان فضاسازی برای افزایش دادن قیمت است و می‌گوید: قیمت هر پاکت سیمان سبزوار حدود 30 هزار تومان در کارخانه است و اگر بخواهید در مشهد تحویل بگیرید با در نظر گرفتن کرایه حمل به هر مقدار لازم است به‌صورت تناژ تحویل مشتری می‌شود.

کارخانه ها سیمان نمی دهند رئیس اتحادیه فروشندگان مصالح ساختمانی مشهد نیز در گفت وگو با خراسان رضوی در این ‌باره اظهار می کند: متأسفانه کارخانه‌ها سیمان به بازار نمی‌دهند این موضوع باعث کمبود این محصول در بازار مشهد شده است.

البته کارخانه‌ها می‌گویند به دلیل قطعی برق تولید سیمان نیز متوقف‌ شده و کمبود عرضه ناشی از همین موضوع است.غلامرضا سلطانی می‌افزاید: معضل دیگری که امروز در حوزه سیمان با آن روبه رو هستیم عرضه این محصول در بورس است. در شرایطی که بازار با کمبود مواجه است چه توجیهی برای فروش سیمان در بورس وجود دارد این کار جز این که قیمت‌ها را به دلیل کمبود عرضه افزایش دهد نتیجه دیگری نخواهد داشت.

وی تأکید می‌کند: در شرایط کنونی بازار سیمان از دست ما خارج‌ شده است و هر کسی به هر قیمتی آن را می‌فروشد زیرا قیمت ثابتی وجود ندارد که ما بر مبنای آن تصمیم‌گیری کنیم ممکن است امروز قیمت 40 هزار تومان باشد و فردا یک قیمت دیگر در بورس عرضه شود. این در شرایطی است که فعالیت‌های ساخت‌وساز به دلیل رکود اقتصادی و بحران کرونا تا حدی راکد شده است. اگر شرایط عادی بر ساخت و ساز در مشهد حاکم بود قطعاً تأمین نیاز روزانه مشهد ممکن نبود و قیمت‌ها چند برابر می‌شد.

خاموشی‌ها و کاهش 70 درصدی تولید «توکلی زاده» ،مدیر عامل سیمان زاوه در گفت وگو با خراسان رضوی دلیل کمبود سیمان در بازار مشهد و استان را ناشی از کاهش می داند و می‌گوید: طی دو هفته گذشته یعنی از 14 تیر که بحث خاموشی‌های صنعت و نوسانات برق در کشور به وجود آمد میزان تولید سیمان در کارخانه‌های استان 70 درصد کاهش یافته و این مسئله یکی از دلایل اصلی کاهش عرضه سیمان در مشهد و استان است.

وی درباره قیمت سیمان خاطر نشان می کند: فروش سیمان در کشور به دو صورت انجام می‌شود، گروهی از کارخانه‌ها که هنوز موفق نشدند شرایط عرضه سیمان در بورس را فراهم کنند باید سیمان را با قیمت مصوب هر تن 428 هزار تومان به فروش برسانند، یعنی قیمت هر پاکت سیمان نرمال تیپ دو امروز در کارخانه باید 21400 تومان باشد اما متأسفانه شنیده می‌شود قیمت هر پاکت سیمان در بازار مشهد و دیگر کلان‌شهرها به 70 هزار تومان رسیده است.

مطالب مرتبط:

تفاوت قیمت در کارخانه با بازار بسیار زیاد است که این موضوع بیانگر آن است که عده‌ای با سوءاستفاده از شرایط به وجود آمده سود کلانی به جیب می‌زنند درحالی‌که سهم تولید کننده و کارخانه‌دار از این قیمت‌ها و سود بسیار ناچیز است.

تأثیر بورس بر افزایش قیمت سیمان عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی مشهد شیوه دوم فروش سیمان را عرضه در بورس می داند و می‌گوید: از ابتدای امسال شرایط برای فروش سیمان در بورس کشور فراهم شد و کارخانه‌هایی که قادر بودند الزامات را فراهم کنند سیمان تولیدی خود را در بورس و بر اساس عرضه و تقاضا به فروش می‌رساندند.

امروز به دلیل کاهش تولید ممکن است که قیمت تن سیمان در بورس به 530 هزار تومان هم برسد و این موضوع باعث شده است قیمت این محصول در بازار چند نرخی شود و بعضاً شاهد قیمت هر پاکت سیمان 70 هزار تومان هم باشیم.وی تأکید می‌کند: شرایط به وجود آمده هیچ ارتباطی با رشد ساخت‌وساز ندارد و برخی نشانی غلط می‌دهند.

این گرانی و کاهش عرضه ناشی از دو موضوع کاهش 70 درصدی تولید سیمان در استان طی دو هفته گذشته و عرضه این محصول در بورس است اما این شرایط کوتاه‌مدت خواهد بود زیرا با عادی شدن تولید و تأمین انرژی مورد نیاز کارخانه و بازگشت به ظرفیت‌های تولیدی کارخانه‌ها از یک‌سو و عرضه این محصول در بورس شاهد کاهش قیمت سیمان برای مصرف‌کننده در استان و کشور خواهیم بود اما لازمه این موضوع حمایت دولت از تولید کننده و تأمین انرژی مورد نیاز کارخانه‌هاست.

تعطیلی‌های بورسی و کمبود عرضه طباطبایی، معاون فروش کارخانه سیمان شرق به ‌عنوان تأمین‌ کننده اصلی سیمان مشهد نیز در گفت وگو با خراسان رضوی درباره کاهش عرضه سیمان در بازار می‌گوید: مقصر اصلی کاهش تولید سیمان در یک ماه اخیر قطعی برق است. زیرا سهمیه‌های ما به‌عنوان‌مثال از 100 واحد در روز به 10 واحد برق کاهش یافته و این موضوع بر کاهش تولید تأثیر مستقیم گذاشته است.

وی درباره نقش بورس کالا در افزایش قیمت سیمان نیز می‌گوید: بعد از این که شرایط تولید سیمان با کاهش روبه رو شد سازمان بورس هفته گذشته تمام معاملات بورس سیمان را ابطال کرد به دلیل این که رقابت منفی در بازار به وجود آورده و قیمت‌ها را افزایش داده بود اما این ابطال باعث شد حواله‌های مشتریان و خریداران سیمان تحویل نشود. بعد از این که ابطال انجام شد قرار شد پیش از عید قربان هلدینگ های تولید کننده سیمان عرضه سنگینی را در بورس داشته باشند تا التهاب بازار بخوابد و کارخانه سیمان شرق نیز قرار بود که با عرضه 50 هزار تن سیمان در بازار مشهد نیاز مشهد و التهاب بازار را کاملاً تأمین کند.

معاون کارخانه سیمان شرق می‌افزاید: متأسفانه در همین اثنا اعلام شد که تهران تا روز یک شنبه تعطیل است و به‌ تبع آن سازمان بورس نیز تعطیل شد و عرضه سیمان در بورس انجام نشد و کمبود سیمان در بازار تشدید شد. روز گذشته که سازمان بورس مجدد شروع به کار کرد بر اساس اولویت‌بندی انجام‌شده عرضه سیمان در بورس به‌روز چهارشنبه هفته جاری موکول شد و کلیت این مسائل عامل التهاب بازار سیمان شده است.

وی نیاز بازار مشهد به سیمان را در شرایط فعلی حدود 7 تا 8 هزار تن در روز می داند که تنها 35 درصد آن هم اکنون تامین می شود. 2 هفته است کوره‌های سیمان خاموش‌اند توکلی ،

معاون صنایع معدنی سازمان صمت استان نیز با تایید کاهش تولید سیمان در استان درباره دلیل این کاهش به خراسان رضوی می‌گوید: حدود دو هفته است که تمام کوره‌های کارخانه‌های سیمان استان خاموش است و عملاً ما تولید سیمانی نداریم. البته این خاموشی محدود به استان خراسان رضوی نیست و دیگر استان‌ها هم با این خاموشی روبه رو شده‌اند.

وی تصریح می کند: سیمانی که امروز در بازار استان و حتی کشور توزیع می‌شود مربوط به تولید انبار شده کارخانه‌ها پیش از دو هفته گذشته است و از دو هفته گذشته به دلیل قطعی برق واحدهای تولیدی ،سیمانی تولید نکرده اند که به بازار عرضه شود. به همین دلیل است که بازار با کمبود سیمان روبه رو شده است. متأسفانه در شرایطی که بازار با کمبود روبه رو می‌شود فضا برای سوءاستفاده برخی دلالان هم فراهم می‌شود هر چند همه کارخانه‌ها موظف هستند سیمان را با قیمت مصوب به بازار عرضه کنند و اگر تخلفی انجام می‌شود و برخی دلالان سیمان را با چند برابر قیمت کارخانه به مردم می‌فروشند باید مسئله را از متولیان توزیع و نظارت بازار جویا شوید.

کاهش تولید، عرضه و نقش بورس سیمان معاون سازمان صمت استان می‌گوید: با پیگیری‌های انجام‌ شده از سوی وزارت صمت، سهمیه برق برای کارخانه‌های سیمان در نظر گرفته‌ شده است که امیدواریم طی یکی دو روز آینده برق کارخانه‌ها تأمین و تولید سیمان دوباره آغاز شود تا بازار مجدد به حالت تعادل بازگردد.

غفوری مقدم، معاون بازرگانی سازمان صمت نیز با تایید کاهش عرضه سیمان در بازار مشهد و استان به خراسان رضوی می‌گوید: به دلیل خاموشی‌های اخیر و قطعی برق کارخانه‌ها با کمبود تولید و درنتیجه کاهش عرضه سیمان در بازار روبه رو شدیم و این مسئله باعث به وجود آمدن فضای موجود در بازار سیمان شده است.

آنچه دیگران می خوانند:

گزارش از علی اکبر رضایی

منبع خبر

پیش بینی قیمت سیمان تا شهریور 1400
www.titrebartar.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا