خطرات کاهش وزن در کوتاه مدت

عواقب و عوارض کاهش وزن سریع

لاغری سریع و اسرار کاهش وزن 3 روزه و ژل لاغری و قرصهای لاغری و … تبلیغاتی است که امروزه از طریق شبکه های ماهواره ای و اجتماعی و پیامک ها،سعی در ترغیب افرادی ک با معضل چاقی روبه رو هستند داشته و آنقدر در تبلیغات ،اغواگرانه هستند که افراد زیادی بدون توجه به عواقب این رژیم ها که مشخص نیست بر اساس چه اصولی نوشته شده اند تصمیم به لاغری با استفاده از این رژیم ها می گیرند اما عواقبی که در پس این رژیم های لاغری وجود دارد گاهی سال ها فرد را درگیر می کند و سلامت وی را به خطر می اندازد.

خیلی از افراد برای رسیدن به تناسب اندام دست به هر اقدامی می زنند و سعی می کنند با رژیم های ساختگی و بدون پایه و اساس وزن خود را کاهش دهند. این در حالی است که رژیم های ساختگی و معجزه آسا فقط برای مدتی کوتاه می توانند فرد را خوشحال کنند و مدت زیادی نمی گذرد که این تناسب اندام ساختگی از بین رفته و فرد مجبور می شود رژیم های سخت تری را نسبت به گذشته انجام دهد که عوارض آن روی سلامت فرد گاهی جبران ناپذیر است.

خطرات لاغری سریع

رژیم های کوتاه مدت اصولی نیستند

رژیم های کوتاه مدت پایه علمی ندارد

دکتر سید مرتضی صفوی، متخصص تغذیه دراین باره، می گوید:رژیم های کوتاه مدت لاغری هیچ پایه و اساس علمی ندارند و جز آسیب رساندن به بدن کار دیگری انجام نمی دهند. به گفته این متخصص تغذیه این رژیم ها با کاهش آب بدن وزن را در کوتاه مدت کم می کند و چربی بدن آب نمی شود و فرد تصور می کند که به لاغری دلخواه خود نزدیک می شود اما واقعیت این است که بعد از گذشت چند روز وزن بدن دیگر کم نشده و ثابت باقی می ماند. وی می گوید:هر فردی با انجام رژیم غذایی مطلوب و علمی می تواند بدن مناسبی داشته باشد و سالم تر هم زندگی کند و دستیابی به لاغری های چند روزه و معجزه آسا کاملاً اشتباه است. به همین دلیل گفته می شود که برای حذف چربی های اشباع و حیوانی در غذاها باید ترکیبی از رژیم غذای مناسب و ورزش را زیر نظر پزشک متخصص در پیش گرفت. نقش ورزش را همراه رژیم غذایی نباید فراموش کرد و با انجام حرکات ورزشی هدف دار می توان چربی ها را در ناحیه های مختلف بدن حذف یا کم کرد.

صفوی با اشاره به تبلیغاتی که در خصوص لاغری یا چاقی موضعی انجام می شود، می گوید:برخی تبلیغات دارویی افراد را درباره لاغری یا چاقی موضعی به اشتباه انداخته و تصور می کنند با استفاده از فلان داروی گیاهی یا شیمیایی می توانند مثلاً صورت خود را چاق و یا چربی شکم را آب کنند. ما نمی توانیم بگوییم یک ماده غذایی بعد از جذب در بدن به سمت چربی های شکمی حرکت و آنها را آب می کند و یا فقط صورت فرد را چاق یا لاغر می کند. به گفته وی به جای تمرکز روی داروهایی که مشخص نیست چه اثرات جانبی دارند و تکیه به رژیم های چند روزه بی پشتوانه باید روی غذاهایی که خورده می شود دقت و غذاهای مورد استفاده را هوشمندانه انتخاب کرد.

راهکار غیر علمی سونا

استفاده از سونا موضوع دیگری است که برای لاغری استفاده می شود. دکتر صفوی در این کاره می گوید:باور لاغر شدن با استفاده از سونا از آنجا ناشی می شود که سونا باعث خشک شدن آب بدن و در نتیجه کاهش وزن می شود. همین موضوع در خصوص داروهای مدر و مسهل هم صدق می کند و این موارد باعث کاهش آب بدن می شود و تأثیری روی لاغری ندارد بلکه آسیب هایی را به کبد، کلیه و سیستم گوارشی بدن وارد می کند. وی در خصوص رژیم های لاغری با استفاده از میوه نیز گفت:این رژیم ها هم برخلاف تبلیغاتی که می شود چندان تأثیرگذار نیستند و تنها عوارض آنها آسیب هایی است که به فرد وارد می شود.

لاغر شدن راه میانبر ندارد

دکتر فرید ذاکر، پژوهشگر کاهش وزن و متخصص تغذیه نیز دراین باره، می گوید:تبلیغات رژیم های غذایی سریع چند روزه نوعی فریبکاری است و صحت علمی ندارد و اینکه گفته می شود با استفاده از این رژیم ها می توان 3 تا 5 کیلو وزن در چند روز کم کرد اصلاً امکان پذیر نیست مگر اینکه رژیم مورد استفاده کم کالری بوده و در کنار آن ورزش های سنگین انجام شود و یا فرد داروهای مدر و مسهل و یا هورمون هایی که سوخت وساز بدن را افزایش می دهند، در کنار این رژیم ها استفاده کند، که همه اینها برای بدن زیانبار است. وی با تأکید بر اینکه بعد از این رژیم های سخت قطعاً فرد دوباره دچار افزایش وزن می شود، می گوید:برای کاهش وزن ماندگار حتماً قبل از هرگونه رژیمی باید دلایل اضافه وزن شناسایی و آن دلایل از بین برود؛ چرا که اگر بدون شناسایی دلیل اضافه وزن، رژیم گرفته شود این رژیم محکوم به شکست است. به گفته ذاکر رژیم هایی که تنوع غذایی ندارند و نیازهای اولیه بدن به مواد غذای را تأمین نمی کنند نه تنها باعث سوء تغذیه می شوند بلکه عوارض روحی و روانی نیز به دنبال خود خواهند داشت.

حد طبیعی لاغری ماهانه

این متخصص تغذیه با اشاره به این نکته که حد طبیعی کاهش وزن برای لاغر شدن 2 تا 4 کیلوگرم در هرماه است، می گوید:رژیم های نوبتی لاغری که فرد در آن مثلاً یک هفته رژیم می گیرد و بعد 3 روز به روال قبل از رژیم غذا می خورد و دوباره یک هفته رژیم سخت می گیرد، شوک های مقطعی است که نتیجه ای جز کاهش مقاومت بدن و کاهش سوخت وساز و در نهایت شکست رژیم غذایی ندارد.

به گفته وی بهترین راه برای رژیم این است که راه حل مشکل چاقی را درون خود فرد جست وجو کنیم، چرا که لاغر شدن مسیر میانبر ندارد و کاهش وزن یک اتفاق جادویی نیست که فوراً اتفاق بیفتد. کاهش وزن یک مسیر و یک روند است که باید طی شود. فرق یک فرد 60 کیلویی با یک فرد 80 کیلویی فقط در وزنشان نیست. این دو نفر در عادت ها، انتخاب ها و سبک زندگی با هم متفاوت اند. یک فرد 80 کیلویی اگر می خواهد واقعاً به یک فرد 60 کیلویی تبدیل شود باید با آموزش و تمرین، استحقاق 60 کیلویی شدن را پیدا کند و این روند نیازمند برنامه ریزی تخصصی و صرف زمان، رفتاردرمانی و شناخت درمانی است. این شخص به هرشکل دیگری لاغر شود، لاغری ظاهری و موقتی خواهد بود و دیر یا زود رشته هایش پنبه خواهد شد و به وزن قبلی اش بر خواهد گشت.

رژیم های غذایی که جنبه علمی ندارند


دکتر سیدمرتضی صفوی می گوید:رژیم های غذایی کوتاه مدت جنبه علمی ندارند. اگر نگاهی به صفحات وب بیندازید، متوجه می شوید که هزاران نوع رژیم لاغری مختلف و کاهش وزن در اینترنت وجود دارد که در مناطق مختلف دنیا مورد استفاده قرار می گیرد اما اکثر این رژیم ها مورد تأیید نیستند چرا که اغلب آنها با برنامه غذایی نامتعادل و تغییر در مصرف برخی مواد خوراکی باعث به هم خوردن متابولیسم پایه بدن و کاهش وزن غیرطبیعی می شوند. مثلاً برخی رژیم ها شامل حذف گروه نان و غلات می شود، این در حالی است که حذف هیچ یک از گروه های غذایی در خصوص لاغری توصیه نمی شود. با این کار ممکن است وزن کم شود اما کمبود مواد مغذی آثار نامطلوب روانی برجای خواهد گذاشت. اگرچه مدت زمان این برنامه های لاغری کوتاه مدت است اما نامتعادل بودن آن به شدت سلامت بدن را به خطر می اندازد.
صفحه اصلی پست: سایت نمناک اخبار  NEWS