مجله

سازمان انتقال خون ایران

سازمان انتقال خون: در هیچ استانی کمبود خون نداریم

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران با بیان اینکه هیچ بحرانی در زمینه ذخایر خون و فرآورده‌های آن در هیچ یک از استان‌های کشور وجود ندارد، گفت: طبق آخرین گزارش‌ها اکنون ذخایر خون “۹.۵ ذخیره روز” است و نیاز بحرانی به خون و فرآورده‌های آن نداریم.

سازمان انتقال خون: در هیچ استانی کمبود خون نداریم

عباس صداقت درباره وضعیت ذخایر خون و فرآورده‌های خونی در کشور، گفت: خوشبختانه در حال حاضر شبکه ملی خون‌رسانی در حد استانداردهای تعریف شده قرار دارد و آخرین ذخایر خون و فرآورده‌های آن به میزان ۹.۵ روز ذخیره خون است که ذخیره مناسبی است. باید توجه کرد که درباره ذخایر خون و فرآورده های آن شاخصی وجود دارد که در سال های گذشته متوسط قابل قبول ذخایر خون را پنج روز اعلام می کردیم، اما از ابتدای امسال برای اینکه ماموریت‌مان را بهتر انجام دهیم، سازمان انتقال خون این استاندارد را بالا برد و بین ۹.۵ تا ۱۰ ذخیره روز رسانده که ذخیر قابل قبول است.

وی افزود: بنابراین طبق آخرین گزارش‌ها اکنون ذخایر خون ۹.۵ ذخیره روز است و نیاز بحرانی به خون و فرآورده‌های آن نداریم. با این حال همواره اعلام کرده‌ایم که نیاز به خون و فرآورده‌های آن یک نیاز همیشگی و مستمر است. زیرا خون یک ماده بیولوژیک است و خون و فرآورده‌های آن به صورت روزانه برای اعمال جراحی، برای مبتلایان به اختلالات انعقادی و … مورد استفاده قرار می‌گیرند و بر همین اساس اعلام می کنیم که طبق یک روند عادی اهداکنندگان خون برنامه اهدای خون را در برنامه زندگی‌شان داشته باشند.

صداقت با بیان اینکه هیچ بحرانی در زمینه ذخایر خون و فرآورده‌های آن در هیچ یک از استان‌های کشور وجود ندارد، گفت: آقایان سالانه چهار نوبت می‌توانند خون اهدا کنند، مشروط بر ینکه از آخرین اهدای خون‌شان حداقل سه ماه گذشته باشد. بانوان هم می‌توانند سالانه سه بار خون اهدا کنند، مشروط بر اینکه از آخرین اهدای خون‌شان حداقل چهار ماه گذشته باشد.

سازمان انتقال خون ایران در زمره پیشرفته‌ترین‌ها در دنیاست / همزمان با پیری جمعیت نیاز به اهدای خون افزایش پیدا می‎‌کند

جدیدترین اخبار، تصاویر و فیلم‌ها از دانشجویان و دانشگاه‌های سراسر کشور

سازمان انتقال خون ایران در زمره پیشرفته‌ترین‌ها در دنیاست / همزمان با پیری جمعیت نیاز به اهدای خون افزایش پیدا می‎‌کند

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، نشست خبری مدیرعامل سازمان انتقال خون به مناسبت “روز ملی انتقال خون” امروز یکشنبه نهم مرداد ماه سال جاری برگزار شد. مصطفی جمالی مدیرعامل سازمان انتقال خون در این نشست خبری اظهار کرد: سازمان انتقال خون به لطف خدا جزو سازمان‌های همیشه موفق جهانی بوده است.وی تصریح کرد: سازمان انتقال خون ایران در زمره پیشرفته‌ترین سازمان‌های انتقال خون در دنیا است و در منطقه حرف اول را می‌زنیم و در شرق مدیترانه جزو نخستین مجموعه‌ها محسوب می‌شویم.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران یادآور شد: در سال گذشته حدود ۲ میلیون واحد خون اهدا شده است و در سال جاری شاهد افزایش واحد خون اهدایی خواهیم بود و احتمالا این رقم به ۳ میلیون واحد می‌رسد.

جمالی همچنین خاطرنشان کرد: در مجموعه سازمان انتقال خون همه اقدامات با مردم و اهداکنندگان معنا پیدا خواهد کرد و تکیه ما همواره به مشارکت خوب مردم در اهدای خون هستیم.

وی در ادامه اضافه کرد: در سال‌های آینده با افزایش سالمندی در کشور روبرو می‌شویم و این مسئله طبیعی است که درخواست خون و فرآورده های آن نیز  افزایش پیدا خواهد کرد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران تاکید کرد: بیشتر اهدا کنندگان خون در کشور ما را در حال حاضر جوانان بین ۳۰ تا ۴۵ سال شامل می‌شوند و استقبال جوانان در اهدای خون معمولا بهتر از سایر گروهها است.

وی اضافه کرد: امروز در جذب اهدا کنندگان، استاندارد سازی شرایط تهیه خون و فراورده و طب انتقال خون تا بدان درجه از بالندگی رسیده ایم که یکی از سرامدان منطقه به شمار می‌آئیم و در صورت نیاز می‌توانیم به کشورهای دیگر هم کمک کنیم.

کلمات کلیدی

انتقال خون

سازمان انتقال خون ایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا