مجله

استکبار ستیزی یعنی چه

دانلود و خرید اینترنتی کتاب استکبار ستیزی در قرآن

خرید اینترنتی کتاب استکبار ستیزی در قرآن و دانلود pdf (نسخه الکترونیکی) ، اثر سیدحسین نوری ترجمه undefined undefined از میراث ماندگار

دانلود و خرید اینترنتی کتاب استکبار ستیزی در قرآن

کتاب استکبار ستیزی در قرآن نوشته سیدحسین نوری است. این کتاب را نشر میراث ماندگار منتشر کرده است. 

همیشه دو جریان حق و باطل در طول تاریخ در نبردند از یک سو پيامبران و پيروان آنان واز سوی ديگر، چهره‌‏هاى گوناگون استكبار؛ ياوران شيطان، قدرت‌هاى بيدادگر زر و زور و تزویز روبه‌روی هم قرار دارند؛ قدرت‌های سياسى، قدرت‌هاى فاسد اقتصادى (مترفان) و قدرت‌هاى منحرف مذهبى (احبار و رهبان) با تمام توان در مقابل پيامبران و انسان‌هاى حق‌گرا قد علم کرده‌اند و می‌خواهند فروغ دین را خاموش کنند ولی آیین خدا خاموش شدنی نیست.

«ربيون» يعنى آنان كه مختص پروردگار خويش بوده، به غير او مشغول نيستند. آنها در پيوندى محكم با حق بوده، اهل اخلاص و استقامتند. آنها الگوهاى مقابله با مستكبرانند. آنها به يارى پيام آوران الهى برخاستند و از مشكلات طاقت فرساى مبارزه در راه حق هرگز سست و ناتوان نشدند و هرگز در برابر دشمنان كرنش نكردند و ذلت نشان ندادند و تسليم نشدند. اسلام آیینی با ابعاد مختلف است كه استكبار ستيزی جزئی از آن است و همان‌گونه كه نمی‌توان به بهانه استكبار ستيزی از ساير ابعاد آن غافل شد به بهانه ساير ابعاد دين نيز نمی‌توان از استكبار ستيزی غافل گشت. این کتاب به شما کمک می‌کند تا استکبارستیزی را از دیدگاه اسلام بررسی کنید. 

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان به درک بهتر اسلام پیشنهاد می‌کنیم. 

این لغت از ریشه «ک ـ ب ـ ر» و به معنای خود بزرگ پنداری (تعظّم) است ؛ بعضی از اهل لغت گفته اند که آن به معنای: «خودداری از پذیرش حق از روی دشمنی و تکبر» و «خود بزرگ بینی و نپذیرفتن حق» است . در مفردات می‌گوید: «كِبْر و تَكَبُّر و اسْتِكْبَار- در معنى به هم نزديكند» و آن گاه می‌گوید: «استكبار آنست كه انسان اظهار بزرگي كند و آنچه را كه از آن او نيست و براي او روا نيست، ابراز دارد …».

«استكبر: مادّه كبر به صورت استكبار و تكبّر كه هر دو، افزون‌‏طلبی را می‌‏‌فهماند استعمال می‌‏‌شود. البته استكبار، همچون «استقرار» و «استجابه»، مبالغه را در بردارد؛ گرچه با طلب و فراخوانی به سَمت كبر منافاتي ندارد». تفاوت كبر و عجب در اين است كه كبر، متعلَّق می‌‏طلبد، ولی عُجب، چنين نيست؛ زيرا عُجب «خودبينی» است و كبر «خود بزرگ بينی» و بزرگ‏‌بينی، معنای مضاف است كه حتماً متعلَّق می‌‏خواهد؛ يعنی خود را از ديگری بزرگتر ديدن، يا خود را بزرگ ديدن و ديگری را كوچک پنداشتن».

علامه طباطبائی در اين زمينه می‌گويد:”استكبار” و” تكبر” از انسان به اين است كه خود را بزرگ شمرده و در موضعى قرار دهد كه لايق آن نيست. و از همين جهت جزء رذائل اخلاقى شمرده شده است، ليكن همين كلمه گاهى بر بزرگى خداى سبحان اطلاق مى‌‏شود با اينكه كبرياى او به حق است، و او هم كبير و متعال است و هم متكبر، ولى مستكبر بر او اطلاق نمى‌‏شود، و شايد از نظر لفظ اطلاقش صحيح نباشد، زيرا استكبار به معناى طلب بزرگى است، و لازمه طلب كردن نداشتن است، و خلاصه كسى استكبار مى‌‏كند كه بخواهد به صرف ادعا خود را از ديگرى بزرگتر بداند، و اين مذموم است، و اما تكبر به معناى ظهور با كبرياء است، چه اينكه متكبر، فى نفسه داراى آن باشد، مانند خداى سبحان كه در اين‌صورت تكبرش تكبر حق است، و چه نداشته باشد و صرفا از راه غرور مدعى آن شود كه تكبرش تكبر باطل و مذموم است، مانند تكبر غير خدا؛ پس، از اينجا معلوم شد كه استكبار هميشه مذموم است، ولى تكبر در هر جا كه اطلاق شود مذموم نيست، بلكه در غير خدا مذموم است.

سپس می‌گوید: استکبار به معنی برتری جویی است؛ یعنی کسی که به دنبال برتری بر دیگران است. و این برتری جویی به این خاطر است که خود را از دیگران بزرگ شمرده و به دنبال جایگاهی است که شایسته آن نیست و به همین دلیل است که مستکبر، همیشه از پذیرفتن حق، خودداری می‌کند. خودداری از پذیرفتن حق، نتیجه خود برتربینی است 

کلمات کلیدی

دانلود کتاب , کتاب الکترونیک , پی دی اف , pdf , epub , خرید کتاب , کتاب فارسی , رمان

استکبار ستیزی یعنی چه

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا